Miroslav Kolenyak: začátky jsou vždy nejtěžší

Publikováno: 01.07.2013 00:32 | Jakub Matulík, Jiří Hofbauer, Miroslav Kolenyak

Je živoucím důkazem toho, že pokud chcete určitých věcí dosáhnout, musíte zatnou zuby a prostě to nevzdat. Minulý měsíc se vrátil z Mr. Universe Model, což je jedna z nejprestižnějších pánských soutěží na světě. Pětadvacetiletý rodák z Dolního Jelení se tak jako vůbec první Čech zúčastnil téhle světové soutěže. V Dominikánské republice získal prvenství v jedné ze dvou hlavních kategorií a to Mr. Universe Best Body 2013. Dnes je to přesně rok, co jsme vydali první rozhovor s Miroslavem Kolenyakem co by finalistou Muže roku. Přestože se pár věcí v jeho životě za tu dobu změnilo, on ze svých zásad nic neztratil.

482506_4915038957002_1554914328_n

Zdroj: Nikolay Gnidets

Mirku, ze všeho nejdřív bych Ti moc chtěl pogratulovat za celou naši redakci k Tvému úspěchu na soutěži. Popravdě, jaký je to pocit uspět v tak náročné konkurenci? Navíc získat titul Mr. Best Body Universe – to se fakt nepoštěstí jen tak každému.

Moc děkuji za gratulaci! Slyšet při vyhlašování vítěze v té spleti španělštiny “...republika čeka...“ bylo prostě úžasné! Lidé Ti fandí, gratulují, fotí se s Tebou a to si užíváš s úsměvem od ucha k uchu. (popisuje dojmy a oprávněně neskrývá nadšení) Konkurence byla o dost kvalitnější, než jsem čekal, to musím uznat, a právě o to je pro mě ten titul cennější. Je to vlastně i pro mě takové osobní ocenění za dlouhodobé snažení a životní styl, který vyznávám a mám rád. Kromě toho jsem tím udělal velikou radost všem mým přátelům, lidem, kteří mi to přáli a především rodině. Navíc je to vnímáno jako úspěšné reprezentování soutěže Muž roku a České republiky.

391687_10200119784380562_1889776602_n

Zdroj: Použito s laskavým svolením Miroslava Kolenyaka

Během soutěže jste museli dodržovat poměrně přísný, předem sestavený program. Takže dovolená v ráji to rozhodně nebyla. Co obnášela Tvoje příprava na Mr. Universe? Upravoval jsi hodně cvičební plán a jídelníček? Měnil jsi nějak dramaticky svůj zažitý denní režim?

Hlavně bych chtěl říct, že se nejedná o nějakou bodybuilderskou soutěž, takže jsem k tomu tak ani nepřistupoval. Nicméně fyzická stránka prostě hraje svou roli a věděl jsem, že tam je kromě celkového finále i finále Best Body a v loňském roce bylo celkové pořadí totožné s pořadím v kategorii Best Body. Takže jsem v tom cítil svou šanci a snažil se co nejvíc přiblížit tomu, co bylo pro tuto soutěž žádoucí. Zlehka jsem s tím začal v lednu a intenzitu jsem postupně navyšoval. Trénink jsem si upravoval dle toho, jak tělo reagovalo a v jídle jsem se neomezoval s výjimkou asi 3 týdnů před soutěží, kdy jsem byl striktní.

Z vlastní zkušenosti vím, že to není jen o samotném cvičení, ale také o stravě a regeneraci. Jak velkou a důležitou roli hrají tyhle věci v Tvém životě? Respektive jak u Tebe vlastně taková regenerace vypadá? Někdo spí, jiný chodí do kina, další dělá jógu v parku. Co dělá Mr. Best Body aby si vorazil?

