Průvodce galaxií metrosexuála

David Beckham
09.01.2010 22:21 | Pavel Lopušník

Motto: „Nechci být jako ti druzí, naopak chci, aby ti druzí chtěli být mnou.“

Metrosexuál v knize a filmu

Asi nejkontroverznější podání metrosexuála naleznete v knize a následující, podle mého soudu, nepříliš šťastné filmové adaptaci, spisovatele Breta Eastona Ellise, Americké psycho. Vraždící elegán, jehož jedinou životní starostí je péče o sebe, nepůsobí jako zrovna ideální vizitka nějakého životního stylu. Ellisova kniha však má za úkol něco jiného než hanobení metrosexuality. Snaží se odhalovat psychopatii tehdejší americké společnosti, která na jednu stranu považuje sama sebe za nejdokonalejší lidský výtvor, na druhé straně však stojí na animálních (pudových) základech1. Většina diváků však tuto skutečnost přehlídla a pohodlně se přilnula k jedné jediné interpretaci. Metrosexuál je podivínský psychopat, který více pečuje o své tělo než o duši. Že takový pohled přežívá i nadále, se lze přesvědčit v současné české společnosti.

Čeští a světoví metrosexuálové

Hned na úvod informace: moc nás není, anebo snad lépe řečeno, není moc těch, kteří by se za to nestyděli. Pokud se podíváme do malého „rybníčku“ českého showbyznysu např. za metrosexuála bývá považován např. Sámer Issa, ale upřímně, v porovnání se zahraničím, tvoří svým stylem ani ne průměr. Za skutečného metrosexuála se však, v rámci českého prostředí, obecně považuje moderátor Leoš Mareš. O něco lepší je situace mezi sportovci, kde určitě nalezneme víc příkladů mužů, pro které se péče o sebe stala vyjádřením svého stylu. Snad je to tím, že i světovým metrosexuálům kralují spíše sportovci než herci a zpěváci2. V první řadě je to samozřejmě David Beckham, pro něhož se metrosexualita stala vyjádřením image. Zároveň je jedním z těch, kteří ukazují, že i po magické3 třicítce lze vypadat dobře. Ihned za Davidem Beckhamem lze řadit dalšího fotbalistu Cristiana Ronalda, v poslední době spojovaného spíš s lukrativní částkou za přestup. Věřte však nebo ne, je nás víc a 12. prosince nás odvážnější můžete poznat.

Kdy se zrodil metrosexuál?

Správná odpověď na tuhle otázku by měla znít: v roce 1994, kdy byl tento termín použit novinářem a spisovatelem Markem Simpsonem a označoval tak muže velkoměsta (metropole), který dokáže využít jeho výhody k zušlechťování sama sebe. Metrosexuála tak charakterizuje nejenom péče o sebe samého, ale sebevědomí a touha po zviditelnění svého úspěchu. I když tento termín vznikl fakticky až ve 20. Stol. určitě lze nalézt v dějinách jedince, které by za metrosexuály označit šlo (Alexander Veliký, Casanova, Caruso apod.). Metrosexuála však nelze směšovat s tzv. dandismem, protože dandismus je filosofický postoj, blízký antickému cynismu, kdyžto metrosexuál má blízko spíše k hédonismu („užívej si sám sebe a světa kolem tebe“).

Metrosexuál není automaticky homosexuál, ba přímo naopak. Jeho úspěšnost u opačného pohlaví je však podle mého soudu dána, nikoli a pouze fyzickým vzhledem, ale schopnostmi a sebevědomím. Metrosexuál má totiž pochopení pro ženskou každodennost, i když je pravda, že většinu času věnuje sám sobě. Touží vždy po tom nejlepším, protože on sám se za toho nejlepšího považuje a upřímně, která žena se za tu nejlepší nepovažuje a o tom nejlepším alespoň nesní. Možná je to právě tahle vlastnost, která ženy na jednu stranu přitahuje, ale je v podstatě „parodií“ jich samých4. Zkrátka metrosexuál přitahuje ženu tím, čím je a ne tím, čím by mohl být.

Metrosexuálem snadno a rychle

Metrosexuál je především znalec. Bez váhání Vám odpoví na to, který parfém je momentálně in, co na sebe v tu a tu denní dobu, jaké jsou současné trendy ve zdravé výživě, a které kadeřnictví Vám poskytne ty nejlepší služby. Pro mladého muže to znamená začít se zajímat o několik oborů, anebo věnovat pozornost našemu ezinu, v němž se snažíme o ty nejčerstvější informace.

Pokud se člověk věnuje tolika oblastem, musí si umět uspořádat čas. Vše v metrosexuálově každodennosti má svoji přesnou dobu. Ranní péče o sebe, ranní cvičení, zdravá snídaně atd. je uspořádáno tak, aby to vytvářelo harmonii.

Sebevědomí metrosexuál si vše zařizuje a obstarává sám. Je to vlastně i image jeho stylu, který zakládá na znalostech a zkušenostech. Sám si nakupuje oblečení, vyzná se v parfumérii a je dobrým společníkem v tom nejexkluzivnějším podniku. Je prostě sám sebou a to za každých okolností, neboť ono já je jeho vizitkou.

Kromě toho zná umění přesvědčovat druhé tak, aby to nezranilo jeho důstojnost. Existují totiž techniky, jak dosáhnout svého a neztratit při tom svou hrdost. Metrosexuál je komunikativní, stejně tak jako to žádá doba. Ona komunikativnost neznamená však hloupé žvanění o ničem, ale jeho promluva má vždy formu a obsah. Dokáže také v řeči nenápadně zdůrazňovat sám sebe, i když to působí jako zájem o druhé.

Konečně metrosexuál zná sám sebe. Ze svých slabin udělá přednosti. Důstojnost a sebevědomí jsou pro něho vším a umí obě tyto vlastnosti dát patřičně najevo. Metrosexuál umí své sny přetavovat ve skutečnost a dokonce lze říct, že nesní on zkrátka je.

Přejme si, abychom toho 12. prosince našli toho, který bude, alespoň na rok, důstojným reprezentantem fenoménu zvaného metrosexuál.

  1. Ostatně proto se stala do určité míry kultovní.
  2. Výjimku snad tvoří zpěvák Robbie Williams.
  3. Magické s poukazem na kult tzv. věčného mládí, kdy je některými 30 let vnímáno jako přechod ke skutečné dospělosti (pro druhé spíše krokem do stáří).
  4. Anebo alespoň na viktoriánské rozlišení pohlaví na to, které o sebe pečuje (žena) a to, které o sebe nesmí pečovat vůbec (muž). Metrosexuál je zkrátka mužem (jiným mužem) a ví o tom.Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!