Spodek bere (elegantní pánské spodní prádlo pro všední den)

Pánské spodní prádlo
Pánské spodní prádlo nejsou jen trenýrky nebo slipy.
22.10.2009 08:58 | Pavel Lopušník

Není to žádným tajemstvím, že dnes žijeme ve světě, přejícím spíše ženám než mužům. Do nekonečna se v něm diskutuje o ženských otázkách, ženském pohledu a dopodrobna se zde rozebírají záležitosti, ženské, intimní hygieny. Mužský hlas jakoby se z tohoto světa vytrácel. Kupříkladu se zcela zapomíná na problematiku mužské deprese, stejně tak jako se nehovoří o těžkostech nedostatečného mužského sebevědomí, o aspektech mužské komunikace1 a umění ženy tyto aspekty minimálně tolerovat apod. Současný svět se chová tak, jako by tyhle problémy neexistovaly a místo toho se raději bezpečně přichyluje ke stereotypům a iluzím2.

Téma, o kterém zde budeme hovořit nyní, také nepatří mezi ty, kterým by byla věnována dostatečná pozornost. Ve většině případů je toto téma buď probíráno s obvyklou dávkou stydlivosti anebo se smíchem na tváři. Řeč je samozřejmě o pánském spodním prádle, této neodmyslitelné součásti mužské každodennosti. Ať už sportujeme či „paříme“ na párty, případně jsme hosty slavnostní akce, vždy jej máme na sobě.

Obvykle se za pánské spodní prádlo považuje tzv. spodní část (slipy, trenýrky, boxerky) a poněkud se zapomíná na tu část horní (tílko, trikot apod.). V následujícím článku se budeme zaobírat oběma těmito částmi, přičemž, jako je v našich článcích zvykem, budeme stavět kvalitu nad cenu. Pokud se totiž týká pánského spodního prádla, vyplatí se investovat do dražšího, za to však kvalitnějšího kousku. Mějme na paměti, že je to část oděvu, kterou nosíme po celý den, a je vcelku jedno jakou činnost provádíme.

Y nebo W? (spodní část)

Tvar (morfologie, střih) pánského spodního prádla lze ilustrovat na dvou písmenech abecedy. Tvar Y je typický především pro slipy a různé jejich „druhy“3, tvar W zase pro boxerky (i poloboxerky – něco mezi slipy a boxekami), případně trenýrky. Základem obou tvarů, by mělo být především pohodlí a nikoli pouze jen estetický vjem. Ať už se rozhodneme pro jakýkoli tvar, je důležité volit takovou velikost, v níž se cítíme dobře a nikoli takovou, v níž jen dobře vypadáme. Je však pochopitelné, že na své spodní prádlo klademe i jiné nároky než pohodlí. Pokud zdůrazní naše přednosti a zakryje naše nedostatky, je to spíš „bonus“ navíc.

V současné době, a já osobně se nemohu zbavit podezření vlivu určité „mediální masáže“, je moderní nosit a zdůrazňovat spodní prádlo ve tvaru W. Jak to tak už bývá, chcete- li poukázat na výhody nějakého výrobku, první co lze využít je téma zdravotní. Nejsme však lékaři a nechceme vést diskuzi s odborníky o tom, jestli nošení slipů (tvaru Y) má vliv na mužskou potenci4, neboť konečné slovo by měl mít přeci jen sám uživatel. Ještě jeden nárok bychom měli na své spodní prádlo mít. Je nutné dodat, že v případě tohoto nároku se až tak moc nelišíme od uživatelek dámského spodního prádla. Pokud si na sebe vezmeme např. průhledný oděv, volíme prádlo tak, aby působilo pokud možno nenápadně, i když i tady se fantazii meze nekladou a koneckonců záleží jen na Vašem uvážení či osobním založení. Je pravdou, že muži v reklamě své boxerky, slipy či trenýrky hrdě ukazují, ale tohle vše má komerční důvody. Jejich úkolem je výrobek hrdě prezentovat a ne jen nosit5.

Pánské spodní prádlo

Správné pánské spodní prádlo má v zimních měsících hřát a v teplých ochlazovat. Je tedy nanejvýš důležité věnovat pozornost materiálu, z něhož je pánské spodní prádlo utvořeno. To nejelegantnější je povětšinou vytvořeno ze stoprocentní bavlny. Ta dobře saje pot a udržuje tělesnou teplotu. Navíc je příjemná na každodenní nošení. Na současném českém trhu lze nalézt i jiné alternativy pánského spodního prádla, které má ještě nějakou tu funkci navíc. Současným hitem je pánské spodní prádlo švédské značky Frigo, které má stahovací kapsičku, čímž je zaručena přirozená ventilace pánského přirození a zároveň tato kapsička opticky zvětšuje jeho objem. Kapsičku lze navíc utahovat pomocí šňůrky, a tak je maximálně zaručeno pohodlné nošení.

Pánské spodní prádlo

Kromě spodního prádla, určeného ke každodennímu nošení, lze do této oblasti započítat i luxusní erotické prádlo, které má ovšem celkem specifickou funkci. Zde je skutečně upřednostňována spíše estetická funkce než pohodlí. Jde přeci o prádlo, které je nošeno ve zcela konkrétních případech, i když jsou tací, kteří jej užívají jako každodenní oblečení. Je také pravda, že se člověk při zmínce o tomto druhu prádla, nošeného každodenně, neubrání představě zcela konkrétního zaměstnání, pro nějž je tento druh oděvu takříkajíc denním pracovním oblekem s účelem se planě předvádět, anebo jen tak revoltovat např. proti zažité morálce. Sem tedy lze počítat různá tanga a specificky upravené slipy, které hlavně mají zvýrazňovat a dráždit6.

