50 nejstylovějších mužů všech dob, díl 7.

Publikováno: 05.05.2010 16:04 | Petr Hájek

Jen opravdu nemnoha mužům se v historii módy podařilo stát se skutečným symbolem příslušné stylovosti. A jelikož se z jejich stylu můžeme v lecčems poučit i dnes, uvádíme pro zajímavost padesátku těch nejzajímavějších a nejvlivnějších.

18. Jack Kerouac

Hippies i síla květin byla právě v plném proudu a největším rozmachu, když si Jack Kerouac říkal nad cigaretou, jak mohli Beatles odstartovat takové barevné šílenství. Kerouacova vizáž byla rozbitá a přitom neohnutá. Jak sám kdysi řekl: „Rozedraná, oblažující, nádherná a odporně elegantní v jistém novém směru". A když se nad tím zamyslíme, vidíme jeho odkaz dodnes - u brooklynských rockerů, tam zase u dítka v San Franciscu a kupodivu i u upjatých oxfordských studentů s Madam Bovaryovou v kapse. Tito všichni zřejmě nechtěně vzdávají hold odkazu muže, který kolem roku 1950 vpadl do světa stylu i společnosti a naprosto odmítl dosavadní nepsanou hodnotu, že třídní příslušnost je totéž, co skutečná hodnota člověka. A co s toho všeho plyne? Osobní styl není jen o nakupování vždy těch nejdražších věcí, je to o udržení vizáže, která je zkrátka vaše a jíž se držíte.

 

 

19. Johnny Depp

Po téměř čtvrtstoletí před kamerou nám Johnny Depp předvedl vše, kromě svého skutečného já. V mnoha filmech, kde hrál piráty, vědce a jiné podivné figurky, se marně snažil zakrýt svoji nezkrocenou mladistvost, typické lícní kosti a rozcuchané vlasy. Pokud je ovšem člověk trpělivý a hledá, nakonec se dopátrá i jeho stylu osobního, stylu, který je odvozen od jeho života střídavě tráveného na prašném americkém jihu a částečně v romantické francouzské krajině. Lidé z týmu okolo o něm říkají, že si myslí, že se Depp nezajímá ani tak o módu, jako spíše o její podněcování. Takto se mu daří zůstat i v dnešní době naprostým originálem srovnatelným snad jen se dvěma posledními potáhnutími z jím ručně ubalené cigarety - je identicky drsný a přitom radostný. Deppovo pravidlo zní takto: malá úprava zde, malá onde a dokonce i to nejprostší oblečení může zazářit (založené rukávy, boty namísto tenisek, náhrdelník, ...).

 

 

20. Samuel Beckett

Každý zahraniční stylový redaktor, který popře, že nikdy nesnil o životě Samuela Becketta, buď lže, nebo není redaktor. Procházet v jeho kůži Paříží nebo se setkávat se svými fanoušky v kavárně, to je jistě jen malý průřez tím, co v lidech tato osobnost vzbuzuje. Jeho práce je stejně tajemná jako jeho styl. Sám připomíná něco (či spíše někoho), kdo povstal z prázdnoty - bezčasová figura, současně starodávná a moderní. Tradiční a přesto šik. Beckett preferoval u šatů černou, která zdůrazňovala jeho modré oči a k tomu tvídová či vlněná saka, jež obvykle vypadala, jako že nelze určit století, z nichž pochází. Beckettova stylová finta je prostá - černý rolák perfektně zdůrazní linie vašeho obličeje, jen pozor, ať není příliš utažený nebo příliš vysoký.

 

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!