Módní géniové v zapomnění

Publikováno: 07.12.2013 11:24 | Václav F. Mensa

Je smutnou zkušeností, že v módním průmyslu musí člověk držet krok. Jinak je zapomenut a velký návrat na vrchol se zřídkakdy podaří. V dnešní době je to otázka dvou sezón. Přesto je v historii několik géniů, kterým vděčíme za velké věci, a zapomenout na ně trvalo desetiletí či století. Je takovým pravidlem, že pokud někdo dělal v Paříži módu během minulého století, Gabrielle Coco Chanel ho nesnášela, kritizovala nebo se snažila zničit. Elsu Shiaparelli jednou strčila do svící, o Christianu Diorovi tvrdila, že je to malý tlustý hlupák, co touží být ženou. A I když jsou velké slečně připisovány zásluhy za vše v high class módě, byli zde jiní.

Charles Frederick Worth

Muž, který stál za zrodem haute couture. Opravdu, bez něj by nebyla laťka kvality u velkých značek tak vysoko. Navzdory tomu, že pocházel z Británie, ve Francii vybudoval svůj modelový dům. Používal jen ty nejluxusnější materiály, nejlepší kožešiny a jako nikdo před ním si zakládal na kvalitě. Následně, ve svém pozdním věku založil Chambre Syndicate de la Haute Couture, tedy Syndikát Coutiérů, který do současnosti ovlivňuje, kdo smí titul haute couture používat. Byl mistrem svého oboru. Není divu, že velká císařovna Alžběta Rakouská jeho róbu oblékla na legendárním portrétů s diamantovými hvězdami ve vlasech. Přese všechno, co udělal, v dnešní době je jeho přínos zapomenutý stejně jako House of Worth.

903215worth

Zdroj: skyscrapercity.com

8097a02d14bf44c56237c5dc0e7f09a977

Zdroj: arrayedingold.blogspot.com

Jean Patou

Jeden z největších módních domů v historii. Společnost, která pomohla na vrchol návrhářům jako Jean Paul Gaultier, Karl Lagerfeld a Christian Lacroix. Ironicky, Lacroix si u House of Patou vybudoval jméno, osamostatnil se a značku zanechal bez pokračovatele a tudíž byly brány zavřeny v roce 1987. Díky němu máme svým způsobem sportovní oblečení. Do jeho éry se sportovalo nepohodlně. On zavedl lehké bavlněné látky a také, díky němu se tenis hraje v bílé barvě. Přivedl do módy cardigan a Mademoiselle Chanel nikdy nepřestala tvrdit, že ho od ní zkopíroval.

patou-portrait

Zdroj: theparisblog.com

Jean-Patou

Zdroj: theparisblog.com

Paul Poiret

Svérázný muž, který v rámci vzkvétající zlaté éry Paříže mezi lety 1900 až 1914 vybudoval své impérium byl dalším nenáviděným velkou Coco. Vytvářel díla vhodná na divadelní prkna. Excentrické kostýmy po vzoru dálného východu. Všichni zbožňovali jeho kolekce inspirované Persií, Arábií nebo velkou Čínou. Bohužel během první první světové války uvolnil své ateliéry armádě a začal šít uniformy. Když se v roce 1919 pokusil o návrat, nikoho nezajímal. Na barevné a lesklé věci nebylo místo. Evropa se vzpamatovávala z krutostí a v Paříži začala vláda jednoduchých věcí Chanel.

126924-050-13F7B579

Zdroj: kaffa-thetimetravellingjournalist.blogspot.com

poiret_p646

Zdroj: newyorker.com

Na začátku toho, co máme dnes to byli tito lidé, kteří vymysleli základní střihy. Od jejich práce se odvíjí vše, co vidíme na lidech kolem sebe. Jak už to u velkého umění bývá, je oceněno až po smrti umělce. Jednou z výjimek je Gabrielle Chanel, která se dočkala obrovského uznání už během života a vybudovala neotřesitelnou pozici, která trvá dodnes. A opravdu, i v jiných oblastech, staré společnosti končí, jsou nahrazovány novými. Ale Chanel stále vede.

coco-chanel-photo-douglas-kirkland-b

Zdroj: pleasurephotoroom.wordpress.com

1954-Mademoiselle-Chanel-in-the-staircase-31-rue-Cambon

Zdroj: lofficielitalia.com
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!