Šaty, které vás budou samy chladit

Publikováno: 17.06.2011 13:53 | Petr Hájek

Již někdy od dob, co na sebe pračlověk oblékl svoji první kožešinu, až dodnes, každý z nás prakticky neustále řeší, jak zkombinovat na jedné straně dostatek šatstva a tedy i tepla a na té druhé pořádné chlazení.

 

2011-06-17-1
 

 

Ochladit se člověk může hned několika způsoby. Pokud neuvažujeme pořízení zmrzliny, skok do bazénu, ledové pivo, stín a podobné úlety, tak si doposud vždy šlo šaty maximálně tak leda sundat, popřípadě se člověk mohl spolehnout na přírodní cestu (tj. pot a chlazení jeho odpařováním).

Vše ovšem v podobných případech vždy a do značné míry záviselo na vnějších faktorech. Teprve až dnes tu ovšem máme společnost, která tvrdí, že vyvinula šaty, které vás budou samy a aktivně chladit tehdy, když se zpotíte (či budete z jakéhokoliv jiného důvodu právě mokří).

Nová technologie funguje na principu vlhka (a takřka jistě i lidské teploty), to znamená, že není ideální do zimy a deště, kdy byste jen zbytečně ztráceli teplo. Naopak pro horké letní dny je ale jako stvořená. Látka Omni-Freeze Ice vás sice nezmrazí jako karbanátek, ale oproti standardním cestám by prý efekt měl být rapidně znatelnější - povídá se něco o 5 °C k dobru.

Látka má další zajímavou vlastnost - díky plochému profilu vlákna se chladí obecně asi o 1/3 lépe, nežli naše běžné šaty. A teď ty špatné stránky, či spíše jedna špatná věc: vše je chemické povahy, takže vydrží jen nějakých 50-70 vyprání (jestliže perete párkrát za rok, pak pochopitelně bereme zpět...). První šaty vybavené technologií Omni-Freeze Ice by se měly na trhu objevit již příští rok.

 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!