7 klíčových momentů v historii přírodního (a přirozeného) odívání

Publikováno: 19.04.2010 15:25 | Petr Hájek

Mezi prvními lidskými odívacími snahami a moderním nákupním centrem je poměrně dlouhá řada klíčových stylově-oblékacích bodů, které stojí minimálně za připomenutí.

 

 1. Na počátku...


Jednoznačně nejrannější zmínka o odívání se týká Adama a Evy + toho, jak si po snězení zakázaného ovoce ušili zástěry z fíkových listů. Úvahy nad tím, proč vlastně chtěl Bůh lidi pitomé ponechme filosofům a odeberme se raději dále po řece času...

 

 

Zdroj: Esquire.com, Encyclopedia/Corbis

 

2. Doba 3 000 let před naším letopočtem


Herbicidy, pesticidy a jiná chemická potvorstva ještě nebudou lidstvu známy po nějaké tisíce let, nicméně již teď se v okolí řeky Indus čile pěstuje bavlna a to není vše - také se zde spřádá, barví a samozřejmě se z ní i šije.

Zdroj: Esquire.com, Courtesy of Wiki

3. Doba 2 000 let před naším letopočtem


Další laťku starověké stylovosti nasadili Egypťané, kteří dali světu lněné tkaniny + navíc zde v pozdějších periodách ti majetnější obyvatelé vlastnili sandály z papyru a palmových listů. Naprosto všichni pak (tj. muži i ženy) nosili paruky utvořené ze srolovaných proužků obilí.

Zdroj: Esquire.com, Burstein Collection

4. Rok 1941


Henry Ford na snímku má na sobě oblek vytvořený ze sojových vláken, což je jen špetka z jeho celoživotní fascinace touto rostlinou.

Zdroj: Esquire.com, Wallace Kirkland/Time & Life Pictures/Getty Images

5. Válečná léta


Během 2. světové války byli lidé nucení svoje oblečení recyklovat a opravovat namísto kupování šatů nových.

Zdroj: Esquire.com, Bettmann/Corbis

6. Rok 1977


Prezident Jimmy Carter měl v roce 1977 zajímavý proslov ke svým Američanům - navrhl jim, aby v rámci šetření energií vypnuli topení a vzali si o svetr navíc.

Zdroj: Esquire.com, Dirck Halstead/Time Life/Getty

7. Rok 1993


Společnost Patagonia zařadila do své produktové linie oblečení ušité z vláken vytvořených recyklací plastových lahví - a další firmy ji brzy následují.

Zdroj: Esquire.com, Tetsuo Morita/Jupiter Images

Zdroj Esquire.com
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!