Kousek Marsu na stůl nebo krk

Publikováno: 19.01.2012 13:47 | Petr Hájek

A zároveň také jedna z nejstylovějších věcí, jaké si muž doma nebo v pracovně může vystavit... 

2012-01-19-1
  

Tak, jak pokračuje hledání živých mimozemšťanů hned několika cestami, občas zapomínáme na to, že i my již můžeme obdivovat a vlastnit mimozemšťany neživé. Jedná se o kousky kamenů, které nám spadly na Zemi z oblohy. Je faktem, že marťanské meteority nejsou tak zábavné jako ty filmové všelijak explodující, vtahující a vůbec se chovající divně, ale na druhou stranu, ty z Marsu jsou potvrzeny minimálně u místa Foumzgit v Maroku.

Před nějakými 6 měsíci byly viděny, jak padají v Severní Africe a trvalo celých 6 měsíců, nežli byly nalezeny a otestovány. A je to věru památný okamžik - v celé lidské historii tuto vzácnou událost potvrdili vědci chemicky teprve 5x. Jestliže vás to pořád nezajímá, tak možná začne po zjištění, jak vzácná je to věc. Tyto kameny se na Zemi vyskytují asi milionkrát méně často, nežli zlato! Na Zemi je totiž tohoto materiálu nesmírně malé množství - veškeré marťanské meteority po celé Zemi zvážené mají sotva 120 kg.

Výlety k Marsu niky nevezly vzorky zpět, takže marsovké meteority jsou jednou z mála cest, jak se o této planetě můžeme dozvědět více. Platí, že čím novější meteorit je, tím vzácnější také je. Jde totiž o to, že čím déle je takový kousek kamene na Zemi, tím více jej zkazí místní prostředí. Nyní je tedy situace taková, že se vědci, soukromníci i NASA předhánějí v tom, kdo si urve větší kus - doslova.

Dealer Darryl Pitt aktuálně prodává 1 unci kamene za 11 000 až 22 500 USD. To dělá více jak 10x tolik, co stojí dnes zlato. A ti skutečně opravdu velmi majetní mohou vlastnit i zaručeně pravý marsovský kámen. Může být navíc na muži něco stylovějšího? Vždyť Mars byl vždy a odjakživa symbolem mužnosti a dravých, silných mužů. Při přemýšlení, zda něco takového pořídit, radši moc neváhejte, jelikož předchozí poslední kousek Marsu na Zemi byl nalezen někdy v roce 1962...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!