Košile story - jak si nechat ušít košili

Košile
Košile ušitá nositeli na míru podtrhne jeho individualitu a exkluzivně vyjádří jeho osobnost.
09.11.2009 21:59 | Pavel Plička

Máte někdy takový zvláštní pocit? Sedíte v určité společnosti a přemýšlíte proč vám přijde, že část oblečení, kterou jste vybral na tento večer je v okolí hned několikrát. Můžete přemýšlet, o kterou část se jedná. Přitom je to tak jednoduché. Story začíná u klasické košile. Je to prezentace člověka, jeho osobnosti.

Pár let jsem měl dojem, že se dá pouze koupit v obchodě dle velikosti. Ale pozor, ne všichni jsme měli to štěstí a máme konfekční postavu, která se nechá plynně ovinout novou košilí. A vlastnit tento výrobek šitý na míru? Tak to jsem měl pouze představy v říši snů – o vyvolených na určitém společenském stupni. Myšlenka se spojovala také s pány ve věku, kteří vyznávají pouze vlastní styl.

Situace se ale změnila. Potkal jsem kamarádku, která pracovala v oboru a uvedla mě do reality. Tím začal tento příběh mé první košile...

První otázka zní: Proč?

Jak jsem již podotknul, ne každý měl to štěstí mít konfekční postavu. Problém nastane s výškou, váhou nebo tělesnou proporcí. Co takhle aktivní sportovec s bicepsem, který rozjede šev na rukávu jako zip? Nebo pán ve středním věku s trošku větším objemem břišní části?

Každý má svůj styl a přitom cenový rozdíl košile šité na míru a kvalitní konfekce je tak zanedbatelný. Konečný výsledek nelze vůbec srovnávat! Každý kus je originál sestavený z jednotlivých částí.

Sestavení košile je jednoduché. Zvolíte si tvar límce, manžety, kapsy a druh linie. Míry necháte zachovány, nebo se necháte změřit a pak máte skutečný originál, který je střižen a navržen podle vás a pouze pro vás.

Rozdíl mezi konfekcí a ručním šitím? …Přeci detail!

Při sundání svrchníku – saka je ihned poznat dle detailů, kde jste košili pořídil. Správně šitá košile má hustě šité stehy, knoflíkovou dírku na manžetě šitou vodorovně a odnímatelnou výztuž límečku. Tyto detaily se každý rok mění. Jak správně zvolíte, tak pomůžete svému tělu k dokonalosti. Uvedeme si pár příkladů.

  • Dokonale navazující vzory látky na kapsách, předním díle i rukávech
  • ručně vyšité dírky na manžetách
  • manžetové knoflíčky
  • monogram.

Někdo má delší krk, ten se opticky zkrátí, zapínáním na 2 knoflíčky a širokým límcem. Muž s plným obličejem a býčí šíjí by měl volit límec užšího typu spíše než ležaté.

Takovou třešničkou bývá vlastní monogram. Ten se standardně umisťuje na manžetu, cenová relace monogramu se pohybuje v tomto případě kolem 300,- Kč.

Nutnost pro šití: Měření těla.

Člověk není zvyklí na takový servis. Přijde a najednou si připadá svým způsobem důležitý. Krejčí musí vzít všechny míry, aby konečný výsledek stál zato. Začíná se obvodem hrudníku, obvodem pasu, boky a délkou rukávu. Poté se přechází na objem krku (tato míra musí být 100% přesná!). Dle této míry se stanoví velikost košile.

Braní míry na košili

Správné měření má mít tyto výsledky:

Rukáv by měl vykukovat přibližně centimetr zpod rukávu saka a horní hrana límce u košile by měla být o několik centimetrů výš než klopa saka.

Bohužel šití není činnost zvládnutelná za den. Na kvalitní výsledek a příjemný pocit exkluzivity a originálu se musí počkat cca. 3 týdny. Za originál se platí přibližně kolem dvou tisíc korun. Značková konfekce bývá mnohdy i daleko dražší. Výsledný poměr kvalita, originalita a cena je tím pádem nesrovnatelný.

Kvalita je dána látkou

Není látka jako látka. Každé krejčovství má připraveny vzorníky a pak následně desítky štůčků látek. Při výběru nepoužívejte jen zrak, ale využijte i další vjemy, jako je například hmat. Zjistíte tak, jak jsou některé materiály příjemné na dotek. Dále existují určité úpravy, jedna z nich je nežehlivá.

Látky na košile

Barvy bych volil s pomocí školeného personálu, popřípadě partnerky. Mám to osvědčené. Někdy i překvapí jaká kombinace barev je možná pro danou osobu a naopak, které lze vzít, tak maximálně na Helloween. Dále můžeme kombinovat vzory (proužky, kostku). Nikdo další mít takovou košili jistě nebude. A originalita je nedocenitelná!

Takže se nebojte a porozhlédněte se ve svém okolí, kde má sídlo kvalitní krejčovství. Vezměte partnerku a běžte si pro pár originálů. Tak příjemný pocit za to rozhodně stojí!

Nakonec přikládám pár kontaktů na pražská krejčovství.

Salon Hartl

Dlouholetá praxe v oboru. Ušití košile trvá do tří týdnů.

Kontakt: Verdunská ulice 17, Praha 6
www.hartltailor.com


VAVI

Asi jeden z top výrobců košil v ČR. Výhoda jednotné ceny 1990,- Kč. Další příplatky za monogram, manžety, perletové knoflíky.

Kontakt: Dejvická 36, Praha 6
www.vavi.cz


Springer

Oděvní studio sídlící v centru města, zaměřené na výrobu kvalitních pánských obleků na míru. Košile v sortimentu jsou také s dodáním do 14 dnů v cenové ralaci kolem 2000,- Kč se vším.

Kontakt: Korunní 76, Praha 2
www.studiospringer.cz

a samozřejmě mnoho dalších..
V každém větším městě má sídlo kvalitní krejčovství, tak nemusíte nutně do Prahy. Můžete zkusit kvalitu blízko domova, o které jste dosud nic netušili a odlišíte se tak od uniformity doby.Pavel Plička

Pan Pavel Plička je novým redaktorem Menstyle.cz. Má mnoho zkušeností s tvorbou pánské konfekce ze strany zákazníka, stejně jako z dalšími otázkami pánského stylu. Jsme rádi, že můžeme v našem týmu přivítat někoho jako je Pavel. Věříme, že články Pavla Pličky budou přínosem a cenným zdrojem zkušeností pro naše čtenáře.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!