Látka z 24karátového zlata

Publikováno: 03.11.2011 13:33 | Petr Hájek

Švýcarským inženýrům se podařilo vytvořit látku z ryzího zlata a z ní vytvořit několik nepříliš laciných stylových věcí.

 

2011-11-03-1
 

 

Že šaty dělají člověka nás učí nejedna lidová moudrost (?). Je to každopádně mantra, kterou se řídí a uznávají nejpřednější módní studia a designéři. Platila dosud vždy jednoduchá rovnice - ti, co mají nějaký peníz nazbyt, se snaží pořídit si za něj ten nejunikátnější kousek oblečení, jaký se dá na trhu nalézt, aby se dokonale odlišili od jiných a dali tak vyniknout svému stylu.

Tým švýcarských vědců vytvořil nyní něco, co se lidem ze stylové branže bude bezesporu velmi líbit, protože luxusnější věc si snad ani nelze představit. Jde o to, že tato nová látka je doslova utkaná z ryzího 24karátového zlata. Je tedy jasné, že tu máme světový unikát. K utkání bylo třeba několika unikátních technologií, které zajišťují, že látka je mimo jiné i dokonale použitelná: můžete ji prát, šít z ní, no a v neposlední řadě, lze ji také nakrásně nosit.

Poté, co dal dohromady nějakých 10 let výzkumů a zkušeností v branži, rozhodl se tým z EMPA institutu vyrobit vlákna z hedvábí, která jsou natolik tenká, nakolik to jen fyzikálně jde. Ty poté pokryl zlatem, čímž ve finále vzniklo vlákno tvořené právě takřka výhradně zlatem. Jako nosná struktura je zde ale stále samozřejmě také ono hedvábí vespod.

Vlastní proces není příliš detailně popsán, takže se musíme spokojit pouze s informací, že díky speciálnímu zařízení je zlato jaksi „rozčesáno" po vláknech. No a až poté se vlákna upředou do látky. Není tomu naopak, že by se na již upředenou látku nanášelo zlato. Látku můžete použít k čemukoliv, co si jen dokážete představit. Jestliže však zatoužíte po něčem podobném, tak namátkou taková zlatá kravata je k mání za 8 500 USD.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!