Fungují vlastně ty feromony?

feromony
Feromony jsou mnohdy přeceňovány jako všemocný sváděcí pomocník.
03.11.2009 21:13 | Pavel Lopušník

Už v jednom z předchozích článků jsem naznačil svůj negativní vztah k tzv. seductingu (svádění)1. Myslím si, že za těch několik let, co se o této oblasti hovoří, se z toho stal docela výnosný byznys, který nepomáhá a ve svém konečném důsledku přímo škodí2. Problém, proč tolik mužů nedokáže oslovit ženy a opačně, je v něčem jiném. Totiž v nekomunikaci, neochotě vpouštět do svého pomyslného soukromého prostoru někoho cizího a v neschopnosti být sám(-a) sebou. Na tohle je každá pomoc krátká. Pokud se týká té nekomunikace, jde tu spíše o problém nerespektování komunikačních schopností toho druhého a v neposlední řadě o snižování vlastní důstojnosti, v případě tzv. bezobsažné řeči3. Možná jeden příklad za všechny.

Muž stojí na zastávce a opodál se baví dvě ženy. Jak to tak občas bývá, řeší fyzické klady a zápory tohoto muže, bohužel však tak, že je on samozřejmě slyší, i když se ony chovají jako by tomu tak nebylo. On patrně nemá šanci u nich a ony, v tuhle chvíli u něho, protože takový druh vlastně neupřímného chování je pochopitelný u dívek, kterým je (–náct) a ne u žen, kterým je (-cet). Představa chvíle, strávené se ženou, která Vás už od počátku má za trotla v pěkném balení je pro většinu soudných mužů odpuzující4. Zkrátka jasnou a přímou komunikaci, kdy oba potenciální partneři budou vědět, na čem jsou, nelze ničím nahradit5.

Lidstvo však je příliš pohodlné a snad už od počátku své existence, hledá cestu, jak si tento způsob dobývání opačného pohlaví usnadnit. Již ve starověku nalezneme myslitele, či celé školy, které z oblasti svádění udělaly jakýsi magický kult. Zaručené rady, jak dobýt srdce opačného pohlaví pomocí magie, pak bylo později vystřídáno čirou pragmatikou např. v díle Publia Ovidia Nasa – Umění milovat či pozdějšího chlubila a více filosofa než milovníka Casanovu. I zde, v dílech těchto autorů, ovšem narazíte na místo, v němž se tito prvotní „odborníci“ na vztahy přiznávají, že zatoužili po nějaké pomůcce, která by jim cestu k vysněné ženě usnadnila. Tak dnes, na počátku 21. století nahrazuje elixír lásky látky laicky zvané feromony6.

Feromony

Nejsem chemik a už vůbec ne profesí biolog. To však neznamená, že bych o feromonu a jeho funkci v přírodě nevěděl zhola nic. Např. šelmy si pomocí nich sdělují, že toto je jejich teritorium a jejich právo na lov a páření7. Člověku však byl dán do vínku jeden dar, který jej od ostatních přírodních druhů odlišuje – mozek a s ním související schopnost racionalizace. A tak lidská hra svádění má nepochybně biologický základ, avšak díky této schopnosti má charakter strategie (promyšlené činnosti, byť intuitivně)8. Pokud tedy pro ženu nesplňujete určitá kritéria (příp. opačně) i kdybyste použili jakoukoli chemickou látku s jakýmikoli zázračnými účinky, nemáte prostě šanci. Pokud navíc nevyvinete žádnou aktivitu, což ostatně uživatelé feromonů předpokládají a šikovný marketing jim tuto iluzi přímo vnucuje9, nemůžete počítat s nějakou odezvou. Jistě, že vůně má psychologizující účinky. Dokážeme pomocí ní relaxovat, uklidňovat se, zvedne nám naše sebevědomí. Dokonce je příjemným doplněním erotiky a má svou roli při svádění. Ale tahle role je jenom doplňková a nikoli, jak často bývá uváděno (zdůrazňujeme v rámci marketingu), role hlavní. Vůně je tím, co nás na druhém člověku zaujme, ale pokud je to jenom tohle, obyčejně se z toho stane jenom matná vzpomínka. Také je nesmysl navonět se feromony a nechávat všechno na gestech, která jen tak mimochodem mohou být chápána různě. Pokud své emoce ke druhému neberete vážně, nejenže je to poznat, ale i kdybyste se snažili sebevíc, zkrátka neuspějete a můžete zranit nejenom toho druhého, ale hlavně a především sebe samého (či sebe samou)10.