Regenerace pro mě znamená se hlavně dobře najíst. (směje se) Tělo to potřebuje. Něco jiného samozřejmě je, když má člověk skutečně obezitu, tam se hold je potřeba omezit v tom jídle, na které je navyklý, pokud opravdu se sebou chce něco udělat. Velkou roli hraji i kvalitní a dostatečný spánek. To mi ovšem často chybí. Jídlo a spánek jsou dvě hlavní věci pro regeneraci. Dále to, co napomáhá regeneraci je strečink, masáže, vířivka... Jako relaxace a odreagování je pro mě zábava s přáteli, čtení, sledování oblíbených filmů nebo seriálů, cestování, seznamování se s čímkoliv novým ať už se jedná o zkušenosti nebo lidi, návštěvy rodiny, kultura ale i sport.

Upřímně – jaký máš vůbec vztah k výživovým doplňkům. To je poměrně omílané a ožehavé téma v dnešní době, zvlášť když se mluví o kulturistice?

Nejsem kulturista, ale výživové doplňky a hlavně marketing nás dnes obklopují všude. Vztah k doplňkům mám, věřím, že racionální. Nezavrhuji je, ale zároveň na ně nespoléhám a nenechávám se ovlivňovat komercí. Jsou lidé, kteří třeba z nějakého zdravotního důvodu určité výživové doplňky vyloženě potřebují pro správné fungování těla, ale u lidí, kteří mají tělo v rovnováze a vše funguje jak má, je to nejen zbytečné, ale možná i škodlivé. Teď mám na mysli hlavně uměle dodávané stopové prvky mimo stravu. Pokud jde o sportovní a fitness suplementy, tak i ty mají svůj význam. Když máš kvalitní trénink, u kterého přemýšlíš, chytře poskládané jídlo a rozumíš vlastnímu tělu a jeho signálům, tak pak i víš, že je pro Tebe prospěšný třeba nějaký konkrétní stopový prvek přidaný navíc. Třeba protein, který Tvoje tělo dobře přijímá nebo aminokyseliny. Ale rozhodně už víš nebo si to i odzkoušíš, že nepotřebuješ celou tu škálu všemožných suplementových komerčních zázraků. A právě hodně lidí, co v této fázi nejsou, se nechají zlákat komercí, spoléhají na to a skutečný, kvalitní a dlouhodobý výsledek často nenastane.

max-dds

Zdroj: Max M-photography

Ty jako fitness trenér máš nějaké doporučení pro úplné začátečníky?

Vzkázal bych jim, aby hned na začátku té dlouhé cesty vyhledali pomoc někoho, kdo tomu skutečně rozumí.

Takže by se do toho neměli pouštět sami?

Samozřejmě můžou začít sami, s tím, že si něco přečtou (v lepším případě), ale odborná pomoc jim ve výsledku ušetří veliké množství času, peněz a případného zklamání. Vím o tom své, sám jsem dlouho dělal spoustu věcí hodně špatně. Ale pozor, pouze v začátku na rozjezd a pochopení obecných základů! Nemyslím si, že je dobré, když lidé bez trenéra nehnou brvou, ani když dělají vše podle něho. Sám jsem měl klienty, které jsem paradoxně nechtěl trénovat dlouhodobě, protože jsem věděl, že tím se ve výsledku nikam neposunou. Cílem je, aby se z toho pro člověka stalo něco přirozeného, automatického se o sebe starat. Potřebuje mít sám tu chuť se zlepšovat, sám nad tím přemýšlet a poznávat sám sebe. Každý jsme jiný a každý je sám sobě tím nejlepším trenérem. Takže radím nechat si poradit v začátku, naučit se základy cvičení, pochopit metodiku a lidské tělo, zajímat se, číst kvalitní zdroje a vnímat co a jak mu vyhovuje, nikdy nezůstat dlouhodobě stále u stejného stylu, přizpůsobovat intenzity, aby se rozvíjeli, vypěstovat si pravidelnost a vnímat to jako něco, co k plnohodnotnému životu prostě patří, protože tak to skutečně je.

Zatnout zuby, makat a především vydržet.

Určitě. Být trpělivý, vytrvalý a hlavně to nevzdávat. Začátky jsou vždycky nejtěžší a to vlastně platí ve všem. Když tuhle fázi překleneš, tak potom už Tě motivují Tvoje výsledky.

Ty osobně si vystačíš s fitkem nebo přidáváš i další aktivity?

