Home Design by Josef Klír

hdk1
19.02.2011 19:13 | Michal Vošahlík

Vlastnit originál něčeho s sebou nese i mimořádný pocit, že toho něčeho je na světě jen omezený počet, a proto to něco nabývá podstatné hodnoty. V některých případech může originalita znamenat i jistý vztah mezi umělcem, tvůrcem originálu, a vlastníkem, jeho spotřebitelem, neboť vlastník si potom doma vystaví v podstatě kus z umělce. Srovnání vlastnictví se vztahem se leckomu může jevit jako nadsazené, ale popravdě mne podobné pocity provázely, když jsem si doma ve vitríně rovnal porcelánový servis od návrháře Josefa Klíra. Přiznám se, že ty pocity doplňoval ještě rozpor, zda na porcelánu běžně kávu servírovat, nebo zda jej maloměšťácky schovat na věky do vitríny tak, jako to dělávali naši rodiče a prarodiče se všemi těmi šálky, podšálky a porcelánovými laněmi. Nakonec jsem svůj rozpor rozřešil podle motta převážně chudých lidí, a totiž že peníze budou, my nebudem', proto nemá cenu ničím přehnaně šetřit.

O porcelánu z edice Home Design jsem si s jeho tvůrcem Josefem Klírem povídal už v srpnu minulého roku v rozhovoru při příležitosti otevření ateliéru na Vinohradské. Porcelánové servisy s motivem květu jsou inspirovány dámskou róbou, kterou Josef Klír navrhl s týmž motivem o něco dříve. Potom co byly šaty tehdy představeny na autorské módní přehlídce, nabídla Klírovi společnost Starorolský porcelán, aby s ní zahájil spolupráci. Narozdíl od porcelánových sad se vzory kříže, které Klír dosud rovněž vytvořil, lze ty s motivem květu zakoupit v internetovém obchodě www.josefklirshop.cz. Sady, jež jsou v internetovém obchodě nabízeny, jsou určeny pro podávání kávy, takže mimo cukřenky nebo konviček na mléko a na kávu, obsahují šálky na espresso, které by mělo mít objem okolo deseti centilitrů, a šálky na mocca, jež se vykazuje ještě drobnějším objemem kolem sedm a půl centilitru. Šálky mají kónický tvar a jednoduché páskové ucho, ale to popravdě uvádím jen proto, abych atraktivněji popsal úplně obvyklý tvar kávového šálku.

Mimo porcelánových sad nabízí Josef Klír v edici Home Design i své dekorativní jablko posázené tmavými krystalky. Jablko má přitom podobně pestrý tvůrčí příběh jako porcelán s květovým vzorem, bylo totiž vytvořeno pro účel focení Klírova autorského kalendáře pro rok 2010, který byl tehdy inspirován pohádkovými bytostmi. Na fotografii z kalendáře je měla v ruce Sněhurka, která představovala fialové večerní šaty od Josefa Klíra. Vzpomínám, že na křtu kalendáře, z něhož jsme vám vloni i letos připravili reportáže, vzbudilo jablko ohlas, protože především kvůli své blyštivosti působí jako rozmarný ústřední symbol asi v jakémkoli prostředí. Jablko lze šroubováním otevřít, takže mimo dekorativního účelu nabývá i velmi důležitého skladovacího účelu. Akorát se neodvažuji odhadnout, co by se v něm hodilo skladovat. V ateliéru na Vinohradské ulici lze jablko vidět vystavené i v dalších barevných variantách a prostřednictvím internetového obchodu www.josefklirshop.cz je možné je objednat.

Z edice Home Design, kterou nabízí internetový obchod www.josefklirshop.cz, zbývá ještě Klírův polštář, který jsem viděl už u několika svých přátel, pro což se stal docela pověstným. Josef Klír přitom nabízí zájemcům nejen obvyklou volbu barevné varianty polštáře, ale též možnost volně si vybrat vzor, který do něj bude vyšit. Takže jestliže máte dost volné kreativity, můžete si nechat vyrobit originál, který doma dosud nikdo nemá.


Josef Klír definitely in!
Vinohradská 53
120 00 Praha 2
Telefon: 00420 731 373 373
e-mail: info@josefklirshop.cz
Web: www.josefklirshop.cz
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!