Návrat k manžetovým knoflíčkům

Manžetový knoflíček 1
17.02.2009 23:14 | Michal Vošahlík

Trendy hojně radí revoltovat proti módním zvyklostem svých předků, a přesto při výběru některých doplňků a částí oděvu uděláme nejlépe tehdy, když je okoukáme od svých otců. Výmluvným příkladem doplňku, kterého je radno okoukat, je manžetový knoflíček. Nebo spíše manžetové knoflíčky, neboť o párových věcech raději mluvit v plurálu.

Manžetové knoflíčky byly v různých obdobách vytrvalým doplňkem pánského šatníku téměř osm století. Nejprve je krejčí používali jako ozdobu prostou funkce, později se dovtípili a jali se je používat k spínání a zapínání různých kusů oděvů. Původní manžetový knoflíček sestával ze dvou zdobených stěn pro oba cípy manžety košile, zatímco soudobým knoflíčkům zbyla pouze jedna z ozdobných stěn. Ve viktoriánské době platily manžetové knoflíčky za znak džentlmenů, jakýchsi tehdejších obdob soudobých metrosexuálů :o). Za osm set let se popularita manžetových knoflíčků měnila a nesčíslněkrát došlo k jejich návratům. Předposlední jejich návrat vzešel v osmdesátých letech a poslední návrat nadchází nyní.

Jestliže si pospíšíte s opatřením tohoto zpátečnického doplňku, stanete se paradoxně pokrokovými a zároveň dáte znát, že svou eleganci ladíte až k detailům. Nadto manžetový knoflíček je jeden z mála kusů z pánského šatníku, o který nás ženy dosud neobraly, aby jej následně přejaly do svého oblékání. A když to v něčem můžeme ženám natřít, tak bychom měli řádně natírat :o).

Jakmile si knoflíčky opatříte, možná ihned zjistíte, že cosi je jinak, než jak by to mělo být. Tu pochopíte, že ne každá košile má manžety určené manžetovým knoflíčkům. Je nutné vybírat pouze speciální košile s takzvanou francouzskou dvojitou manžetou. Pro úplnost upozorňuji, že nosit košili uzpůsobenou pro manžetové knoflíčky bez těchto manžetových knoflíčků je stejně buranské jako pokoušet se vyrobit z běžné manžety onu vytouženou speciální manžetu francouzskou s pomocí nůžek na manikúru.

Manžetové knoflíčky nabízí síť Marks and Spencer od 349 CZK a internetové obchody www.sperky.cz, www.manzetoveknofliky.cz nebo www.vavi.cz. Na Slovensku žádejte Manžetové gombíky.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!