Nejlehčí látka na světě

Publikováno: 13.07.2012 11:58 | Petr Hájek

Ty nejlehčí materiály na světě jsou natolik lehké, že šaty z nich byste na sobě doslova ani nepoznali...

2012-07-13-1

Po docela dlouhý čas byl nejlehčím materiálem světa aerogel. Tento rok se ale podařilo místo na špičce pelotonu převzít látce se zatím poněkud nemelodickým názvem aerografit.  

Jeden jediný kubický centimetr aerografitu váží pouze 0,2 miligramu. Podobně rekordně nízké váhy bylo samozřejmě dosaženo aplikací nanotechnologií do praxe, které zajistily, že bylo možno vytvořit strukturu dutých uhlíkových trubiček spojených ve složité síti. 

Materiál ani není příliš fotogenický. Pokud byste si jej nabrali do ruky, připomínal by trochu černou mycí houbu, což je zajímavé, protože lehké věci má člověk obvykle tendence spojovat spíše s látkami, které jsou průhledné.

Celé to vypadá poměrně křehce, ale aerografit ještě neřekl poslední slovo: dá se 1 000x stlačit a přesto se vrátí do tvaru původní struktury (nebylo by to úžasné, nemuset žehlit šaty?). A tento pozoruhodný materiál rovněž udrží 40 000x tolik, co sám váží, což nechává aerogel s 35x menším výkonem někde daleko vzadu (o oceli, plastech a jiných věcech ani nemluvě). 

Opravdu skvělý zlepšovák, ale naneštěstí se mluví hlavně o jeho nasazení v oblasti biologické a IT, o módě nepadlo ani slova, takže zatím nezbude, než zůstat u osvědčených materiálů našich předků...

 

Hodnocení článku:Komentáře

Muž roku 2012: 7. Jiří Matoušek Muž roku 2012: 7. Jiří Matoušek O titul Muže roku 2012 bude v Náchodě bojovat také dvacetiletý student Jiří Matoušek z Nového Bydžova. Jirka je 188 cm vysoký a... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!