Labužníci tabákových listů (elegantní doplňky pro kuřáky)

dunhill
25.09.2010 14:23 | Pavel Lopušník

"Na počátku byl tabákový list a ten list byl zpracován tak, aby povznesl všechny lidské smysly. K tomu listu se pak přivinula lidská ústaa lidská bytost tak započala cestu hříchu, na níž ji čekal vzestup i pád." 

Ne. Opravdu nejde o novou reklamu, podporující kouření nebo propagující novou značku kuřiva. Nejde zde ani o nový typ marketingové strategie (např. typ gerilové reklamy). Tak jako existují mezi milovníky jídla skuteční gurmáni, nalezneme i mezi těmi, kteří holdují tabáku, ty, jež si tuto přírodninu dokážou vychutnat. Ministra zdravotnictví, dozajista může na krabičkách cigaret, doutníků i špiček varovat před škodlivostí kouření, ale otázkou je, kdo jeho varování kdy bral vážně. Stejně neúčinnou se ukázala být antireklamy, s odhalením plic právě zesnulého kuřáka. Když se většiny lidí zeptáte na kuřáctví, velké většině bude vadit spíše arogance některých kuřáků, než samotný fakt, že někdo kouří. Fakt, že představitelé všech států doposud nenašli odvahu postavit se tabákovému průmyslu (vždyť je vlastně živí), jenom umocňuje směšnost výroků, některých politiků, štvavě odsuzující kouření.[1] Ale ruku na srdce, kdo z nás to alespoň jednou už nezkusil. Náš článek se bude obracet ke svátečním kuřákům, kteří svému tělu „škodí“ jenom občas. Mějme na paměti, že i z této občasné slabosti se dá udělat přednost a i v těchto chvílích lze být skutečným gentlemanem. Mezi nejelegantnější kuřáky patřil např. Yves Saint Laurent, kterého jste na večírku mohli spatřit se sklenkou dobrého alkoholu v jedné ruce a cigaretou v ruce druhé.

Sám nepatřím mezi kuřáky, ale dle mého soudu, se cigareta stala až příliš vulgárním „společníkem“. Mé přesvědčení vychází z prostého faktu, že cigareta je kuřivem nejdostupnějším.[2] Daleko sofistikovanější je v tomto ohledu doutník či dýmka.  Zatímco s tím druhým se setkáme méně často, vždyť to kuřák dýmky působí archaicky až literárně,[3] s doutníkem, touto domnělou vstupenkou do světa luxusu a moci, se setkáme mnohem častěji. Nelze určit, zda za touto představou stojí obraz politika Churchila nebo ikonické obrazy úspěšných milionářů, poživačně se oddávajících jedné ze svých mnohých vášní.

Mohu vám připálit madam?

Ještě na počátku minulého století vidět ženu požívat tabák znamenalo přečin.[4] O několik desítek let dříve šlo téměř o hit. Společně s tím se vytvořil nový prvek galantního chování. K mnoha jiným zákonitostem dobrého bontonu ve vztahu muž žena, se přidala i tato: je správné, když muž připálí dámě. Muži si však i v tomto drobném rituálu našli způsob, jak se prosadit, a tak se vzájemně předháněli luxusem svých zapalovačů, aby dotyčná dáma poznala, že právě onen připalující muž je tím pravým, jehož si může zvolit za společníka celého večera. Zde představujeme tradiční a osvědčené značky zapalovačů, s nimiž ve společnosti vzbudíte zaručený rozruch.

 

  
 

Doutník pod gilotinou

V jednom dílu kdysi velmi populárního, detektivního seriálu Columbo, vysvětluje poručíkovi jedna z postav rozdíl mezi tím, když se doutník připraví ke kouření odštípnutím konce pomocí elegantních kleštiček a tím, když se onen konec prostě odkousne. Zatímco u poručíka Columba, který si svou svérázností získal milióny obdivovatelů po celém světě, zvítězil druhý způsob, elegantní kuřák volí naopak první variantu.  Na trhu už je nespočet různých variant na jednoduché zařízení, které jediným pohybem oddělí nechtěný konec doutníku. Ať už jde o kleštičky, ale i malé gilotiny, vždy je součástí takovéto pomůcky pro kuřáky doutníků nějaká ostrá plocha. Proto se kromě doporučení užívat takovouto pomůcku hodí ještě upozornění na rizika spojená s neopatrnou (nežádoucí) manipulací.

 

   

 

Pečlivě střežené tajemství

Jednou z častých pomůcek pro milovníky tabáku jsou různé druhy pouzder, které cigaretu, doutník či dýmku (případně tabák jako takový) pečlivě uzavřou před případným nepříznivým vlivem okolních podmínek. Chcete- li si svůj malý zlozvyk skutečně užít, lze doporučit pouze takové pouzdro, které je vyrobeno z kvalitního materiálu a zároveň působí elegantně. Ostatně jde také o módní doplněk, který tvoří vaši osobní vizitku.

 

      

Obecně lze pro doplňky kuřáků stanovit jedno pravidlo. Pečlivě vybírejte a upřednostňujte kvalitu před kvantitou, neslevujte však z požadavků na praktičnost a eleganci.  

  

 


[1] Není to jeden z důležitých momentů, poukazující na zvrácenost liberalismu?

[2] Dodávám bohužel, neboť nebudeme- li si vzájemně lhát, je celkem snadno dosažitelná mladistvému (školou povinnému dítku, které ji bere jako součást určité revolty proti zákazu na druhou stranu jako vstupenku do světa rádoby dospělých). Zde je na místě varování lékařů, protože právě mladiství jsou na počínající závislosti (jakéhokoli druhu) náchylní.  Na druhou stranu se nelze divit, že mládež tomuto zlozvyku tolik holduje, vždyť všemocná lobby tabákových firem neskrytě rozšiřuje okruh spotřebitelů cigaret, nehledě přitom na neetičnost svého počínání.   

[3] Odkaz na Holmese je zřejmý. Lulka či dýmka, jak chcete, zde má roli „zprostředkovatele geniálního vnuknutí“. Myslím si, že jde o stejný (dnes už poněkud banální) stereotyp, stejný jako v případě cigarety ve filmech typu Noir, která má signalizovat mužnost velkoměstského detektiva.   

[4] Žena oddávající se tabákovému mámení byla archetypem vulgarity (rozuměj nižší úrovně chování) a lascivnosti.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!