Feromony

Na jednom blogu výrobce a prodejce feromonů jsem zaznamenal jednu, podle mého soudu důležitou otázku. Skutečně feromony fungují na všechny ženy?11 Sám prodejce na tento dotaz odpověděl poněkud hloupě a to něco ve smyslu, aby se dotyčný nad tou otázkou zamyslel12. Zdá se mi, že tyto látky, ať už zvolíte parfémovanou či neparfémovanou variantu (tou se přestříká vaše oblíbená vůně)éterický olej či vlasový gel, působí drobnou změnu chování u starších žen či žen tzv. zadaných. Je to svým způsobem logické, protože starší žena či zadaná žena nemá přirozenou nedůvěru k cizímu muži13, jako má dívka či žena nezadaná. Jiné poznatky hovoří o tom, že tyto látky fungují na ženy, které prochází menstruací (ovulací), kdy údajně nejčastěji vyhledávají pocit bezpečí. Pak ale nemá parfémování feromony pražádný smysl, protože na ženě tahle fáze vidět není a u těch ostatních jste patrně nahraní. Je však diskutabilní jak výrazný podíl na této drobné změně chování feromony vlastně mají. Takže pokud jste se právě nyní zaradovali, že kamarádovi přeberete tu jeho kočku, na kterou si myslíte už od první chvíle, co jste ji spatřil, a Váš kamarád byl hold rychlejší, musím Vás zklamat.

Feromony však svoji funkci mají, takže pokud je v nějaké formě vlastníte, ještě nelitujte, že jste zase vyhodili své peníze do luftu a naletěli dobře provedené marketingové „masáži“. Pokud si od toho výrobku slibujete, že Vám ta či ona kráska dá dobrovolně svoje telefonní číslo, aniž byste jí o to nějakým způsobem požádali, jste na špatné adrese. To své peníze raději investujte do nějakého programu na rozvíjení své osobnosti. Tyhle látky bych spíše vnímal jako pomocníka14. Pakliže stojíte prozatím někde v koutě, je snazší si dodat něčím odvahu. Navíc, jestliže se Vám to nepovede, budete mít jistotu, že ta Vaše vysněná neměla zájem o Vás a příště to třeba zkusíte jinak. Naopak, pokud se Vaše snažení vydaří, víte zcela určitě, že to bylo kvůli Vašim schopnostem a ne chemické látce. Můžete se pak soustředit na jinou, další fázi, kterou ostatně žádný pickuper neřeší15.

Pokud se tedy rozhodnete si feromony pořídit, volte samozřejmě dražší variantu. Povětšinou obsahuje vyšší koncentrace látek. Je pak už na Vás jestli zvolíte parfémovanou variantu (obyčejně je volena slabší vůně parfému, aby vynikl odér feromonových látek), nebo neparfémovanou, která má tu výhodu, že si jako tzv. základ můžete zvolit Váš oblíbený parfém či toaletní vodu. Rozhodně se ale vyvarujte napodobeninám. Neplatí to jen pro feromonové spreje, ale tohle varování vztahuji k celému „světu vůní“. Obyčejně si můžete koledovat o nějaké, nepříjemné zdravotní potíže. Vím, že příjemná cena je nyní v době krize svůdná a i tady funguje reklama, ale zvažte, jestli Vám případné kožní problémy za to stojí. No a nakonec. Neočekávejte, že se z Vás nastříknutím nějakých látek na tělo stane neodolatelný svůdník, za kterým se budou táhnout houfy zamilovaných krásek. Je to jen vaše iluze a nutno to přirovnat k placebo efektu. Spíše se raději spoléhejte sami na sebe a buďte upřímní, k druhým i k sobě.