Pánské spodní prádlo

V nebo U? (horní část)

Když James Dean nebo mladý Marlon Brando začali ve svých filmech nosit nátělník či spodní triko jako vrchní část oděvu, vnímalo se to jako módní revoluce. Do té doby totiž měla tato část pánského oděvu svoji zcela specifickou funkci a nesměla být vidět. Od této doby se stala jakousi nezbytnou součástí věčně mladých, revoltujících mužů, kteří se nestydí zdůraznit svou postavu. Volit zde opět můžeme ze dvou střihů, tentokrát se řídíme oblastí krku. Tvar v podobě písmene U je vhodný pro ty, kteří si tento druh oděvu berou pod košili s rozhaleným límcem (hlubší varianta), případně pod rolák či jiný druh vrchního oděvu, sahajícího ke krku (mělká varianta). Skutečný rebel, který je, jak věřím v každém z nás, však takovou informaci nebere na vědomí a není pro něho problém vzít si toto spodní prádlo třeba k džínům. Daleko lépe však do tohoto rebelského stylu pasuje spodní prádlo V střihu (nejčastěji tílko, třeba ze síťoviny), které odhaluje partie, na něž si v posilovně, pomocí „nekonečných “ sérií svalových cviků, dáváme tak záležet.

Svrchní pánské spodní prádlo

Velkou revoluci v nošení spodního prádla (rozuměj horní části) navrchu přinesla obliba některých hudebních stylů a sportovních disciplín7. Nejvíce tato revoluce ovlivnila nošení tílka, z něhož se stala módní záležitost hiphopové a streetové módy. Tílko se za tu dobu stalo součástí městského neformálního stylu (v rámci letního období) a původně bílé tílko už dnes vlastně představuje klasiku. Moderní muž, nosící dnes tílko všelijakých barev a barevných kombinací, s potiskem i bez, tak vlastně vyjadřuje svůj styl, ovlivněný hudbou či sportem. S takovýmto způsobem nošení tílka, se tedy častěji setkáváme v oblasti volnočasových aktivit než běžného nošení. Zde se spíše razí trend tílko zakrývat a nosit jej pod košilí či tričkem. Dnes už se dokonce vyrábí tílka, která dokážou formovat vaši postavu, takže pak vypadá „vyrýsovaněji“. Bohužel, pokud je nám známo, zatím jsou tato tílka k dostání jen v zahraničí.

Poněkud extravagantní formou pánského spodního prádla je tzv. korzet. Už od 19. století, kdy jej nosili někteří umělci má, v oblasti pánského spodního prádla, pověst dekadentního kousku. Jeho nošení je spíše odrazem jakési revolty8, i když může mít zcela praktický cíl, totiž vytvořit dnes, stále ještě moderní (i u mužů) útlý pas a bujnou hruď9. Osobně se však domnívám, že lidé by se měli brát takoví, jací jsou, a tak by naše partnerky (třeba i ty potenciální) nás měly brát s nedokonalostmi, které jsou koneckonců vlastní každému člověku z této planety.

  1. Jak ve své knížce připomíná Dietrich Schwanitz (s vědomím námitek, které lze proti jeho publikaci mít), žena dnes s mužem často komunikuje jako s jinou ženou a jen muž, nejistý si svou mužností, tento druh komunikace bezhlavě přijímá – viz. Schwanitz, D.: Muži, Prostor, Praha 2009.
  2. Možná jen taková drobná „laskomina“ pro filosoficky laděného čtenáře. Mužský svět je pro ten současný, ženský tím jiným světem, o kterém sice ví (ženský svět), že existuje, ale vlastně o něm neví zhola nic. Je tedy pohodlnější vytvořit si fikci (imaginaci, iluzivní obraz či stereotyp) a tvářit se, že ví o takovém světě vše.
  3. Obyčejně jsou tyto druhy spojené s konkrétní značkou např. Poco slipy – firmy Jockey (viz. v publikaci Roetzel, B.: Opravdový gentleman )
  4. Jen tak mimochodem - kupříkladu reklama velmi rychle odhadla, že téma mužské plodnosti je dostatečně citlivé a udělala na něj razantní útok. Ve skutečnosti však patrně závisí na kvalitě střihu.
  5. Kupříkladu i proto se pomalu ze světa vytrácejí na chladné období praktické, avšak nevzhledné, teplé, dlouhé spodky, které zná asi každý, kdo kdy viděl nějaký americký western. Tento druh pánského spodního prádla se nosí už jen zřídka a patrně jde o individuální záležitost.
  6. Úmyslně jsme do kategorie spodního prádla (spodní části) nezařadili takové plavky (ve všech svých variantách), které už spodním prádlem nejsou a přesunuly se do oblasti sportovní módy.
  7. Nejvíce asi basketbalu, skateboardu, snowboardu, apod.
  8. U umělců to možná vyjadřovalo touhu zkusit si do té doby typicky ženskou část oděvu (je to asi podobné jako nosit partnerčino spodní prádlo a patrně se toho odváží jen ten, kdo si je jistý svou mužností – viz. jedna s epizod kultovního seriálu Přátelé).
  9. Opět by zde asi zasáhl lékař a upozornil by na možné fyzické deformace, které mohou s nošením korzetu souviset.Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!