Stylovými vůněmi ke sportování

JS sport
17.05.2010 18:27 | Pavel Lopušník

O tom, že přiměřená fyzická aktivita prospívá našemu zdraví, není třeba sáhodlouze hovořit. Lze však při sportovní aktivitě zachovávat styl? Už to, že tenhle článek vzniknul, dává tušit odpověď na tuto otázku. Ať už zvolíte jakoukoli aktivitu, můžete vypadat elegantně a ještě u toho vonět. Na následujících řádcích se vás pokusíme inspirovat světem vůní. Na počátku toho všeho stála legenda jednoho parfému a (snad) nechtěné reklamy na něj. Tím parfémem je Chanel No.5 a tou hvězdou, která se postarala o jeho (pravděpodobně) nevědomou propagaci je Marylin Monroe, která prohlásila, že chodí spát oblečena právě jen do tohoto parfému. „Oblečte“ se tedy do následujících vůní a zvolte si sportovní aktivitu, která vás bude bavit. A teď se připravte na startovní čáru, protože právě začínáme.

                        Běh 

Už dobrou hodinu jsem vzhůru. Po ranním proteinovém koktejlu a malém šálku neslazeného espressa  se oblékám, nazouvám si běžecké boty a psychicky se snažím koncentrovat na to, co mě za chvíli čeká. Vybíhám do přiměřeně chladného počasí, protože vím, že za pár minut budu zahřátý až až. Ostatní lidé mě míjejí, a když je nevidím, klepou si prstem na čelo. Co je mi po nich, a co je jim po mně. Mám svůj cíl a jenom proto, že jej ostatní nevidí, se ho nevzdám. Už mám za sebou půlku, pociťuji známou štípavou bolest v oblasti břicha. Vím, že mám teď jen dvě možnosti. Buď zpomalit, nebo prohloubit dýchání. Možnost, že bych zastavil, nepřipadá v úvahu, protože bych tím zhatil všechno, co jsem doposud dokázal. Nedbám bolesti a pokračuji dál. Za chvíli mi zbývá jenom kousek. Bojuji, protože tohle je můj úděl. Nic mě už nezastaví, protože vím, že jakmile jsem překonal tohle, překonám už jakoukoli překážku na světě.
Zanedlouho jsem v cíli. Vyhrál jsem sám nad sebou. Pot se mi řine z čela jako dravá řeka, která pohlcuje vše, co jí stojí v cestě. Stojím na vrcholku vlastního úspěchu a směle se dívám do krajiny. Vychutnávám si každý tep svého srdce a hloubku svého dechu. Jsem unavený, ale neskonale šťastný, za těch čtyřicet minut, za dnešní ráno a za to, že jsem.
   Běh je jednou z nejpřirozenějších lidských aktivit a zároveň také nejstarší sportovní disciplínou, kterou bylo možno provozovat už na antických hrách. Že jde o přirozenou aktivitu, kterou lidstvo vykonávalo snad už od dob svého vzniku, svědčí i mnohost významů, které se na slovesa běhat a běžet váží. Jen pro zajímavost vybíráme z Valenčního slovníku:

Běhat – být schopen běhu

               během absolvovat (závodník běhal závody)

               fungovat (auto běhalo jako hodinky)

               navštěvovat (babička běhala po doktorech)

               dobývat někoho (můj otec běhal za maminkou celá léta)

               jezdit (mráz mi z toho běhal po zádech)

Běžet –    kvapit (čas běží,…)

               konat se (v televizi dnes běží nový český film)

               týkat se (v této kauze běží o hlavně o peníze) [1]

              

Tento výčet významů má něco společného. Především tu jde o dynamičnost pohybu, ať už ve významu fyzické aktivity nebo funkce stroje či nějakého duchovního procesu. Běh, který máme na mysli my, je ideálním způsobem tzv. kardio tréninku, který můžete provozovat takřka po celý rok. Základem tohoto sportu je kvalitní obuv a v našem stylovém podání i kvalitní vůně.

Z produktů nabízených na našem trhu volíme Jil Sander Sport For Men, osvěžující kombinaci citronové kúry, kardamonu a zázvoru, koření a dřev. Svěží vůně, která asociuje volnost, právě oním akcentem na svěží harmonii všech, výše jmenovaných komponentů s dominantou dřevitých tónů. V duchu atletiky se nese  vůně od Tommyho Hilfigera  s názvem Athletics, koktejl z citrusových plodů, bylinek a anýzu, nabízející vše, co  běh a jiné atletické disciplíny zvlášť nabízí – volnost, pohyb, svobodu za předpokladu překonávání hranic svých možností.  

