50 nejstylovějších mužů všech dob, díl 3.

2010-03-24-1
24.03.2010 11:42 | Petr Hájek

Jen opravdu nemnoha mužům se v historii módy podařilo stát se skutečným symbolem příslušné stylovosti. A jelikož se z jejich stylu můžeme v lecčems poučit i dnes, uvádíme pro zajímavost padesátku těch nejzajímavějších a nejvlivnějších.

6. Basquiat

Basquiat byl stejný, jako obrazy za ním – zásadně asymetrický po všech stránkách. I když to o něm prohlásil veřejně až jeho přítel Glenn O’Brien, ani nemusel, jelikož je to vidět na první pohled z jeho tvorby i oblečení. Dle přátel měl také Basquiat skvělé oko na divné věci, kterými byl posedlý od doby, kdy se ještě jako neznámý probíral krabicemi v sekáčích, až po moderní čas, kdy jako již známá osobnost koketoval s nejlepšími designéry své doby – viz namátkou Rei Kawakubo, zakladatel Comme des Garçons. Dokonce i jako artová hvězda si Basquiat udržel všechny své excentrické rysy: Klidně si koupil oblek od Armaniho a potom v něm šel pracovat s barvami. Basquiat také proslul neobvyklými stylovými kombinacemi – nebyl pro něj problém vzít si napůl to, co by si oblékl nějaký africký král a napůl věc prodávanou v prestižním obchodním domě. Zajímavý je však zejména ten názor, že si dle názoru přátel mohl obléct prakticky cokoliv a přesto v tom nevypadat vysloveně zle – jeho styl prý prýštil zevnitř. A poučení protentokrát? Tradiční kalhoty nemusí být vždycky tradiční, ale měly by podtrhnout zbytek oblečení. Tzn. nemá cenu k dredům a neholené tváři nosit kalhoty studenta nedělní školy.

 


7. Elvis Presley

Ačkoliv ke konci života byl Elvis spíše už jenom o pití a přežívání, ve svých časných letech byl jeho oblékací styl dle Bernarda Lanskyho (něco jako osobní krejčí) vždy čistý jako Ajax. Je to pro nás dnes neobvyklé, ale ve své době byl Elvis prvním bělochem, který zpopularizoval oblékání ve stylu černochů – tj. prověšené kalhoty, vysoké límečky, prvotřídní vlasy a plédový žaket, v němž se budoucí král rokenrolu objevil i v The Ed Sullivan Show. Elvisovi se posléze povedlo nastavit jakousi oblékací laťku pro řadu dalších memphiských rokenrolových klasiků. A i když se později začal oblékat spíše ve Vegas-stylu, přesto se na úplném konci vrátil ke svým kořenům a byl pohřben v modré košili, bílé vázance a lněnému obleku, což mu prý i ve finále zkrátka sedlo. A jako obvykle jedna oblékací moudrost na závěr: Pletené vázanky nikdy nevyjdou ze stylu – to si nakonec ověřili třeba i Beatles.


8. George Clooney

Jelikož jste jistě již leccos slyšeli sami od řady žen v okolí („George Clooney je chytrý, pohledný a zábavný, ...“), bude nás dnes proto dotyčný zajímat především ze stylového hlediska. Také designérské studio Giorgio Armani na jeho adresu směřovalo názor, že v obleku vypadá „prostě fantasticky“. Každopádně i tento úspěšný člověk nějak začínal a nebyly to začátky zcela lehké – vzpomeňme jen rolí v Roseanne a The Facts of Life. Dnes již ale kromě hraní také píše, režíruje a produkuje, což nás už ale trochu odvádí od našeho původního směru. Někteří muži zkrátka vypadají tím lépe, čím starší jsou, což je i Clooneyho případ – černý oblek a stříbrné vlasy mu sedí, což člověk vidí hned a nemusí být ani specialista přes styl. A na závěr ještě jeden citát od Armani: „To on si obléká šaty, ony si neoblékají jeho.“ A jaké tu máme finální poučení do třetice? Nezapomínejte mezi svými barvami na šedou + nestyďte se za šedé vlasy, jen by měly působit upraveným dojmem gentlemana a nikoliv kluka z univerzity, že ano...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!