Miss Dior: Raf Simons odchází

Publikováno: 25.10.2015 23:40 | Jiří Hofbauer

Začátkem října celý svět nadchnul dámskou kolekcí během pařížského týdne módy. Na nádvoří paláce Palais du Louvre vyrostla obří květinová homole, v které se předváděla další z jeho inovátorských kolekcí na jaro/léto 2016. V tu chvíli nikdo v publiku netušil, že touhle epickou přehlídkou se jeden z největších módních vizionářů rozloučí s tímto domem.

raf-simons-leaves-dior-4-vogue-22oct15-getty_b

Zdroj: Vogue

Začátkem roku 2012 nahradil v pozici kreativního ředitele dámských kolekcí pozici Johna Galliana, který byl z postu odejit po jeho antisemitských výlevech. Simons byl absolutní opak extravagantního Galliana. Krátké vlasy, černý svetr a minimalisticky vyčnívající límec košile. Galliano oproti tomu každou kolekci pojal svou vlastní prezentaci. Jeho kolekci dalece překonávaly hranice nositelnosti. Absolutně upozadil podstatu Miss Dior a více se věnoval jakémusi vlastnímu módnímu orgasmu.

Dior-Set1

Zdroj: Vogue

Raf Simons ale už v červnu téhož roku představil svou první kolekci pro dům Dior. Přední světoví módní vůdci jako Anna Wintour, Azzedine Ala?a, Marc Jacobs, Donatella Versace, Alber Elbaz, Riccardo Tisci nebo Diane von Furstenberg usedli do prvních řad a napjatě sledovali jeho debut. Jednotlivé místnosti budovy, kde se přehlídka odehrávala, byly po vzory Jeffa Koonse inovátorsky vyzdobené živými květinami a modelky svou catwalk navazovaly na Diorův odkaz. Druhý den o přehlídce psaly všechny francouzské deníky a světové módní weby. O tomto milníku pro obě strany vznikl i dokument Dior et moi (česky Dior a já), který zachycuje celý půlrok vzniku zásadní kolekce.

-1x-1

Zdroj: Vogue

Po více jak třech letech koncern LVMH oznámil odchod Rafa Simonse z vedení značky Christian Dior.

„Po pečlivém a dlouhém zvažování jsem se rozhodl, že opustím svou pozici kreativního ředitele Christian Dior,“ nechal se Simons slyšet v oficiálním prohlášení. „To rozhodnutí vzešlo čistě na základě mého přání věnovat se zájmům v mém osobním životě, včetně budování mé vlastní značky, a vášně, která pohání mou práci. Christian Dior je úžasná značka a byla pro mě nesmírná čest napsat pár stránek této velkolepé knihy. Chtěl bych poděkovat panu Bernardu Arnault za důvěru, kterou vložil ve mně, a že mi umožnil pracovat v tomto úžasném domě obklopen jedním s nejlepších týmů, jaky jsme měl tu čest poznat.“

000_par6795584.acdf9163345.original (kopie)

Zdroj: Vogue

Raf Simons byl v historii domu DIor absolutně zásadní. Velice dramaticky navázal na vizuální linii a formu zpracování zakladatele značky Christiana Diora. Značka pod vedením excentrického Galliana získala velice artistický až kostýmní punc. Sa Simonsem se znovu vrátila Miss Dior, taková, jakou si ji Dior před lety vysnil, tedy koketní, svěží, ženská až dětinská.

Raf Simons byl po samotném Diorovi, Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, a Galliano, šestým návrhářem této značky.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!