Kosmetické přísady tak, jak je neznáte aneb co je to „skvalen"?

Publikováno: 18.10.2010 14:43 | Petr Hájek

Je zajímavé, že věci, které se nám ve své ryzí formě obvykle hnusí, nám v parfémech, vodách po holení, pěnách a dalších kosmetických přípravcích nijak nevadí...

 

2010-10-18-1

 

Jednou z těch méně známých přísad, na které můžete v kosmetice (a přilehlých produktech) narazit, je i tzv. skvalen. O co jde tentokrát? O přísadu, která je vytlačována v podobě olejovité substance z jater žraloků. Pokud pomineme zřejmý fakt, že tento zákrok nadchne málokterého žraloka, pak by citlivějším povahám mohl vadit i původ tohoto kosmetického doplňku.

 

2010-10-18-1

 

A kde jej vlastně člověk najde? Obecně ve zvlhčovačích, dále v make-upu, rtěnkách i koupacích olejích. Lze narazit i na skvalenové pilulky a ty užívat v domnění, že jsou zdravé (neprokázáno, ani nevyvráceno).

 

2010-10-18-1

 

Šance, že jste jako děvče či muž dbalý stylu na skvalen při aplikaci toho či onoho přípravku narazili, hraničí se 100 % jistotou. Pokud snad někomu na mysli hned vytanula otázka, proč vlastně kosmetický trh používá podobný přírodní produkt, pak je to ten fakt, že skvalen je schopen vsáknout se do kůže bez toho, aniž by na ní zanechal olejovité reziduum. Skvalen se dnes míchá i s jinými oleji a obecně je považován za látku zkrášlující kůži. I to je důvod, proč na něj nejčastěji narazíte právě ve zvlhčovačích suché kůže.

 

2010-10-18-1

 

Řada firem dnes již hledá náhražky z morálních i praktických důvodů (zákazy lovu) tvořené zejména olejem olivovým a tím pocházejícím s obilných klíčků. Pokud si mimochodem pamatujete horror Čelisti, pak leckteré scény získávají v souvislosti s dnešními informacemi zcela nový rozměr (olej ze žraločích kolegů na těle lidí).

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!