Feromony
 1. Jednu z knih o svádění napsal osmiletý chlapec (Greven, A.: Jak na holky, Computer Press, Praha 2009). Což ten můj odmítavý postoj k této oblasti jenom utvrzuje.
 2. Málokdo se třeba zamýšlel nad tím, že to funguje jako diety. Kdo kdy nějakou takovou dietu držel a neuspěl, mi může potvrdit, že málokdy obviňoval z tohoto neúspěchu metodu, odborníka, ale vždy toto obviňování mířilo k sobě samému. Teď je jen otázka, kdo si to v dnešním světě sám sobě přizná.
 3. V jedné publikaci o svádění jsem nalezl informaci, že ono tak moc (při svádění) nezáleží na tom, co se říká, ale jak se to říká. No nevím. Představa páru, kde se muž (či chlapec) ženě svěřuje s tím, jak s kamarádem Karlem objevili novou chemickou sloučeninu, má poněkud karikaturní charakter. Pokud nejde o madame Sklowskou, je tento chlapec či muž u obyčejné ženy, díky obsahu své řeči, už dávno odepsaný. Stejná reakce však čeká i ženu, dívku, která je schopná dvě hodiny plácat o výhodách nového makeupu. Zkrátka muž by se ženou neměl komunikovat jako s jiným mužem (kamarádem) a žena s mužem jako s jinou ženou (kamarádkou).
 4. Vždyť ženy sami tohle nesnášejí. Navíc mám takový matný pocit, že nejde o ojedinělý jev, ale stále častěji se s ním lze setkat nejenom na ulici, ale na diskotékách, v posilovnách, ve školních třídách apod. Jakoby ženy rády mluvili o nás bez nás.
 5. Gesta slovo nenahradí.
 6. Jde vlastně o individuální substanci pachů. Důležité je slovíčko individuální. V přírodě je běžné, že feromony jsou jakýmsi signálem samců pro samice, ochotné a schopné se pářit. U lidí v tomto ohledu panuje spousta nejasností a doposud ne zcela vyřešených otázek. I vinou komerce nelze o feromonech a jejich propojení s citovou oblastí u člověka říct mnoho objektivního. Stále se spíše pohybujeme v rovině subjektivity.
 7. U šelem je to ale logické, protože k tomu mají uzpůsobený čich a citlivý čichový orgán je jejich zbraní, jak ve svém (šelmím) světě uspět.
 8. Intuice a rozum se v tomhle případě neprotiřečí. Protože to, co dnes vnímáme, jako intuitivní mělo u našich předků (jejichž odkaz takto sdílíme) zcela racionální povahu.
 9. Většina obchodů s feromony operuje s pokusem, který udělal Milan Šteindler v pořadu Clever. Je diskutabilní do jaké míry měly tyhle pokusy přirozený průběh, protože každý, kdo někdy dělal nějaký pokus mi může potvrdit, jak náročná byla příprava podmínek, aby měl pokus co nejpřirozenější průběh a ani pak nešlo hovořit o plné přirozenosti. Navíc každá firma nabízí výrobek, který je zaručeně ten jediný, který funguje – už to by Vám jako spotřebiteli mělo leccos napovědět a ty jednotlivé firmy by se už konečně měly dohodnout, který že výrobek je tedy ten pravý. Mohou se sice zaštiťovat výzkumy světových laboratoří, ale skutek obyčejně utekl hodně daleko. No a v neposlední řadě – uživatelů feromonů je tolik (o to reklamě přeci jde), že by teoreticky nemělo být na světě tolik svobodných mužů a nebyla by potřeba psát pro ně příručky o svádění a pořádat kurzy či výcvikové semináře?
 10. Je to možná i vinou médií (televize, filmu i literatury), která nám umožňují být čímkoli a kýmkoli jen chceme, hlavně ne sami sebou. Pokud tuto virtuální iluzi začne člověk pojímat jako skutečnost (takovéhle vztahy jaké mi tu ukazují filmy, či televize jsou) pak si koleduje o smutné prozření. Jde tu o jakýsi nový bovarysmus (syndrom paní Bovaryové), který postihuje nejenom muže, ale stále častěji i ženy a tak v konečném důsledku muži nevědí nic o ženách a ženy nic o mužích a raději se přichýlí k bezpečí stereotypů a iluzí – viz. můj předchozí článek).
 11. Stejně tak by se žena mohla oprávněně zeptat, jestli feromony fungují na všechny muže (vyráběny jsou i pro ženy, jenže mám takový dojem, že je příliš nepoužívají, podle mého soudu totiž nemusí – na jednu přitažlivou ženu čeká ve světě přeci mnoho nápadníků).
 12. Nejsem si jistý přesnou formulací, ale bylo evidentní, že odpovídající nepochopil otázku.
 13. Tuto přirozenou psychickou bariéru těžko odstraníte pomocí jednoho prostředku (tedy vůní, v našem případě).
 14. Lépe než to užít jako zbraň, nebo všelék.
 15. Pro většinu pickuperů je žena trofejí, která, když je ulovena, plní jen určitou specifickou fci. Nevím, jestli tohle nám mužům (naší pověsti) neškodí. Je však třeba říci, že hloupá je ta žena, která posuzuje druhé na základě jedné zkušenosti skrze takové to obligátní – „všichni chlapy jsou stejní.“ Tady se obávám, že použití feromonu už zcela ztrácí smysl. Ostatně tou další fází je budování vztahu a tam bych radil spíše intuitivní cestu než literaturu. Už proto v těchto začátcích zdůrazňuji upřímnost, protože vztah bez upřímnosti obyčejně rychle skončí, než začne.Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!