Nezvyklé módní inspirace (díl 3.- Zn. Hledám svůj styl aneb doporučená literatura)

Knihy o stylu
Kniha Styl úspěšného muže.
26.09.2009 18:12 | Pavel Lopušník

Moderní muž, hledající svůj osobitý styl, dnes těžko shání inspirační zdroje. Stačí se jen rozhlédnout v nějakém obyčejném krámku s novinami a časopisy. Zatímco ženských live stylových magazínů je stále dost, těch určených pro muže je jako šafránu a pokud se nějaký takový vyskytne, obvykle je jeho obsah až banálně stereotypní. Ten stereotyp lze vlastně identifikovat už z obálky. Z ní se obvykle na nás zubí tvář, prezentovaná nám čtenářům jako ideální prototyp moderního muže, zkrátka jako vzor. Chvíli uvažujme. Pokud bychom my sami (čtenáři těchto časopisů) dostali možnost ze svého středu vybrat jednoho, který by nás reprezentoval, byl by to skutečně ten muž z obálky? Takový námi vybraný jedinec by patrně měl jiné přednosti než tvář a tělo (to jsou pro muže dost citlivé partie, které buď zdůrazňuje, nebo se za ně stydí). Jeho devízou by asi byly vlastnosti - jako spolehlivost, profesionalita, respektování přátelství apod., zkrátka to, co není na první pohled vidět, ale přesto se to dá určitými prostředky a tzv. „neretušovaně“ prezentovat.

Každý z nás jednou v životě zažil chvíli, kdy chtěl oslovit neznámou ženu a ještě než se o něco takového pokusil, byl automaticky a někdy i neprávem zaškatulkován do určitého nelichotivého „typu“ (intoš, hustej týpek, macho, drsňák. Jinou typologii muže lze nalézt viz. Schwanitz, D.: Muži – Výzkum živočišného druhu, Prostor, Praha 2009), přičemž s ním bylo podle toho zacházeno. Těžko pak lze někoho takového, kdo identitu toho druhého posuzuje podle zavedených stereotypů, přesvědčit o tom, že ten druhý takový třeba není a nemůže ani být. Když už totiž člověk v takové pomyslné škatulce je, obvykle se už z ní nedostane ven. Jediné, co se pak v této chvíli dá udělat je jít dál a hlavně být sám sebou.

Člověk, ale sám sebe hledá vlastně celoživotně a moderní muž, jemuž je vlastně určen tento seriál, není nikdy se sebou tak zcela spokojen. Pro takovéto hledání sebe samého je dobré mít při ruce určité pomůcky. Na českém trhu jsou momentálně nejdostupnější následující tři knihy. Vím, velmi malé číslo, ale buďme rádi i za tyto tituly. Je také třeba dodat, že povětšinou jde o překlady a tak ve svém obsahu vlastně nereflektují současný český trh a potřeby českého spotřebitele. Jsou však dostačující pro ty, kteří s hledáním svého osobitého módního stylu teprve začínají. Pro ty ostatní mohou být přinejmenším drobným zopakováním.

Při letmém pohledu do těch několika málo live stylových magazínu pro muže, čtenář zjistí, že většinu rubrik, které mužům radí ohledně módy, vedou ženy. Samozřejmě to má svoji logiku. Přehlédneme- li fakt, že v módní branži je vlastně mužů méně (i když jde možná o stereotyp a problém je jinde), nabízí se jiný důvod. Již jednou v rámci tohoto seriálu zaznělo, že se moderní, sebevědomí muž chce líbit moderní, sebevědomé (pozor ne arogantní) ženě a kdo jiný než taková žena má představu o tom jak má vypadat moderní muž. Je to ale skutečně představa všech moderních žen? Kniha Corinne Lechevalierové: Pánové buďte šik! Dokonalý a vtipný průvodce světem pánské módy jeden z pohledů moderní ženy nabízí. Nutno dodat, že jde o pohled značně ohraničený především elegancí. Milovník street módy, hip-hop módy apod. se v rámci kreativity patrně bude muset dál spolehnout na svoji intuici. Publikace je šikovná v tom směru, že jde o jakousi školu hrou. Má totiž nepevnou vazbu a tak si v jedné z jejích částí může čtenář sám sestavit svoji vlastní image (kombinací kartiček s jednotlivými částmi oblečení), případně bude tuto hravou část brát jako test ze znalostí, které načerpal v části předcházející.

Heslem následující publikace by mohlo být – Jsem úspěšný muž a chci, aby se o tom vědělo. Budování stylu úspěšného muže je tedy předmětem knihy Tonyho Glenvilla: Styl úspěšného muže. Kniha je dobrým průvodcem, který se nezaměřuje jenom na oblast odívání a doplňků, ale věnuje svou pozornost úpravě celého zevnějšku tzv. od hlavy k patě. Tuto knihu lze doporučit především začátečníkům, neboť právě jim se stane osobním sluhou i komorníkem, který jim pomáhá budovat šatník a to bez nároku na honorář.

Být opravdovým gentlemanem se takoví Angličané učí celý život. Díky knize Berharda Roetzela: Opravdový gentleman- se takovým gentlemanem může stát každý. I zde najde čtenář rady jak zachovávat noblesnost vždy a všude. Vizitku gentlemana pak tedy netvoří jenom oblečení, ale opět, jako v případě předešlé publikace, celý zevnějšek (vůně nevyjímaje). Snad drobnou nevýhodou knihy je, že se v módní části až příliš specializuje na Anglickou „provenienci“, která našinci může připadat trochu vzdálenější. Knihu lze také doporučit při budování vlastního, elegantního stylu.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!