Mobilní telefony slaví: 40 svíček na dortu

Publikováno: 04.04.2013 13:10 | Petr Hájek

Dnešní dny o tom sice ani nepřemýšlíme a bereme mobilní telefony jako samozřejmou součást našeho života, není to ovšem tak dávno (cca rok 1973), co ještě ani náhodou neexistovaly. Když jste se tehdy chtěli s někým setkat, nezbylo, nežli zvednout pevnou linku, popřípadě plánovat týdny a měsíce dopředu.

2013-04-04-1

Zdroj: Dvice

První mobilní telefon byl světu představen 3. dubna 1973, kdy inženýr Martin Cooper ze společnosti Motorola (na fotce) letěl demonstrovat svoje dílo novinářům do New Yorku. A před tím, nežli tam vešel, usedl na lavičku před budovou a provedl vůbec první hovor ze svého prototypu mobilního telefonu DynaTEC.

Takže, ptáte se, komu se rozhodl zavolat úplně poprvé? Že by prezidentu Nixonovi? Nebo snad řediteli Motorly? To ani náhodou... Martin Cooper se rozhodl zavolat Joelu Engelovi, což byl jeho rival u AT & T, který pracoval na podobné technologii.

Poprvé je sice poprvé, ale pořád to trvalo dobrou desítku dalších let, nežli byl DynaTEC (nebo také "Cihla" vulgo "The Brick") připravený pro trh. Mimochodem, k jeho schopnostem... Po 10 hodinách nabíjení vám tento model vážící přes kilo poskytl 30 minut hovoru.

Jelikož ale tehdy byly podobné hovory příšerně drahé, stejně by se nikdo "nevykecával" déle jak minutu, dvě. Telefon stál 9 000 USD v dnešních dolarech (o nějakých dotovaných programech na dva roky tehdy rovněž ještě nebylo ani vidu ani slechu).

Od těch dob se nám čistě hlasová komunikace (klasický telefon) rozvinula i do jiných forem a oblibu nečekaně získaly i další textové kanály - SMS, e-maily, sociální sítě, ... Ale to je již téma pro jiný článek, takže oprašte dnes nostalgicky prach ze svého prvního telefonu a dejte si něčeho ostřejšího v rámci přípitku!

2
Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!