Móda jako alegorie politického světa

Publikováno: 23.02.2013 18:12 | Václav F. Mensa

Existuje samostatně stojící království stvořené čistě z fantazie. A i když existuje jen pomyslně, všichni jsme jeho součástí.

V této zemi vládne královna. Odznaky její moci jsou Chanel brýle, mikádo a Blackberry. Vládne nesmlouvavě ale je spravedlivá a mezi poddanými velmi respektovaná.

Jako správná konstituční monarchie je zde celá vláda. Ministerský předseda si libuje v bílých culíčcích, rukavicích bez prstů a taktéž slunečních brýlích.

Ministři a ministryně jsou různorodí. Někteří mají oranžové vlasy a bělostnou kůži, někteří obouvají lodičky na vysokém podpatku, někteří jsou obrovští černoši s láskou ke kožešinám. Tento svět funguje skvěle. Vláda spravuje svůj majetek jednotlivě, poddaní jsou ochotni platit poplatky. Investují do své vlády. Ta je za to odměňuje starostlivostí, péčí, luxusními materiály a ruční prací. Hierarchie módního světa je skutečně promyšlenější a lepší, než většina vlád tohoto světa. Pracuje na mnohem lepších principech.

Takovému pomyslnému poddanému potom nevadí dát 100 tisíc za tašku neboť ví, že dostane to, za co platí.

Udivuje mne, že módní vůdci mají větší důvěryhodnost než skutečná vláda. Proč když něco státu dodáváme, nevrátí nám to péčí a láskou tak jako to dělá Chanel? Proč je přijatelnější spolehnout se na nezničitelnost Louis Vuitton kufru než na premiéra a jeho sliby?

Když ředitel jakékoliv značky řekne, že to či ono skutečně bude, je to tak. Když premiér řekne, že to či ono bude.....všichni známe výsledky.

Je mi jasné, že to pro většinu zní nadneseně, což je účel. Pravděpodobně si říkáte, že srovnávám dva neslučitelné světy. Avšak z druhé strany, řád módy je stejný už stovky let a težko posoudit, zdali někde existuje trvalejší instituce.

Raději bych opravdu žil ve světě, kde poddaný dostane na oplátku péči za věrnost. Dostávat slevy za opakující se nákup může být alegorií příspěvků, stipendií a dávek. Ale i v tomto směru je móda spolehlivější.

Jak si máme v normálním světě připadat jistější, když máme takovéto zázemí? Jak máme spokojeně žít, když nás naši politici nenechají?

Poučení zní, jděte nakupovat skvělé kravaty, dokonalé obleky a luxusní boty, neboť to je dnes jediná jistota.

1

Zdroj: Louis Vuitton: ruční výroba obuvi

Hodnocení článku:Komentáře

Jan Palach: oheň, který probudil lidi Jan Palach: oheň, který probudil lidi Změny nejsou jednorázové akce. Možná jejich akutní provedení, ale ony samotné jsou trvalým procesem. V roce 1969 hlas lidu nepřekonal... Předchozí článek Jak být fit až do cíle v životě i sportu Jak být fit až do cíle v životě i sportu Léčit. Slovo, které RNDr. Josef Šmarda pokládá za základ úspěchu světového zdravotnictví, a které přesto ve slovnících těch... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!