Jak si vybrat dokonalé sako

Publikováno: 14.05.2012 11:48 | Václav F. Mensa

Pánské sako je po krejčovské stránce jeden z nejsložitějších produktů. Společně s kabáty, plášti a bundami patří k těžké konfekci. Postup při výrobě je velmi přísný a už po léta se nemění. To ale neplatí u sportovních sak a bund.

Sportovní sako se od formálního liší nejen v mírně upraveném střihu, individuálních detailech ale ovšem i ve výběru materiálu. Ve chvíli, kdy si muž oblékne padnoucí džíny, bílou košili a k tomu právě zajímavě řešené sportovní sako, dává najevo, že dokáže být elegantní a přitom vypadat uvolněně a také se tak cítit.

Pánské sako

Zdroj: ctshirts.com


Pánská bunda v klasickém, elegantním střihu je vhodná ke svetru, semišovým mokasínům a třeba zajímavé přesto klasické šále. Výsledkem je francouzský chic pro volné chvíle. Na českém trhu lze najít široký sortiment sportovních sak se zajímavými prvky. Samozřejmě, při nákupu platí pár pravidel.

Pánské sako

Zdroj: blog.bergdorfgoodman.com


Sako by mělo mít délku asi patnáct centimetrů pod pas. (Pas se měří kousek pod žebry.) V ideálním případě sako na ramenou dokonale sedí, šíře zad naprosto odpovídá šíři zadního dílu. A proto, když uvidíte krásné sako, ale nebude skvěle sedět, nekupujte ho. Vaše ramena do něj nedorostou a zůstane nevyužité v šatníku. Jako u formálního saka délka rukávu sahá asi centimetr nad zápěstí. Při té délce vkusně odhaluje manžetu košile. Při výběru materiálu by muž měl zvolit takový, který lichotí jeho postavě.

Pánské sako

Zdroj: thisnext.com


Muži s větším obvodem pasu bude slušet sako s podélným pruhem. Naopak, muži štíhlému budou slušet saka jednobarevná se zajímavými prvky. Například knoflíky. Na temně modré saku vypadají skvěle zlaté. Na šedém černé nebo modré knoflíky. Osvěží klasický vzhled. Dalším zajímavým prvkem jsou nášivky na loktech. Ovšem, kompletní outfit je nutné doplnit něčím zvláštním (výrazné kalhoty, boty nebo sytě barevná košile) aby muž nepůsobil jako univerzitní profesor.

Pánské sako

Zdroj: sanfranciscosentinel.com


Co se týče kárované kostky, opatrně. Na každém nepůsobí tak, jak by měla. Chodit v létě v saku se možná zdá mužům sebevražedné avšak, skvělé sako ušité ze světlého lnu je v létě úžasným společníkem. Nejen že vypadá velmi dobře ale také příjemně chladí. Na studenější měsíce je skvělý tvíd v typické hnědé nebo béžové barvě. Tvídová saka však přidávají věk, tak pozor.

Muž v ležérním, přesto elegantním saku dává najevo, že mu není lhostejné, jak působí a udělá tím dobrý dojem.

Pánské sako

Zdroj: tumblr.com

Hodnocení článku:Komentáře

Trh mrch 55: Jak jsem umlčel svou matku Trh mrch 55: Jak jsem umlčel svou matku Zjistil jsem, že v mém okolí výrazně přibylo lidí s tetováním. I ta krásná, slušná holka co sedí přede mnou na přednáškách... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!