Podzimní ladění (aneb móda jako způsob dialogu a tance)

backham
Manželé Backhamovi
21.10.2009 00:41 | Pavel Lopušník

Pokud se v těchto dnech začtete do nějakého deníku, časopisu a navíc máte ještě odvahu pustit si televizi, patrně dříve či později narazíte na rubriku, v níž se bude řešit podzimní deprese a boj s ní. Nevím do jaké míry je to vina přírody, anebo zda-li jde o problematiku našeho neutěšeného životního stylu, ale pravdou je, že lze těmto potížím předcházet nebo je zkrátka nebrat na vědomí. I v podzimních, sychravých dnech můžeme hýřit barvami a dobrou náladou. Jistě, riskujeme, že nás okolí bude považovat za podivíny, protože je v této době jakýmsi nepsaným zákonem solidarity, že tu depresi patrně musí prožívat každý. Co je nám však do těch, kteří se nedokážou přenést přes každodennost šedivou stejně tak v létě jako na podzim. Právě tohle období totiž nabízí unikátní možnosti, jak ukázat sám sebe.

Móda je zdánlivě povrchní záležitostí. Naopak. Odedávna byla způsobem komunikace a docela možná je to stále jen jiná podoba dialogu barev, který se běžně vede ve zvířecí říši. Každému se patrně ihned vybaví vábení pestrobarevných samečků některého z ptačích druhů. Zatímco však v této animální oblasti je takovýto způsob komunikace vlastně ukončen pářením, člověk může svůj vztah pomocí barev prezentovat mnohem déle. V následujícím článku se tedy zaměříme na obecné principy sladění jednotlivých komponentů oblečení. Nepůjde však o teoretickou stať na téma -Souznění páru v oblasti módy, ale na jednotlivých případech si ukážeme zákonitosti, které by Vás a Vaši partnerku mohli inspirovat. Pokud se Vám osobně zdá téma módy jako dialogu příliš filosofující, pokuste se vnímat následující příklady jako tanec bytostí, které cítí povinnost vyjádřit navenek fakt, že patří k sobě. Nepůjde však pouze o prezentaci vztahu partnerského, ale povšimneme si, alespoň jedním či dvěma příklady, jak v oblékání sladit např. rodinu, kolegy apod. Jeden prvek je tu však společný. Tím, kdo tzv. slaďuje jednotlivé části oděvu, budete od nynějška Vy, čtenář našeho e-zinu.

Takže pánové, zadejte se, právě začínáme.

Beckhamovi

Málokterý pár se stal módní ikonou a to nejenom jako dvojice. On, ideál metrosexuála, fotbalista a model – ona, zpěvačka dívčí kapely, modelka a doposud ještě ne zcela objevená kreativní, módní návrhářka. Oba plní stránky bulváru a hlavně módních časopisů. Jsou symbolem mediálně úspěšné dvojice, která se svůj vztah nestydí dávat najevo vždy a všude. Většina časopisů, věnující se módě do detailu popisuje, co všechno na sobě tenhle pár nenosí, případně si vystačí s poněkud fádním tvrzením, že jim to zkrátka ladí. Nikdo, alespoň pokud já vím, se však nezabýval tím, co tuto dvojici dělá za každých okolností módní. O to se nyní, v následujících řádcích, pokusíme my. Jako příklad jsme zvolili (každodenní) jeansový styl a jejich vystoupení při prezentaci parfému Signature (Men i Women) v minulém roce (26.9 2008).

Manželé Backhamovi Manželé Backhamovi

Povšimněte si, především na druhé fotografii, vzájemného dialogu světlé (David) a tmavší (Victoria). U tohoto páru je však běžný ještě i jiný styl módní komunikace, který pozornému divákovi neunikne (Pokud mohu soudit dle mě dostupných fotografií je pro Victorii, tmavší barva nejenom oblečení (např. vlasy), typická. Nejde tu však o opozici, ale o doplnění světlejšího stylu oblékání jejího manžela.). Totiž dialog barvy jeho doplňků (kravata, boty, pásek, taška, brýle) s jejím celkovým stylem. Beckhamovi jsou tedy příkladem páru, který se snaží pomocí módy hledat harmonii. Častěji se, u jiných párů, setkáváme s nevyvážeností a zákonitým nesouladem, kdy se jeden, z onoho páru, snaží prezentovat svoji dominanci na úkor módního stylu toho druhého.

Setkáváme se zde s příkladem úspěšných lidí, kteří mají zájem o současné módní trendy a své, individuální styly, které se vzájemně doplňují (nejenom v oblasti odívání, ale i např. vůní či účesů). Že z této harmonie (či snahy o harmonii) nevylučují ani třetí osobu je zjevné v následující ukázce svatební fotografie.

