Mixed Martial Arts: utkání gentlemanů?

Publikováno: 13.12.2012 09:00 | Jakub Matulík

MMA se stává čím dál tím více oblíbený sport. Důvod? Adrenalin, krev, náročný trénink, bolest nebo snad pozérství? Myslím, že je to kombinace všeho dohromady. Ale, než si uděláme názor, pojďme to trošku prozkoumat. Ovšem pochybuji, že existuje někdo, kdo aspoň jednou, nějaký zápas v kleci neviděl. Vždyť je to jeden z fenoménu dnešní doby.

10

Zdroj: goodfon.com

Zkratka MMA znamená Mixed Martial Arts, nebo-li smíšená bojová umění. Je to v podstatě bojový sport, složený ze všech možných i nemožných bojových umění, který slouží k pokoření protivníka. Zápas jako takový se dělí na dvě části. Boj v postoji, zde se používají bojové techniky z Muay Thai (thajský box), Savate (francouzký box) či Taekwon-do. Po "postojové" části, zpravidla dochází k boji na zemi, kde se nejvíce používají techniky různých pák z Juda, respektive z Jiu Jitsu, dále pak Sambo (ruský bojový styl podobný Judu), nebo také klasický řecko-římský zápas.

5

Zdroj: teamlutternews.com

MMA je v podstatě fenomén posledních pár desetiletí. Ovšem počátky se tradují už z dob prvních Olympijských her, kde jsou zaznamenány první počátky zápasu, který se nazýval Pankration. Jednalo se v podstatě o velice tvrdé zápasy, které byli směskou boxu a klasického zápasu, ovšem mnohem tvrdšího ražení. Bylo zde dovoleno naprosto vše! Od ran pod pás, lámání končetin, mlácení do genitálií, či vypichování očí. Zajímavostí je fakt, že tyto zápasy trvaly i několik hodin a z 90% končili smrtí jednoho z protivníků. V Řecku tento druh zápasu funguje doteď a je jasné, že už je v područí pravidel a chránících prvků.

2

Zdroj: fightwriting.com

Při dnešním Vale tudo (brazilsky boj bez pravidel, který vznikl v první polovině 20 století, kde mistr Jiu Jitsu Helio Gracie vymyslel tento bojový sport, jako mix více bojových umění v jednom), nebo také MMA, jsou bojovníci nuceni učit se mnoho bojových umění. Protože pokud by přišel do klece či ringu specialista pouze na boj v postoji, neměl by šanci. Proto dnešní bojovníci musí být opravdu mistři boje ve všech směrech. Na světě je spousta organizací, které MMA pořádají ovšem největší je americká UFC (Ultimate Fighting Championship). UFC stojí za pozornost, protože díky ní tento sport dostává naprosto nový rozměr. Díky právě této organizaci se v Americe, ale i Kanadě tento sport natolik vyšvihl, že se z něj stává, ten vůbec nejoblíbenější. Jen tak mimochodem majitelé UFC, bratři Lorenzo a Frank Fertittovi, patří podle Forbesu do skupiny TOP 100 nejbohatších lidí světa. Je to dáno i faktem, že UFC již pořádá své zápasy na všech světových kontinentech kromě Afriky. Pro většinu dnešních zápasníku, je vrchol kariéry zápas v UFC, ideální stav je potom být přímo zápasník pod touto organizací.

1

Zdroj: blogs.independent.co.uk

3

Zdroj: glovesroff.com

UFC to ze začátku ovšem neměla zrovna lehké. Hodně dlouhou dobu balancovala na hranici zákona, tím pádem to pro ni nebylo finančně jednoduché. Všechno začalo někdy v roce 1993, kdy Art Davie představil ideu osmičlenného vyřazovacího turnaje, kde by se proti sobě postavili zápasnici specializující se na různá bojová umění. Tento turnaj nesl název Válka světů. Po povedeném prvním turnaji nebránilo nic k vzniku této organizace. První zápas již pod taktovkou UFC proběhl 12.listopadu roku 1993 a nazýval se UFC 1. Účastnilo se ho 8 zástupců různých bojových stylů (sumo, karate, savate, muay thai, box, apod.). Původně mělo jít pouze o jeden turnaj, ovšem díky 86 platících diváků, se tak nestalo. A díky tomuto se rozjela nová éra tohoto ultimativního sportu. Od té doby UFC pořádá pravidelně své turnaje, za podpory velkého množství sponzorů ať už se jedná o kasína, banky, energetické nápoje, sportovní oblečení apod. Navíc je velice oblíbený u médií a proto je dnes možné sledovat všechny zápasy live.

4

Zdroj: stack.com

9

Zdroj: espn.go.com

Pokud máte zájem zkusit si MMA, není žádný problém. V Česku je totiž mnoho gymů, které trénují toto bojové "umění". Dokonce se u nás již ukazují zápasníci, kteří jsou na výborné úrovni a díky nim a také díky trenérům se dostává tento sport do popředí i v České republice.

V současnosti se MMA v České republice věnuje tito borci: André Reinders, Tomáš Kužela, Petr Kníže, Jaroslav Poborský a Michal Hamršmíd. Karlos Vémola se dokonce účastnil amerického šampionátu UFC.

Pokud si myslíte, že je to šílenství, tak do jisté míry je. Na druhou stranu z vlastní zkušenosti můžu říct, že je to velice přínosný sport jak pro tělo, tak i duši. I když tento sport není mou prioritou, hrozně rád jej trénuji, protože člověka udělá klidnějšího, odolnějšího a méně emotivního. Což je pro život velice důležité. Nehledě na fakt, že MMA, nebo Thai Box, Kick Box a podobně z Vás udělá velice fyzicky zdatného jedince.

7

Zdroj: wallgad.com

8

Zdroj: yellmagazine.com

Co se týče vybavení, tak Vám postačí chránič zubů, jedny rukavice, tejpy na zápěstí a chrániče na kolena, lokty a holení kosti. Pokud jsem Vás stále nepřemluvil k tréninku, zkuste se přijít podívat na nějaký zápas. Dnes se jich v Česku pořádá opravdu hodně. A pokud nechcete čekat, zadejte na YouTube zkratku UFC a sledujte jak to vypadá. Můžete ho vidět i v televizi, u nás ho vysílá Extreme Sports Channel.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!