Cítit se jako Princ z Persie (orientální vůně pro muže pod drobnohledem)

Farkhull arab
23.05.2010 11:13 | Pavel Lopušník

 Už ani nevím, kdo mi ten příběh vyprávěl, a tak se nemohu zaručit za jeho pravdivost. Ten kdosi strávil jistou dobu v jednom exkluzivním hotelu v Dubaji, a protože, jak sám tvrdil, patří k lidem, kteří o svůj zevnějšek dbají, pídil se po nějakém tom sportovním vyžití (předpokládám, že v době zdejších veder šlo spíše o bláznovství). Zeptal se tedy jednoho ze zdejších domorodců, kam chodí sportovat a ten, místo toho, aby mu poradil konkrétní místo, mu prý řekl: „Pane, tady nezáleží na tom, jak člověk vypadá.“ Ať už je tedy ta historka pravdivá či nikoli, její „mravní“[1] poselství, do určité míry „dává na frak“ euroamerické představě úspěchu a moci, kdy už nestačí jen být ve své profesi úspěšný, ale ještě k tomu člověk musí nějak (pokud možno dobře) vypadat, jakoby na tom kdy záleželo. Ten náš euroamerický postoj k lidskosti má i svou výhodu. Když dobře nevypadáte, můžete to alespoň předstírat. No vidíte to a pak, že pohádky se píší jenom v arabských zemích.

K příležitosti premiéry filmu Princ z Persie: Písky času (27. 5. 2010) jsme se rozhodli přestavit vám svět orientálních vůní z této oblasti dálného východu. O vůních ze zemí „Pohádek tisíce a jedné noci“ jsme už v našem ezinu psali,[2] ale v tomto článku se podíváme na tyto vůně podrobněji.

Když ženy hovoří o cizincích z dálného východu, obyčejně dříve či později přijde řeč na exotické vůně. Dílem je tenhle obdiv k vůním způsoben faktem, že na našem trhu je k dostání pouze zlomek z celé světové produkce a tudíž některé značky či jednotlivé vůně ve světě běžně k mání u nás, z různých důvodů, prostě neseženete. Orientální vůně, které jsou poněkud specifické, u nás sehnat můžete, ale ne ve velkém masovém měřítku. Díky tomu můžete ženu oslnit orientální a zcela jedinečnou vůní, kterou mnoho mužů nepoužívá. Tyto orientální vůně jsou navíc zabaleny v zajímavých flakóncích, takže si s kvalitním obsahem kupujete i zajímavou formu.

Již v úvodu jsem psal, že tyto orientální vůně jsou specifické a našinci mohou přijít poněkud silné. U těchto vůní platí zásada: nechat vůni rozvonět. První dojem z vůně může být silný až nepříjemný, za což může jedna ze složek většiny orientálních parfémů tzv. oud (agarwood, eaglewood) látka z některých druhů stromů (připomíná pryskyřici). Pro velkou intenzitu těchto vůní je dobré nanášet je slabě na místa, kde pulzuje tep (případně i na vlasy), aby se mohly snadněji rozvinout (trvá to kolem 10 – 30 min.).  O to déle pak obyčejně vydrží.

Složení některých vůní (které svou intenzitou připomínají parfémy)se pokusím připodobnit k vůním z běžné mainstramové produkce, i když je mi jasné, že většina vůní je natolik specifická, že se velice těžko popisuje. Osobně doporučuji vyzkoušet (např. pomocí testerů), které vůně vám sednou. Ke specifičnosti těchto vůní lze připočíst fakt, že ačkoli jsou intenzivní, nemusíte se je bát využít v jarním či letním období, kdy se obyčejně voníme lehčími vůněmi. Ideální jsou pro doplnění elegantního, letního, městského stylu.

Khateer

Existuje málo vůní, o kterých lze prohlásit, že podporují individualitu. U mnohých to slibuje pouze reklama, ale tahle vůně tohle prostě umí.  Khateer v překladu znamená nebezpečná a taková tahle vůně, v dobrém slova smyslu, zkrátka je. Prvně na vás dýchne opojný mix koření a orientálních dřev podpořený pižmem a cukrovou (snad karamelovou, nebo i trochu medovou) notou a to vše zanechá na vaší pokožce příjemně hřejivý pocit, který vydrží dlouhou dobu. Jde o intenzivní vůni pro intenzivní individualisty, kteří se nebojí své okolí překvapit nezvyklou vůní, kterou rozhodně nelze označit jako lacinou.

 

 

Durat al Bahrain a Naseem[4]  

Pokud vůně Khateer vyvolávala pocity hřejivého slunce, tato vůně vyvolává přesně opačné pocity. Vzácné dřeviny se tu snoubí s citrusovými plody a vytváří osvěžující kombinaci navozující pocit pobytu v nějaké oáze uprostřed sluncem rozpálené pouště. Pokud bych měl tuhle vůni připodobnit k nějakému mainstramovému produktu, dostupnému na našem trhu, pak mi tahle vůně připomněla Femme od Dolce a Gabbany. Odmyslete si však aldehydový prvek, který mnohým zákaznicím u této vůně vadil a spíše ji přibližoval voňavkám pro muže. Tahle vůně má slabší kořenitý nádech, kterému vévodí citrusová svěžest. Vůni lze označit jako unisex.  Parfém Naseem je naproti tomu zcela mužskou záležitostí, které dominuje vůně oudu, ukrytá v High class flakonu. I zde musíte počítat s delším rozvoněním.

 

      

Fakhrul Arab, Mubakhar Maliky, Mukhallath Al Quds[5]

Fakhrul Arab je vůně mužská a přeci má v sobě spoustu ženského. Kromě vůně santalového dřeva zde dominuje šafrán a další květinové tóny. Harmonie ostré vůně dřeva a jemných květinových not vytváří jednotu dvou rozdílných principů umístěného do nezvyklého flakónu (či lépe nádoby). Složení druhé vůně je poněkud tajemné. Zaujme už flakónem, který připomíná velký drahokam umístěný v dřevěné skříňce, už tím asociuje jistou exkluzivitu. Třetí, ze jmenovaných vůní, je mixem santalového dřeva, mošusu, ambry, slibující exotické snění ze Saudské Arábie.

 
    
 
Věřte, že tohle byl jenom drobný exkurz do světa orientálních parfémů pro muže a já pevně doufám, že to není naposled, co rozvineme náš pohádkový, létající koberec, abychom se do těchto oblastí orientu znovu podívali a přivoněli si k jejím cizkrajným vůním, které jsou zabalené v exkluzívních a neméně pohádkových flakónech.


[1] Bohužel to je důsledek současné světové (společenské) krize, že morální (mravné) je vlastně zcela nemravné.

[2] Myslím si, že šlo o předvánoční speciál.

 

[4] Parfém Naseem seženete spíše v zahraničí (firma Al –Rehab).

[5] Snadněji je seženete v cizině (firma Al Haramain Perfumes).
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!