Jak si vybrat dokonalý svetr

Publikováno: 07.05.2012 14:59 | Václav F. Mensa

Jemný, kašmírový svetr přehozený přes ramena a svázaný na hrudi by se dal považovat za synonymum k vrcholné neformální eleganci.

Lacoste

Zdroj: Lacoste, asos.com


Krom hrubě pletených svetrů se pletenina začala používat až během druhé světové války z důvodu nedostatku jiných materiálů.

Pryč jsou doby, kdy svetr znamenal hrubou a nepříjemnou ovčí vlnu. Dnešní doba nabízí nespočet luxusních alternativ. Při nákupu svetru platí několik základních pravidel.

Nikdy by neměl být ani o číslo větší. Kupříkladu u košile, trička se to tolik nepozná, ale svetr v závěru vypadá "vytahaně" a možná až příliš uvolněně. Zejména u dolního kraje vytváří nafouknuté "bubliny". A proto, vždy v přesné velikosti.

Lacoste

Zdroj: Lacoste, occidenttrade.com


Další z věcí, kterou byste se měli řídit je, aby perfektně seděl průkrčník. Značky nabízí mnoho různých výstřihů, přesto, elegantní klasikou je tvar V. Pro sportovní účely lze pořídit i svetr s výstřihem s rozparkem na zip. Je to dokonalá a stylová alternativa mikin a trik na sport.

Barva a odstín zůstává čistě na výběru a individualitě muže, přesto, při kombinování s jinými kusy platí pravidlo jednoduchosti.

Lagerfeld

Zdroj: Lagerfeld, ssense.com


Francouzská značka Hermes nabízí široký sortiment skutečně luxusních svetrů z jemné, mohérové vlny, popřípadě z kašmíru. Jejich legendární, ikonický kousek je svetr v mandarinkové barvě. Je stylový, elegantní s neskutečně pohodlný. Skvěle vypadá například s džínami nebo šedými, formálními kalhotami. A samozřejmě, s košilí třeba v odstínu půlnoční modři.

Hermes patří mezi velmi luxusní značky, ale v českém sortimentu značek lze najít nespočet dalších, dokonalých svetrů.

Ralph Lauren

Zdroj: Ralph Lauren, poloralphlauren4sale.com


Značka Marks & Spencer se za léta na našem trhu velmi dobře aklimatizovala a nabízí v linii Blue Harbour svetry z kašmíru s příměsí vlny s klínovými rukávy. Materiál je upraven proti poškození vlákna (nevábné žmolky).

Značka Lacoste, známá zeleným krokodýlem na levé straně hrudi patří mezi experty, co se týče svetrů. Mají komfortní střihy díky dlouholetým výzkumům a tradici. Také používají speciální povrchovou úpravu vlákna pro větší komfort.

Muž ale nemusí zůstat jen u oblékání "přes hlavu". Dobře vypadají i svetry s rozepínáním na předním díle. Z krejčovského hlediska je však považován za vestu i za předpokladu dlouhých rukávů. Takový svetřík vypadá skvěle v šedé nebo černé barvě s barevně odlišnou légou.

Marks and Spencer

Zdroj: Marks & Spencer, amazon.com


Elegantní formou je také svetr v odstínu velbloudí srsti se zajímavě pojatými knoflíky.

Další značky nabízející skvělé svetry jsou například Ralph Lauren, britský Dunhill nebo pánská linie svetrů značky Karl Lagerfeld.

Pro ty skutečně odvážné doporučuji svetr se sobem.

Jako snad u všech částí šatníku platí, že důležitější je kvalita než kvantita. Hezky vypadající cardigan avšak z umělého materiálu se svému nositeli pomstí nepohodlím a rychlým obnošením. Naproti tomu, investice zůstane v šatníku po léta téměř nedotčená.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!