„Cvičit“ zdaleka neznamená pouze fitness centrum. Kombinace posilovny, přirozeného cvičení s vlastní vahou, běhaní, plavání či další sporty je ideální pro celkový fyzický rozvoj. Ale samozřejmě to není snadné skloubit s denní rutinou. Ono není na tom těžké to samotné cvičení, ale uspořádat si to v každodenním životě. Vše je o prioritách a někdy jsou mnohem důležitější věci u každého z nás, ale někdy je to pouhý alibismus. Proto ať už chceš dosáhnout čehokoliv v jakékoliv oblasti, tak se neobejdeš bez plánování. Mít progresivní plán je to, co Tě žene dopředu. Bez plánu nebudeš mít vnitřní motivaci a ta je rozhodující.

969859_10151661825362922_615707289_n

Zdroj: Použito s laskavým svolením Miroslava Kolenyaka

Teď když jsi čerstvě po soutěži a máš super formu i motivaci si ji udržet. Dodržuješ tempo co jsi si nastavil před soutěží nebo si polevil?

Čerstvě po soutěži jsem to je pravda, ale super formu nemám, spíše naopak. (dodává s mírnými rozpaky) Konečně jsem si dal ten voraz. Do tréninkového tempa jsem se po měsíci vrátil před pár dny, co jsem si užíval tu soutěž a posoutěžní období. Takže bez cvičení a vyloženě přejídání musím říct. (směje se) Ale to je normální cyklus u mě. Nejde o to, že bych potřeboval odpočívat fyzicky, nebo že bych se před tím nějak extrémně soužil nějakou dietou a teď to doháněl. Jde o to, že je to super pro další začátek a posun. Dělám to vědomě, protože pak mám zase větší chuť se znova zlepšovat a hlavně si uvědomím, že takhle bych žít nechtěl a především se necítím dobře. A ono to je opravdu hodně znát a jakoby začínám od začátku. Vím, že jsem schopný se zase dostat zpět a posunout dál, pouze je to otázka času.

Takže Ti nehrozí, že by jsi zabředl ve stereotypu.

Vůbec ne! Teď jsem začal pro mě s něčím úplně novým, jiným, než jsem byl zvyklý a musel jsem si hodně urovnávat priority, abych se s tím ztotožnil. Vlastně se snažím záměrně svalovou hmotu ještě více ubrat kvůli příležitosti, která nyní visí ve vzduchu. Mám otevřené tři možnosti seberealizace, ale na všechny teď musím čekat, jestli vyjdou a pak to můžu vyhodnotit a udělat si další plán.

Nenarušuje Ti práce, úspěch na soutěži a všechno s tím spojené osobní život?

Můj osobní život vnímám jako vlastní volbu a proto ho mám přesně takový, jaký si přeji. Pro mě spokojený osobní život představuje základ v pevných rodinných vztazích. Pouze rodina tu pro Tebe bude vždy i v nejtěžších chvílích, alespoň já patřím mezi ty šťastnější, kteří to tak mají. Proto ať už se liší názory a životní styly, tak vždy existuje společná cesta a já jsem moc vděčný a vážím si svojí rodiny. Dále jsou to samozřejmě přátelé. Bez opravdových přátel, na které se můžete spolehnout a užívat si zábavy, také není plnohodnotný život.


Najdeš si čas i na holky?

Co se týká slečen tak bez nich to nejde, ale zároveň netajím se tím, že si rád užívám svobodu a vyhýbám se vztahům a obecně jakýmkoliv závazkům. Je mi pětadvacet, mám své vize a tento postoj. Vím, že až mi bude třeba třicet, tak budu už smýšlet zase jinak.

Takže jsi svým pánem.

Život je přesně takový, jak si ho člověk sám udělá. Každý svého štěstí strůjce a já si žiji takový život, jaký mám rád a těším se na to, co bude. (dodává s nadšeným výrazem)

Moc dobře se mi s Tebou povídalo. Díky za Tvůj čas. Chtěl by si někomu něco vzkázat?

Díky za příjemný rozhovor Vaší redakci. Dále všem, co mi přáli úspěch a svatebnímu domu na Národní v Praze.

17494_10200309622046385_908461680_n

Zdroj: Nikolay Gnidets
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!