Čím se asi voní fiktivní a legendární postavy?

Publikováno: 18.10.2012 21:33 | Pavel Lopušník

Přiznám se hned v úvodu, že mě k napsání tohoto článku inspirovala diskuse na jednom z českých blogů, který se věnuje světu vůní. Obyčejně komentáře na blozích nepročítám. Nemají pro mě osobně žádnou vypovídací hodnotu, jak z hlediska obsahu, tak z hlediska formy. Tady mě ale téma zaujalo natolik, že jsem se rozhodl mu věnovat pár řádků. Myslím si, že základní otázku, kterou jsem nazval tento článek, si položila většina z vás. Tento článek je však jedním z mnoha hlasů, které se na výše uvedenou otázku snaží hledat odpověď. Svět vůní je totiž hlavně o fantazii a objevování.

Hercules Poirot

Poirot

Nazvat toho malého mužíka Herkulem bylo od autorky Aghaty Christie velmi prozíravé. Ta postava možná nevyniká nadlidskou silou fyzickou, ale excelentními rozumovými schopnostmi. Je pravda, že sama autorka nedává moc klíčů k tomu, kterou vůni tento brilantní detektiv používal. S nedostatkem informací se v tomto ohledu museli vypořádat i autoři dnes již legendárního seriálového cyklu s Davidem Suchetem v hlavní roli. V díle nazvaném A co tvoje zahrádka vychází Hercules Poirot z legendárního londýnského holičství, které proslulo i svými vůněmi a baví se s jeho majitelem panem Geo F. Trumperem, po kterém je krámek pojmenován. Vedlejší epizoda tohoto příběhu se pak točí okolo placení za kolínskou, kterou si Poirot koupil. Myslím si, že k Poirotovi by se hodil kterýkoli z voňavých sortimentů, který se zde prodává. Autoři seriálu si však dali záležet na tom, aby nebylo vidět, o kterou vůni zn. Trumper vlastně jde. Podle fialového obalu, který se v jednom záběru jen mihne, soudím, že by mohlo jít o Asthor Aftershave.[1] S Trumperovým holičstvím si však nejčastěji spojujeme kolínskou Extract of Limes, která je často zmiňována v různých knihách o pánském stylu, i když je jednou z mnohých, které tu nabízejí, pomineme- li vynikající přípravky a pomůcky na holení[2] pro skutečného gentlemana. Tak trochu natruc bych Poirotovi přisoudil ještě jiné vůně, které považuji za stylové. Z těch anglických bych zmínil zn. Truefitt and Hill, která je dostupná i v Česku. Poirot byl ovšem národností Belgičan a k frankofonní oblasti tak nějak patří zn. Guerlain. Poirotovi bych však nepřisoudil legendární vůni Vetiver (ten mu mimochodem přisuzovala většina účastníků v úvodu zmiňovaného blogu), ale volil bych klasickou kolínskou Eau de Cologne Imperiale, určenou Napoleonu III a jeho manželce Eugenii. Jde o kořeněnou citrusovou vůni, která svým charakterem nemá daleko k 4711 či pravé kolínské.  

trumper
extra limes

Jen drobný postřeh na závěr. Autoři do zmiňovaného dílu umístili jeden drobný nenápadný žert. Ihned po scéně Poirota loučícího se s Mr. Trumperem s tím, že detektiv jde na výstavu květin (kde jak se dozvíme, křtí po sobě pojmenovanou růži), následuje scéna začínající jedním lidským, ale poněkud nespolečenským zvukem, kde lékař předepisuje staré paní (později oběti vraždy) léky na zažívací problémy.

Sherlock Holmes

holmes

Zase zde máme postavu geniálního detektiva, který se za ta léta co jeho příběhy vychází, stal legendou. V londýnském Barker street má své muzeum a sami Londýňané jsou na tuto postavu svým způsobem hrdí. Myslím si, že doposud nejlepším filmovým a seriálovým Holmesem, alespoň pro mne, byl charismatický Jeremy Brett. Kdybych měl Holmesovi[3] přisoudit nějakou vůni, pak by to bylo Opium (varianta pro muže) od YSL. Právě ona by asi nejlépe vystihovala detektivovu extravaganci. Tu by ostatně vystihovala i některá z vůní módního návrháře Toma Forda. Holmesovi bych ale doporučil ale i jiné vůně, které nejsou v běžné produkci k dostání. Předpokládám, že jen málo našinců zná vůně berlínské parfumářské firmy Frau Tonis Parfum.[4]Holmes by si také mohl dovolit některý z arabských vůní. Z dostupnějších značek, dostupnějších z hlediska českého milovníka vůní, bych navrhoval vůně zn. Nasomatto.

Hamlet

hamlet

Hamlet vlastně už svou vůni má. Stejnojmenná parfémová vůně od Carla Fracci, kde se v hlavě prolínají vůně citrusů a hrušky s vodními tóny, v srdci doplněny magnolií, pivoňkou a bílým pepřem a zakončeny dřevitým základem, je určena především ženám. Hamletovu naturelu, i když co představitel Hamleta, to jiná osobnost, by vyhovovaly vůně americké zn. Colonel Conk. Vůně, které nabízejí, nejsou pro každého. K Hamletovi[5] mi nejvíce pasují dvě jejich vůně a to Amber a Bay rum[6] (dlouhotrvající vody po holení, které lze použít jako kolínské).

colonel


[1] Kterému dominuje vůně santalového dřeva.

[2] Vaší pozornosti doporučuji jejich pěny na holení, které jsou aromatizovány (např. vůně fialek). Pokud chcete hledat dostupnější alternativu, naleznete ji v přípravcích anglické firmy Taylor of Bond Street, legendárního holičského salonu.

[3] Brettovy osobnosti

[5] K postavě dánského kralevice.

[6] Osobně dávám přednost anglické podobě této vůně v podání zn. Taylor of Bond Street. Jenom pro vaši představu, jde o spojení rumu s vavřínem. Doporučuji spíše na chladnější měsíce.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!