Proč nosili piráti pásku přes oko?

Publikováno: 23.10.2011 11:44 | Petr Hájek

Dnes si odhalíme jednu stylovou záhadu, která přinese nečekané rozuzlení... 

2011-10-23-1

 

Páska přes oko je jediným a nejlepším důkazem toho, že máte před sebou piráta. Zkrátka, žádný kostým, kniha ani film není bez ní dost dobrý a nesmí zde nikdy chybět. I v tom nejposlednějším filmu o pirátech třetí třídy musí být hned několik osob takto vybavených. Obecně se má za to, že piráti nosili pásku přes oko kvůli nějakému zmrzačení.

 

2011-10-23-1

 

Jeden by tedy při prohlédnutí několika pirátských filmů (tím nemámě na mysli pokoutně stažených) dospěl k názoru, že tato profesionální banda hrdlořezů bojujících převážně s vystrašenými civilisty byla neustále tak zlitá rumem, že ztrácela různé tělesné části (dřevěné nohy, háky na rukou, ...) při každičké příležitosti. Mohou se jistě vyskytnout výjimky z tohoto pravidla. Třeba Jednooký Willy z The Goonies oční důlek prostě neměl.

 

2011-10-23-1

 

Nabízí se tedy otázka, proč by piráti dávali do první řady útoku schválně osoby, které nemají prostorové vidění a na nové lodi? Bylo tomu tak proto, jelikož pomocí tohoto jednoduchého triku mohli zajistit, že budou schopni jak boje v nadpalubí, tak i rychlé reakce v podpalubí! Lidskému zraku trvá totiž poměrně dlouho plně se přizpůsobit tmě (i desítku minut) a jistě ne každý z cestujících byl tak hloupý, aby se nechal smést na palubě (útok ze všech stran), ale raději dal přednost boji z jednoho směru (ulička v podpalubí).

 

2011-10-23-1

 

Pokud tedy vyvstala potřeba vpadnout do podpalubí, piráti zkrátka přesunuli pásku na druhé oko a šli tzv. na věc. Určitě to neplatilo vždy, každopádně je to dle všech pirátologů ten zdaleka nejpravděpodobnější důvod, proč se u pirátů pásky objevovaly v takové hojnosti. Museli sice obětovat svoje periferní + 3D vidění, ale zjevně to byla lepší volba, nežli nevidět ve tmě vůbec. Jestliže tomu nevěříte, zkuste si to sami. Na půl hodiny si zakryjte jedno oko a pak vyjděte ze světla do tmy - budete se divit. Tato metoda je natolik účinná, že ji i dnes doporučují různé vojenské organizace, armády a knihy věnující se přežití pro piloty atakdále...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!