Co možná nevíte o červených kravatách

Publikováno: 10.11.2010 13:50 | Petr Hájek

Ať už si o nošení kravat myslíte osobně cokoliv, jisté je minimálně to, že se staly nedílnou součástí našeho šatníku, je tedy třeba je přijmout, studovat, pochopit a maximálně využít k prohloubení své stylovosti.

 

2010-11-10-1

 

Jak v politice, tak i v business sféře je kombinace červené kravaty a bílé košile jasným znakem vítězství, dravosti a dynamičnosti. Červená je vjemově „silná" barva, takže politici, obchodníci a podobní s ní působí v běžném oku jako dominantnější či úspěšnější.

Pozor ale, nenechte se zmást módou posledních let, rudé kravaty neměly vždy význam takový, jaký mají dnes: britský lékař a psycholog Havelock Ellis napsal v roce 1915 o zcela rozdílné formě symboličnosti: „Mužští prostituti chodící po ulicích New Yorku a Philadelphie téměř vždy nosí rudou kravatu jako znak své kasty. "

V té době to rudé kravaty vůbec měly těžké - zmíněný autor totiž dále mluví i o tom, že studenti, jež si podobnou barvu na sebe vzali namísto černé, se k podobné věci podruhé již neodhodlali. Kolem 60. let minulého století se ale věci daly do pohybu a rudá přestala být symbolem čtvrti červených luceren.

Postupně jsme se s rudou kravatou setkali během debaty Nixona a Kennedyho. Též George W. Bush v červené pronášel každý slavnostnější proslov. A i dnes je to sestava velmi populární, používá ji samozřejmě také B. Obama, který si z ní udělal doslova uniformu. Je to zkrátka typická barva všech politických kandidátů poté, co zvítězí ve volbách.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!