Voňavý cestopis po Evropě

Aqua di blue
11.08.2010 20:39 | Pavel Lopušník Doba letních prázdnin a dovolených už je tady a málokdo nezatouží vyrazit někam do ciziny, za dobrodružstvím, za zážitky nebo jen tak, odpočinout si po dnech učení nebo práce. Vydejte se s naším ezimem na takovouto dobrodružnou cestu, na které nebude o nové zážitky nouze.  Výhodou téhle cesty je fakt, že při ní nemusíte absolvovat hektické zabalování kufrů, dohánění dopravního prostředku, který vám odjel skoro před nosem. My vám zde nebudeme slibovat čisté moře ani bílé písky, příjemné domorodce ani kulturní vyžití či starobylé památky. Vy sami budete těmi, kteří si vyberou destinaci a sami si ji vytvoří. Vítejte v zemi vůní, která vás inspiruje. Pro tento článek jsme připravili tři evropské destinace, na které se spolu podíváme.     

 

Londýn

Protože si Angličan připadá jako část celku, nesmí jeho oblek rozhodně vyjadřovat individualitu, ale musí se držet stanovených pravidel a vypadat jako oblek otců a dědů.“[1] Bernard Roetzel zde vystihl typ anglické mentality, je však otázkou jestli to platí i dnes. Zejména mladí Britové jsou přeci jen poněkud odvážnější. Tuto vlastnost britského mládí v sobě mají vůně zn. Burberry, o kterých už jsme v našem ezinu psali v jiných souvislostech. Letní vůně Burberry London For Men Special Edition 2009 v sobě snoubí dřevité tóny s kořenitým nádechem, doplněné svůdnou paletou ovocných vůní. Flakón je potažený hnědou látkou s šachovnicovým vzorem. Zkrátka elegantní forma skrývá zajímavý obsah, jako je tomu u britských mužů, pověstných svým syrovým humorem a nonšalantní elegancí.

 

 

                             Středomoří

Slaná vůně moře se prolíná s vůní nejrůznějších rostlin a občas je ve vzduchu cítit levandule, nebo aroma kvetoucích citrusů. Kolem vás všechno tak neskonale pomalu plyne podivným, hlemýždím tempem a vy poznáváte tajemství sladkého života. Středomoří každý rok láká milióny turistů, dychtících nejenom po památkách, ale především po zážitcích. Ať už je vaším cílem Řecko, jih Francie, Itálie, Turecko či Chorvatsko vždy poznáváte zlomek oblasti, které dostaly souhrnný název Středomoří. Za typickou vůni této oblasti lze označit tradiční unisex kolínskou vodu Acqua Di Parma, která je i u nás k dostání v původní verzi obsahující: levanduli, růži, verbenu, citrus a rozmarýnu zakončená santalem, vetiverem, případně lze dostat i různé varianty, hlásící se svým názvem k určité oblasti Itálie a vůni typické pro tuto oblast (varianta Blu Mediterraneo – např. Mandorlo di Sicilia, Quercia Marina, Cipresso di Toscana[2]). Chybu neuděláte, ani když zvolíte Chypre[3] vůni od nějaké slavné značky např. Pour Homme od Armaniho, která ovlivnila podobně koncipované vůně ostatní, případně L´Homme od zn. Versacce.

 

     

 

Oblast Provence je v našich zeměpisných šířkách zastoupena vůněmi zn. L´Occitane, jejíž obchody naleznete ve velkých, nákupních centrech větších měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava). Z letních limitovaných edic pro tento rok vybíráme toaletní vodu pro muže s názvem Verdon,[4] která je inspirována stejnojmenným údolím Provence. Osvěžující letní mix máty, citrusu a vody nabudí pocit svěžesti a nespoutané volnosti.  Úplnou novinkou letošního léta je vůně s názvem Calanques, tentokrát inspirovanou stejnojmennou oblastí. Citrusové tóny se zde spojují s mořským vánkem, doplněné dřevitými vůněmi.

 

                        Ibiza

Milujete- li noční život? Pak je tento ostrov pro vás jako dělaný. Život tu připomíná jednu velkou, snad nikdy nekončící párty, uprostřed nádherné přírody a písečnatých pláží. Při vašem nočním tahu ostrovem patrně narazíte na podnik, který je součástí sítě diskoték a zábavných klubů s názvem Pacha. Právě těmi se nechal patrně inspirovat Antonio Puig, když komponoval vůni s názvem Pacha Ibiza for Men. Citrusové vůně zde pomalu přecházejí do kořeněno-dřevitých tónů, zakončené vůněmi ze vzácných dřev. Ideální pro mladého muže, jako doplněk k jeho „party stylu“. Pacha Ibiza Psicodelic, druhá vůně téže značky, je zase ovlivněna spojením nočního života s nějakým exkluzivním koktejlem v ruce. Ideální jako doplněk romantického večera za burácení moře a milostného zvuku cikád.  

 

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci. Ani jsme se nenadáli a za chvíli se opět staneme součástí každodenní rutiny, vytrženi z blažených dní nicnedělání. Pokud jste žádnou dovolenou letos neměli, nezoufejte. Pevně doufáme, že tento drobný exkurz do světa vůní, vám minimálně zpříjemnil váš pracovní den. Ti, kteří dovolenou měli či je teprve čeká snad inspiruje k objevování nových vůní.     


[1] Roetzel, B.: Opravdový gentleman,

[2] Mandloň ze Sicílie, Dubové, mořské dřevo, Toskánský Cypřiš.

[3] Klasickou Chypre, která dala název tomuto „rodu“ vůní pro muže, už dnes neseženete

[4] Jde o celou řadu určenou mužům, v níž naleznete i sprchový gel, pleťový a čistící gel i vodu po holení.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!