Nezvyklé módní inspirace (díl. 2- Styl nejenom anglického gentlemana - podzim 2009)

Gentleman
26.09.2009 18:08 | Pavel Lopušník

Podělím se s Vámi o jednu drobnou příhodu, která se mi stala docela nedávno. Hlídal jsem domek svých známých a tu najednou se v tmavém koutě objevila malá, šedá myška. Známí bydlí u pole, tudíž vidět na konci léta v jejich bytě myš, která se sem zcela jistě dostala náhodou, není nic tak neobvyklého. Přirozenou reakcí každého člověka je snaha nastražit tomuto nezvanému návštěvníkovi past. Jsem vlastně duší lovec, asi tak jako každý muž. Pastí jsem nastražil několik a tiše čekal, co se bude dít. Po chvíli jsem ji spatřil, jak překonává nejrůznější překážky, aby jí nakonec jedna z mnou nalíčených pastiček zlomila vaz.

Myslím si, že životy většiny z nás se v lecčems podobají životu tohohle drobného hlodavce. I my vyvíjíme celoživotně určitou aktivitu pro konkrétní cíle, abychom pak, v okamžiku smrti, pochopili směšnost našeho dosavadního konání. Jsou však mezi námi tací, kteří tuto nezvratnost lidského osudu berou z grácií. Na svou poslední cestu „k sýru“ si vezmou ten nejlepší oblek, umyjí se, oholí, navoní se tou nejlepší toaletní vodou, případně jemně aplikují ten nejexkluzivnější parfém a pomalu vykročí vstříc svému konci.

Anglický styl už několik let slaví ve světě módy svůj úspěch. Je spojován s tradicí, kulturní syntézou a přesto relativní stálostí. Patrně jen v rámci anglické módy se setkáte s tím, že pokud nějaká z částí oděvu tzv. zestárne a neužívá se, málokdy je to nastálo. Vždy se objeví někdo, kdo tuto zapomenutou část oblečení oživí a zapracuje ji do svého osobního stylu.

Pánské módě, inspirované anglickým gentlemanstvím, přeje i letošní podzim, nesoucí se ve znamení šedé (myší) barvy. Návrat téhle barvy, spojované s všedností a nudou, je médii ohlašován skutečně ve velkém stylu. Šedá tohoto podzimu není vyjádřením konformity, ale elegance a v jejím tónu se nesou nikoli doplňky jako šály či čepice, ale jako část oděvu (kalhoty, svetry, vesty, pulovry apod.) v kombinaci s bílou (bílá košile) dotvářejí styl moderního sebevědomého muže podzimu 2009. Zvlášť v anglickém střihu tato barva může naplno vyniknout.

Letošní podzim je vůbec ve znamení návratů. Vedle úpletových materiálů svůj návrat zažívají i dva pomalu zapomenuté materiály – flauš a tvíd. Stejně tak se vrací obliba kostek, kár a extravagantních proužků a to především v módě pro muže a konečně velký návrat zažívá tříčtvrteční dvouřadový kabát, který nesmí chybět v podzimní kolekci snad žádného módního domu zaměřující se na pánské šatníky.

Kromě elegantního, dobře padnoucího obleku charakterizují gentlemana také vhodně zvolené doplňky. Kromě obligátních kvalitních hodinek a dobře zvolených manžetových kotníčků jsou hitem letošního podzimu vhodné kožené rukavice (černá, hnědá barva), kožená taška, nejlépe černá, kožená obuv a elegantní pokrývka hlavy (klobouk, čepice, ale i tradiční buřinka).

Skutečný gentleman vyznává jednoduchou filosofii. Vše, co na sobě mám, musí být v dokonalém souladu. K neobvyklým kombinacím barev, střihů, ale i jednotlivých netradičních kusů oblečení letošní podzim přímo vybízí. V tomto dílu jsme se jen zdánlivě odchýlili od neobvyklosti, protože návraty a retro ke kreativní módě prostě patří. Jde jen o to vystihnout ten správný čas,kdy svou elegantní kreativitou překvapíme druhé.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!