It seems to me: kolekce podzim/zima 2010 v podání módního domu Blažek

Publikováno: 07.10.2010 00:17 | Michal Novák

Módní dům Blažek přichází na trh s novou kolekcí s poetickým názvem „It seems to me“, určenou pro sezonu podzim/zima 2010. Kolekce jemně balancuje mezi formálním a neformálním stylem, pohrává si s inovacemi i tradičním krejčovským pojetím. Přináší tzv. styl décontracté elegance, jenž prostřednictvím doplňků rozehrává prostor pro kreativitu a cílí na zákazníky, kteří se rozhodli experimentovat, nejen plynout s davem.


Blažek Podzim/zima 2010

Po letní lehkosti, optimismu, veselí a bezstarostnosti je kolekce více spojena s vnitřním příběhem, který potlačuje povrchní přístup k módě i zaběhnuté stereotypy, naopak zdůrazňuje emocionální hloubku, snahu o zachycení pocitů, nálad, radostí i starostí. Více se zaměřuje na potřebu zákazníka vyjádřit svou individualitu, hledat nové přístupy a podporovat jeho snahu odlišit se. Nabádá jej k experimentům, k rozvíjení představ, splnění vlastních snů.

Jak říká majitel módního domu Ladislav Blažek: „Doba striktního dodržování trendů je, myslím, už dávno pryč. Dnes jde každá značka svojí cestou a spojitost s trendy je spíš v náznacích. Základ stojí na historii dané značky a na zkušenostech z předchozích kolekcí. Čistě trendové modely tvoří jen dílčí část sortimentu a většinou nepřevažují. Také současní zákazníci už nepodléhají diktátu trendů jako před deseti patnácti lety. Moderní móda je velmi otevřená.“

A jak to vidí dvorní designér Roman Humlíček? „Současný vývoj v pánské módě je poměrně liberální. Neplatí žádný jednoznačný diktát, jaká barva či tvar patří na vrchol. Žádaná je pestrost a čitelný rukopis. Při navrhování kolekcí dávám na pomyslné misky vah dva aspekty, které zohledňují různá zákazníkova očekávání,“ říká a dodává: „Tím prvním je vytvářet praktické oblečení, jež je pohodlné a splňuje nároky na každodenní nošení. Ten druhý je založen na odvážných nápadech s cílem vyhovět přirozené touze po změně.“

Všechny oděvy z nové kolekce jsou připraveny ve dvou liniových řadách. Zejména aktivním mužům, kteří preferují současný styl mladé módy, je určena trendy slim řada, jejímž hlavním rysem je štíhlá silueta. Oděvy s označením regular jsou připraveny pro ty, kteří dávají přednost volnějším a pohodlnějším střihům.

Dlouhodobě se staly zcela samostatnou částí kolekce obleky. Pro nadcházející sezonu jsou připraveny v tmavých odstínech. Saka mají výhradně jednořadové zapínání na jeden nebo dva knoflíky. V případě třídílných kompletů jsou ještě doplněny vestou.

Obleky z řady slim jsou ze strečových materiálů, které kromě dokonalého padnutí umožňují i dostatek volnosti při pohybu. Díky nim lze v kombinaci s košilí přiléhavého střihu, extrémně úzkou kravatou a štíhlými černými botami vytvořit outfit dokonale čistého, až minimalistického vzhledu. Pro obleky z řady regular bylo užito jemných vlněných přízí či směsí vlny s hedvábím nebo kašmíru.

Veliké zastoupení v kolekci mají košile, jež jsou vyrobeny z čisté bavlny, případně ze směsí s elastanem. V barevnosti převládají světlé tóny, ale stále více se do popředí zájmu dostávají košile s výraznými vzory i barevností. Ty mohou v kombinaci s neutrálními kalhotami, bundou nebo krátkým pláštěm vytvářet velmi zajímavé barevné akcenty.

Asi není třeba zdůrazňovat, že ani letos na podzim se kolekce neobejde bez pletených pulovrů a svetrů. Ty nejlehčí pulovry, vyrobené z pima bavlny, lze skoro zařadit do kategorie triček. Oblékají se přímo na tělo a hodí se ke každému stylu. Stačí vybrat vhodný typ − se zapínáním na tři knoflíčky či s límečkem, kulatým průkrčníkem, véčkem nebo rolákem. Módní gurmány nejspíše osloví puristické svetry ze směsi hedvábí, kašmíru a bavlny s nenapodobitelným vzhledem a omakem. Klubové svetry určené ke kombinaci s košilí ozvláštňují sportovní detaily – kontrastní barevné proužky v krajích a výšivky. Pro hřejivé svetry z merino vlny jsou v nadcházející sezoně charakteristické zvětšené motivy vzorů tradičně využívaných na pánských vlněných látkách.


Blažek Podzim/zima 2010

S nadcházejícím podzimem přicházejí opět ke slovu bundy a pláště, v jejichž pojetí se odrážejí různé styly i tvarování. Přes oblek se nosí vlněné velurové pláště s délkou nad kolena, které jsou volnější. Oproti tomu pro městské pláště ve zkrácené délce (alternativa delší bundy) jsou typické zvýrazněné pasové linie. Pro neformální příležitosti a volný čas jsou připraveny parky a kabany, které nezapřou inspiraci uniformou (nakládané kapsy, dvouřadové zapínání). Pro sportovně založené muže jsou určeny krátké bundy štíhlého střihu s délkou do boků, které je ideální kombinovat s přiléhavými džínsy. Pro vyznavače rockerského stylu je v kolekci zastoupena i kožená bunda s robustnějšími zipy.

Módní dům Blažek připravil kolekci oblečení do zaměstnání a pro volný čas, která je historicky nejobsáhlejší i nejvariabilnější. Roman Humlíček na vysvětlenou uvádí: „V tomto segmentu neustále rozšiřujeme naši nabídku, ta již nyní zahrnuje kalhoty, košile a svetry, měkké blejzry, bundy, pláště i širokou škálu doplňků.“ A ještě dodává: „Kombinací jednotlivých kusů oblečení lze namixovat formální i neformální styl. Vezměte si například takový blejzr, svým pojetím se zcela odpoutává od klasického saka, při sladění s košilí a kalhotami vytváří outfit ve stylu formálního obleku, v kombinaci s džínami lze však získat uvolněný sportswear vzhled. Anebo pro nadcházející sezonu těžko postradatelná vesta, v kombinaci s pulovrem a šálem působí ležérně, s košilí formálně. Odvážnější muži ji mohou obléknout i jen tak na tělo a doplnit ji lehkým šálem, kromě elegance tak budou i velmi šik.“ Výčet designér uzavírá: „Čepice, opasky, rukavice, obuv, to vše jsou zdánlivé drobnosti, kterými však lze výrazně ovlivnit celý outfit a v kombinaci se zajímavou stylistikou dotvořit oděv tradičního vzezření do naprosto nového módního vzhledu.“

Za Menstyle.cz hodnotíme kolekci Blažek podzim/zima 2010 jako další významný krok této značky směrem k elegantním a moderním trendům pánské módy. Co nás opět trochu zklamalo jsou materiály, které místy nepatří k nejpříjemnějším.


Blažek Podzim/zima 2010Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!