Vůně májové lásky

láska
30.04.2010 19:48 | Pavel Lopušník

Byl pozdní večer – první máj –

večerní máj - byl lásky čas.

Hrdličin zval ku lásce hlas,

kde borový zaváněl háj.

O lásce šeptal tichý mech;

květoucí strom lhal lásky žel,

svou lásku slavík růži pěl,

růžinu jevil vonný dech.

Ani snad nemusím připomínat, odkud pocházejí tyto verše, které si s prvním májem, časem lásky spojujeme asi nejvíce. Možná se z toho už stalo klišé, z onoho spojení Máchy a poetičnosti milostného citu, ale už několik generací se nechává okouzlit zvukem veršů, ve kterých jen málokdo rozluští plnost symboliky, v nich použité.  Oprostěme se na chvíli od zvukomalebnosti veršů a zkusme svátku lásky dát ještě jinou dimenzi. Až tedy 1. května vyrazíte hledat rozkvetlý strom, anebo máte jenom dostaveníčko, překvapte svou milou některou z vůní, které obsahují ingredience z Máchova Máje. Třeba tak nevědomky vzkřísíte ducha (génia) romantické lásky. Projděte se s námi voňavým, pozdním večerem prvního máje, času lásky.

 

Dřevité tóny tajemného lesa

Najít v pánských, letních vůních tóny borového háje by bylo poněkud složitější a tak si dovolíme inspirovat vůněmi, které v sobě obsahují dřevité tóny jako takové. První z nich je od Dolce a Gabbany s názvem Maskuline.  Dřevité tóny zde dodávají tajemný nádech svěžesti a doplňují slunečné akordy ostatních ingrediencí. Vzácná dřeva a mech spojuje vůně zn. Armani  Emporio- City Glam He, jde o poněkud pikantní vůni, zcela jinou než znají milovníci této značky v mainstreamové vůni Di Gio (kde se objevuje jen mech). Specifickou vůni jedlového dřeva naleznete ve vůni zn. Cacharel  s názvem- Homme. Dřevité akordy jsou zde doplněny květinovými tóny, což vytváří zajímavou kompozici „rozkvetlého“ lesa.

 

 

Vůně tichého mechu

Jedna z těch vůní, které ve svém složení obsahují mech je Bvlgari Pour Homme (Extréme)[1]. Tato ingredience se rozvoní až na konci. V základu (tj. také v poslední fázi vůně) naleznete mech i v CK One, lehké, letní vůni vhodné do tohoto slunečného počasí. Ve vůních od značky Hugo Boss  se mech objevuje docela často. V „parfému“ Elements Aqua pomáhá dotvořit pocit vůně vody, jednoho z přírodních elementů. Ve vůni od téže značky s názvem No6,[2] nalezneme mechové tóny v Srdci (druhá fáze rozvonění).  Mech zde má doplnit ostatní poněkud sladší ingredience vůně.

  

 

         
     

Když rozkvete příroda

Příroda v tomto období dává na vědomí, že něco nového začíná a všude cítíme smyslný mix květinových vůní. Parfémová voda, které dominuje růže, je označován jako čistě ženský. Tato označení však bývají jenom ilustrativní a nevylučují možnost, že by tutéž vůni nemohl využít muž. Jde o vůni zn. Armani Emporio – Diamonds intensive, nezvyklé ovocné vůně, která v jarním teplém počasí osvěží.   Pánskou vůni, v níž najdete růži je Diesel Green Masculine  - neobyčejně svěží vůni, v níž se harmonicky spojují květinové a dřevité tóny. U značky Diesel ještě chvíli zůstaneme a to konkrétně u vůně Diesel Zero Plus Masculine (toaletní voda pro muže), která v sobě krom vůně růže snoubí citrusové a kořeněné akordy.

                     


[1] Buď můžete volit Bvlgari Pour Homme, s více květinovým nádechem, nebo variantu Extréme (s dominancí citrusové vůně). V obou se objevuje mech a krom toho ještě i čaj, což vůni dodává na svěžesti.

[2] Varianta Platinum II novinka letošního roku.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!