Zlato v každém barevném odstínu

Publikováno: 25.10.2012 12:58 | Petr Hájek

Když se řekne zlato, většině lidí vytane na mysli jeho nezaměnitelný zlatý odstín, ovšem jak se dnes přesvědčíme, zlato může nabývat i odstínů jiných a to neméně pohledných!

2012-10-25-1

Zdroj: Dvice

Každé z písmen, jenž si právě prohlížíte je ze 100 % zlata, jenž bylo obarveno za pomoci nové techniky. Ano, lidé to sice již dávno umí za pomoci slitin (bílé zlato, růžové zlato, ...), dnes tu ale máme jen a jen čistý kov, žádnou slitinu.

Zlato dnes není vnímáno jen jako kov, ale je to symbol. Fyzické zosobnění hodnoty, bohatství a luxusu. A takto to již u lidstva funguje tisíce a tisíce let. Zlato má unikátní vlastnosti. Je jistě krásné, ale také vzácné, přitom však i relativně snadno k nalezení i na povrchu a navíc se ještě snadno zpracovává. Zlato mělo až dodnes ale většinou právě zlatý odstín - jako obvykle to lidstvu ale nestačilo...

2012-10-25-1

Zdroj: Dvice

Záleží přirozeně také na tom, z jakého úhlu pohledu se na věc díváme. Z pohledu fyzikálního a chemického se nic neděje, je to pořád 100 % zlato. Z úhlu stylovosti je to ale skutečná revoluce. K čemu tedy došlo? Vědci ze Southampton University objevili způsob, jak zajistit změnu povrchu běžného zlata takovým způsobem, aby mělo naoko v lesku slunce libovolný barevný odstín.

Nechceme zde zabředávat do řešení spekter a vlnových délek, jsme přece jen stylový magazín, a tak se omezíme jen na konstatování, že vědci si mohou zvolit, jaké barvy se odrazí a jaké pohltí speciální úpravou povrchu - když třeba zlato pohltí všechny barvy kromě červené, ta se odrazí a my je pak vidíme červené. No a logicky, tyto úpravy pak vypadají v praxi každá jinak barevně a pro zlato silně nezvykle.

2012-10-25-

Zdroj: Dvice

Celý proces není jen tak nějakým jednoduchým ponecháním zlata někde na slunci a s určitou chemikálií, je to bohužel docela složitá věc odehrávající se v nano-škále. A mimochodem, neplatí to výhradně pro zlato. Vezměme si třeba stříbrný zinek, stačí na něj aplikovat podobný postup a rázem jej máme třeba krásně modrý.

Osobám dbalým stylu jistě již došlo, jak mocný, ba nesmírný dopad tato technologie bude mít na stylovou a módní branži, jelikož otevírá nový prostor k vytváření unikátních a atraktivních, dosud neviděných ozdob a rafinovaných vzorků.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!