Nezvyklé módní inspirace (díl 1.- Exotika v šatníku)

bolly
Bollywoodský styl oblékání může obohatit styl každého Evropana.
26.09.2009 17:52 | Pavel Lopušník

Známe to všichni, kdo bloudíme po obchodech s oblečením a hledáme vhodné módní kusy, abychom ohromili své okolí, vyjádřili svou identitu, a přitom očkem pozorujeme, co se kolem děje. Do obchodu přijde pár, ona mu snáší na hromadu různé části oděvu, on na sebe trpělivě, s unuděným výrazem ve tváři nahazuje všechno, co mu ta chudinka přinesla. Nehodláme se tu zabývat tím, kdo z onoho páru zde přichází o důstojnost, tohle rádi přenecháme odborníkům. Patrně jsou muži, kterým takový obraz dělá dobře a je pro ně výrazem módnosti, ale těm patrně nebudou určeny následující řádky a už vůbec ne tento občasný seriál. Je však nesporným faktem, že i moderní, sebevědomý muž, se chce líbit moderní, sebevědomé ženě, a proto, aby toho dosáhl, musí si především být jistý sám sebou.

Říká se - na vzhledu až tak moc nezáleží. To je samozřejmě pravda, ovšem dost často zapomínáme na fakt, že vzhled je taková naše pomyslná vizitka, na základě níž si ten druhý volí, zda stojíme za to být poznáni blíže či nikoli. Vizitka moderního muže by měla obsahovat několik prvků- sebevědomí, individualitu, originalitu, a tak jako se muž učí být mužem, měl by se naučit být moderním mužem, tj. tyto jednotlivé prvky rozvíjet. V tomto seriálu bychom se chtěli zaměřit na budování právě takové „vizitky“ moderního muže. Těch několik dílů, které chystáme, by mělo nejenom informovat, ale hlavně inspirovat ty, kteří chtějí být osobití, elegantní a sami si tvoří svůj styl. Slovo inspirace tu považujeme za důležité, protože konečný efekt závisí na osobitosti každého z Vás. Rozhodně však stojí za to mít na paměti, že móda by měla být především hrou, kreativní činností, která nás bude bavit.

Bollywood style

Pro obyvatele Evropy a Ameriky je celkem běžnou záležitostí napodobovat osobitý styl hollywoodských hvězd. Totéž však dělají i muži na jiném kontinentě, přičemž se nechávají inspirovat i tzv. Bollywoodem (jakýmsi Hollywoodem pro oblast Indie a Pákistánu). V těchto několika řádcích nelze v úplnosti zachytit pestrost bollywoodského módního stylu, proto se spíše zaměříme na specifika, která takový styl tvoří.

V první řadě je to pro Evropana netypická barevnost. Ta je však nikoli jen vyjádřením tradice, ale je především prezentací osobitosti. K indickému oděvu tedy patří pestrobarevná šála, která je svébytným doplňkem a zároveň má „svést“ pozornost k obličeji, kterému nejenom bollywoodští herci věnují nemalou pozornost. Barevné jsou ne jen doplňky. Osobitá barevnost je typická i pro oblečení jako takové. Nejsem zas tak velkým znalcem indické kultury, ale domnívám se, že tato barevnost měla původně tzv. symbolický účel. Minimálně se jí musela vyjadřovat příslušnost k nějaké společenské kastě. V Evropském prostředí by takovýto pestrobarevný oděv působil extravagantně, ovšem na druhou stranu by byl příjemným osvěžením ze světa tradičních barev a střihů. Nabízí se tu také dostatek prostoru pro zakomponování tohoto stylu do stylu evropského.

Etno style

Cestování patří snad už k lidské přirozenosti. Člověk se vlastně nikdy nespokojil s tím, na co byl zvyklý a cestování, společně s poznáváním, mu dávalo prostor zažít něco nového a neobvyklého. Často pak cítil potřebu si tento pocit zopakovat kdykoli a kdekoli. V 70 letech se pak objevila touha a nebojíme se říct přímo potřeba zájmu o nové kultury. Idea rovnosti, svobody a nespoutanosti se šířila napříč všemi oblastmi kultury.

Bohužel se stále lze setkat s názorem, že etno móda patří stále spíše k Hippie a pokud se týká pánské módy, není doposud tak často k vidění. Zakomponování některého z prvků etno stylu by však mohlo takový nevýrazný pánský šatník zásadní způsobem oživit. Stačí jen využít některého z doplňků, které jednotlivé, pro nás exotické kultury, užívají. Za zmínku stojí také neobvyklá barevnost a zdobnost, kdy některé kultury (např. středomořské) zdůrazňují tradici, jiné (asijské) dávají důraz na detaily. Oblast etno módy je tedy tak nesmírně široká, že dává možnost pro vlastní kreativitu a inspiraci.

Konečně etno styl „přeje“ mužům všech rozměrů. Takže i plnoštíhlý muž, pokud využije volný střih, může v některém z modelů etno oblečení vyniknout. Konečné slovo, pak ale máte Vy, Vaše osobitost i vkus.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!