 
   
 
 

              Posilovna (bodybuilding a fitness styl)

Mám v rukách kus poctivého kovu. Mé svaly jsou napnuté až k prasknutí, ale stejně si říkám, že ještě  tak dvě série zvládnu. Poslední sérii zvedám už jen silou vůle, ale přeci jen ji stačím udělat tak, jak mám. Celé tělo mi bubnuje v rychlém tempu. Není tu jediný sval, který by nepracoval. Ještě však není konec tréninku a já se vrhám na posilování spodní části těla.
Poslední série tohohle tréninku. Napnu poslední zbytky sil, ne proto, abych se tu předváděl, ale abych zvítězil sám nad sebou. Je to nepopsatelný pocit, ve kterém převládá štěstí. Nakonec protahuji své rozbolavěné tělo a honem pod studenou sprchu. Na životě jsou nejhezčí ty drobné maličkosti, kterých si jinak ani nevšímáte. Jsem vděčný, za ně i za všechno ostatní.

Posilování patří ke komplexním sportům. Už dávno to není aktivita odbývající se pouze vzpíráním těžkých vah.  Na tuto oblast se váže spousta znalostí s oblasti anatomie, zdravé výživy a fitness výživy apod., které by měl znát i začátečník, aby mu tento sport pomáhal a ne škodil. 

Poněkud netradičně se na trhu objevuje nekostkovaný flakón zn. Burberry, obsahující sportovní vůni, v níž dominuje zázvor, grapefruit, jalovec s dřevinami a pižmem. Vůně má název Burberry Sport a patří k letošním novinkám na trhu. Jen možná drobná poznámka: i když je vůně prezentována jako ryze mužská, myslím si, že dobře sedne i sportumilovným ženám, které mají radši trochu ostřejší vůně.

Druhá vůně patří k elegantním stálicím mezi sportovními vůněmi pro muže. Jde o Chanell Allure Sport, spojující mandarinku, pomeranč, vetiver a neroli s madagaskarským pepřem a cedrem.

 

    

 

                    Míčové hry

Někdo chodí s kamarády jenom tak na pivo, já s nimi hraju basket. Tohle je přesně ta hra, při které se odreagujeme, občas si i zanadáváme na to, jaký je to na tom světě těžké, ale hlavně děláme něco pro sebe. V téhle hře je všechno jako v životě. Taky se občas, krom sebe samého, musíte spolehnout na druhého, a pokud to podělá on nebo vy, odnese to celý tým. Musíte se tedy snažit, aby každý dělal to, co má. Když skončíme, ještě druhý den hovoříme o tom, co jsme spolu zažili. Ostatně nejinak tomu je i v každodenním životě, kde sdílíme zážitky se svým společenstvím a je celkem lhostejné zda- li  jste muž nebo žena. Touha podělit se o to, co člověk prožil je u obou pohlaví stejná.

Kolektivní sporty jsou aktivitami, spojující pohyb se sociálními činnostmi. Překvapivě málokdy se u těchto sportů onen sociální rozměr zdůrazňuje. To častěji čteme o tom, kolik sportovci vydělávají a jaký výkon podali, ale u těchto sportů je důležité něco zcela jiného, co pod sebe zahrnuje slovo kolektivní. Spolupráce, respekt ke schopnostem druhého, ochota pomáhat si či sebeobětovat se v zájmu druhých apod. Že vám přesně tyhle prvky ve sportu dnes chybí?

Jako zástupce světa vůní jsme vybrali dvě, skrývající se pod značkou nejslavnějšího basketbalisty Michaela Jordana. První z těchto vůní je pojmenována podle oblíbeného Jordanova čísla, které často nosíval na dresu a to 23. Jde o kolínskou vodu, ve které se snoubí meloun, černý rybíz, grapefruit s magnólií a pelargonií, zakončené vůní pižma a fíkových listů. Druhá, téže značky, s názvem Legend má orientální nádech. Ve složení tu naleznete např. kávu s horkou ambrou, které se rozvoní v základu této kolínské vody.

 

     

Přejeme Vám, aby pro Vás neplatilo okřídlené heslo: "sportem k trvalé invaliditě" a sport se stal oblíbenou činností letošního jara a léta. Pak by naopak platilo jiné okřídlené heslo: "sportem ku zdraví" a my dodáváme- " i k pocitu stylovosti."

 

 [1] Lopatková, M., Žábokrtský, Z., Kettnerová, V.: Valenční slovník českých sloves, Karolinum UK, Praha 2008, str. 37 -38.

Hodnocení článku:Komentáře

Nejstylovější muži minulého týdne, díl 9. Nejstylovější muži minulého týdne, díl 9. Je nesporným faktem, že slavní muži jsou trochu více na očích a tedy je i jejich styl pod pečlivým okem veřejnosti. Ani my jsme... Předchozí článek "Michelinská hvězda je jako Oscar v kuchařském světě." Když něco chcete opravdově zažít, dělat či poznat, vydejte se tam, kde se taková příležitost nabízí od skutečných profesionálů.... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!