Manželé Backhamovi

Adamsovi

Ne skutečně jsme se nezbláznili, ani si z Vás nestřílíme a dokonce tohle není vtip na předešlou fotografii. Málokterá z reálně žijících rodin svou vnější formou říká: jsme divní a nestydíme se za to. Určitě jsme mohli zvolit jiné příklady tzv. divných rodin. V rámci imaginárního prostoru seriálu jsou to např. Flinstounovi, Simpsonovi či nekreslení Bundovi. V realitě je to pak známá rodina Ozzyho Osborna. Žádnou z těchto rodinek však nespojuje společný zájem, který by se promítnul do společného stylu odívání. Nutno dodat, že verzí příběhů téhle rodinky existuje nespočet a každá doba tak do jejich módního stylu zakonzervovala svou vlastní představu podivnosti.

Lze také uvažovat o tom, zda se právě tato potřeštěná rodinka nestala předobrazem dvou módních stylů – Gothica a Emo, navazující při tom na tradici středověkých černých románů a kult smrti v romantismu a moderně. Do stylu jejich oblékání se tedy tyto vzory vždy nějakým způsobem promítají. Pro ilustraci jsme si vybrali ukázky dvou verzí této filmové rodinky a to tu nejstarší, původně černobílou – zde v barevné variantě a prozatím poslední z 90-tých let.

Adamsova rodina

Každý z rodiny je bytostnou individualitou a to, co tvoří mezi nimi vzájemný soulad je právě ona podivnost, jíž se vůči okolí vymezují. Zatímco v oblečení rodičů je znatelná určitá nonšalance v oblečení dětí je to především snaha podtrhnout obyčejnost, která maskuje podivnost. V této původní filmové adaptaci je ještě znatelná potřeba skrýt svoji podivnost za eleganci a všednost, v novější variantě tohoto filmu již tomu tak není. Lze tedy hovořit o určitém posunu. Tato rodina se za svoji odlišnost neliší, ba právě naopak ji svým oblečením zdůrazňuje. Hlavní je fakt, že i „temnotu duše“ lze pomocí oblečení vyjádřit nevšedně a působivě.

Tohle vše lze ostatně doporučit i Vám. Pokud jste pár či rodina, kterou spojuje něco výjimečného, nestyďte se to svým oblečením ukázat navenek, učinit z toho přednost a bojovat tak proti konformitě. I v páru či zájmovém „kolektivu“ (nejenom v rodině) totiž platí: za každých okolností být samy sebou, i když s tím ti druzí nutně nemusí souhlasit.

Adamsova rodina

Danyho parťáci

Už dopředu jsem avizoval, že ono módní ladění se nebude týkat jenom párů, ale půjde nám o mnohem širší oblast. Zde narážíme na dialog jednice v rámci „pracovního“ týmu. Ostatně to je smysl filmu, prezentovat skupinu jedinců, která se od ostatních snaží, co nejvíce odlišit důrazem na eleganci. Danyho parťáci se tedy stávají skupinou (Ne- li přímo kastovního charakteru, který známe např. z tradice japonské obchodní kultury (konfucianismus). ), v níž má každý člen svou nezastupitelnou pozici, kterou vyjadřuje navenek. Srovnejte si třeba styl nejdůležitějšího člena skupiny (Danyho –George Clooney) a toho, který stojí na opačném konci (hraje ho Matt Damon) a povšimnete si, jak je zde vyjadřována zkušenost, stojící proti nezkušenému elévovi, prezentujícím se povětšinou neformálním stylem. V tomto případě se jedinec přizpůsobuje kolektivu a svým stylem oblékání se snaží zapadnout. Je také pravda, že v tomto případě se musí brát v potaz, že jde o filmové postavy a jejich styl oblékání je do určité míry ušitý na míru spíše hercům než skutečným lidem, ale principiálně je takovýto styl v prostředí pracovních skupin celkem běžný a v mnohých případech i žádoucí (vždyť přeci oblek tu má podobnou funkci jako uniforma těch, kteří Denyho parťáky pronásledují a zároveň je odznakem úspěchu a profesionality).

Denyho parťáci

Závěr

Ať už módu chápete jako dialog, anebo jako tanec či jako pouhou, nezávaznou hru je důležité vnímat ji jako prostředek vyjádření vnitřních stavů. To, že k sobě patříme, že sdílíme určité emoce, že jsme součástí něčeho společného, se dá prezentovat pomocí módy jasně, srozumitelně a dostatečně výmluvně. Ostatně to, co si berete na sebe, by se stejně, tak jako tak, mělo v páru konzultovat. Budiž by se toto pravidlo nevztahovalo jenom na akce exkluzivního charakteru, ale na naši každodennost, protože vzájemně se obohacující vztah individualit je v dnešní poněkud narcistní době něčím výjimečným a rozhodně stojí za to tuhle výjimečnost ukazovat.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!