50 nejstylovějších mužů všech dob, díl 6.

Publikováno: 25.04.2010 13:32 | Petr Hájek

Jen opravdu nemnoha mužům se v historii módy podařilo stát se skutečným symbolem příslušné stylovosti. A jelikož se z jejich stylu můžeme v lecčems poučit i dnes, uvádíme pro zajímavost padesátku těch nejzajímavějších a nejvlivnějších.

15. Malcolm X


Po šesti letech ve vězení se osobnost Malcolma X zcela změnila a zpět se vrátil úplně nový člověk. To kupodivu začalo platit i o jeho oblékacím vkusu. Zatímco zpočátku chodil po ulicích v pestrobarevných páskových modelech, poté si oblékal prosté monochromatické obleky bez jakýchkoliv výstřelků od ponožek až po klobouk. Designérka Ruth E. Carter, která Malcolmu X navrhovala šaty v době jeho funkce islámského ministra kdysi sdělila, že jejich záměrem bylo prezentovat se jako prostý a vytrvalý věřící islámu. Styl Malcolma X byl transparentní jako okno a stal se opravdu jakýmsi oknem do duše člověka, který věřil tomu, že když se někdo prezentuje s respektem, lidé pak budou respektovat jeho. A přesně to se mu i povedlo - získal respekt milionů. Moudrost na závěr je ta, že pánský krátký plstěný klobouk působí v decentnosti a celkovém dojmu skutečně radikálně.

 

 

 16. Yves Saint-Laurent


V roce 1954 konala skupina obchodníků s vlnou designérskou soutěž v Paříži (takový Project Runway ve stylu 50. let), kterou v sekci obleků překvapivě vyhrál 18letý mladíček z Alžíru, jenž byl sice vysoký, zase ale natolik štíhlý, že se za množstvím svých kreací doslova ztrácel. Prestižnost soutěže mu později pomohla získat místo u značky Christian Dior, což bylo vše, co Yves Mathieu-Saint-Laurent potřeboval. Během tří let zemřel (v 52 letech) Monsieur Dior, nejproslulejší francouzský designér své doby a náš mladíček převzal jeho místo. Výzva dopadla dobře a hned po první kolekci byl Saint-Laurent (tehdy mu bylo pouhých 21) tiskem chválen jako spasitel francouzské módy. A proč o tom všem vlastně mluvíme - v roce 1971 pózoval Saint-Laurent nahý pro reklamu pánské kolínské, jediné co si nechal, byly jeho velké brýle. A co z toho plyne? Najděte si nějakou svoji stylovou signaturu spojující všechny vaše modely a té se držte.17. Paul Newman


Během 50. a 60. let minulého století, během časných let své kariéry, jež se roztáhla později daleko přes půl století, Paul Newman odehrál své nejlepší kousky v těsném spodním prádle a volné vnější vrstvě. Tato ikona, kterou navíc často zdůrazňovali filmaři cigaretou a bourbonem, byla přímo prototypem flinků, povalečů a asociáních opilců, které ztárnil. Je zajímavé, že i když Paul Newman vypadal skvěle v prvotřídním obleku. přesto mu zdaleko nejvíce slušelo právě obyčejné ošacení - tričko, svetr a běžné kalhoty. Poslední kravatu veřejnost na hernci viděla přesně v roce 1993, kdy získal cenu Jean Hersholt Humanitarian Award. Poté se zbavil veškeré garderoby a zůstal jen u pár kousků prve zmíněných triček a kalhot. Od té doby je prý mnohem šťastnější. A dnešní závěrečné poučení? Člověk nemusí mít šatník přes 4 časová pásma, aby vypadal stylově.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!