Módou proti podzimní melancholii

Publikováno: 12.11.2015 16:39 | Jiří Hofbauer

Jaro a blížící se podzim jsou podobné v tom, že během obou období užijete podobné kousky oděvů. Elegáni při prvních podzimních procházkách sáhnout po tolik oblíbeném trenčkotu, nezávislí jedinci zvolí parku a muži vyznávající sportovnější styl zvolí bundu do pasu.

bike3

Zdroj: Michael Woolley for Style Magazine/DesignFever.com

Trench coat je nejvíce formální z této trojice převlečníků. Pro svou funkčnost a praktičnost má naprosto zaslouženě má místo v síni ikonických módních kousků. Pokud přemýšlíte do jakého kousku v rámci podzimního šatníku investovat, je trenčkot tou nejlepší volbou. Je většinou ze světlé, povětšinou béžové pevné a nepromokavé látky. Drží tvar a má dvouřadé zapínání. Podšívka bývá v kárované kostce.

bike1 2

Zdroj: Michael Woolley for Style Magazine/DesignFever.com

Není tajemstvím, že trenčkoty vyrábí britská značka Burberry už od roku 1912. Za více jak sto let se béžový plášť s typickým tartanem na podšívce stal nejen stěžejním kouskem britského módního domu ale i ikonickým kouskem ostrovního stylu. Burberry (dříve Burberrys) má ve Spojeném království hlubokou tradici stejně jako materiál, z kterého trenčkoty vznikají. Gabardén si nechal anglický obchodník Burberry patentovat už v roce 1879 a až do roku 1917 měl výsadní právo na výrobu tohoto druhu zboží. Dnes kabát inspirovaný tímto ikonickým kusem najdete v nabídce snad každé konfekční značky a nejrůznějších mutacích i u velkých módních domů.

bike4

Zdroj: Michael Woolley for Style Magazine/DesignFever.com

Je jen na každém jeho nositeli, jestli k němu vezme úzké džíny a dobré sneakers nebo brogue naboso a vytvoří tak spíše streetový outfit, nebo se bude držet tradice a v kombinaci s formálními kalhotami umocněnými dobrým obutím, bude následovat britské klasiky.

Dřív se jim říkalo větrovky a milovali je muži postávající před Tuzexem. Dnes se vyrábí ze skutečně kvalitních, větru i dešti odolných materiálů, jsou mnohem lépe krejčovsky zpracované a laciné zipy nahradila odlehčená kostěná zdrhovadla, která si uchovala efektní metalický vzhled, ale nepřidávají na váze v zásadě lehké bundy.

bike5 (kopie)

Zdroj: Michael Woolley for Style Magazine/DesignFever.com

Sportovně laděná bunda do pasu může být pěkná podpásovka. Pravdou je, že zdaleka nelichotí každé mužské postavě. Bundu do pasu si mohou dovolit spíše muži s drobnou nebo atletickou postavou. Dobře padnoucí džíny a efektní tenisky pak podpoří dojem aktivního muže, který potřebuje zůstat v pohybu a udržet tempo s pulsujícím městem. Naopak statnějším, rubensovským typům spíše prospěje bunda sahající až těsně pod hýždě. Delší bunda postavu sjednotí a opticky protáhne. Současně se vyvarujte materiálům s vysokým leskem, který opět vizuálně přidává na objemu postavy.

bike4 (kopie)

Zdroj: Michael Woolley for Style Magazine/DesignFever.com

Odborná literatura říká, že parka je sportovní delší bunda, volného střihu s kapucí povětšinou lemovaná kožešinou. Možná vás překvapí, že parka, která je jakýs nepsaným poznávacím znamená rybářů a podivínů, nepochází od zálesáků, ale od eskymáků žijících na severním pólu. Právě proto to lemování kožešinou. Dávno ale neplatí, že parku nosí jen baťůžkáři. Pro svou pohodlnost se jejího designu chopily značky a přepracovaly ji k obrazu svém. Najdete tak modely, které jsou nepodšité a vytvořené z odlehčených materiálů. Pokud ale nechcete vypadat jako Kenny se South Parku, kapuci nechte ležet, přidejte chinos, hrubě pletený svetr a vysoké šněrovací boty. Jak jinak by měl vypadat městský dobrodruh?

bike5

Zdroj: Michael Woolley for Style Magazine/DesignFever.com

Trendem, který přetrvává už víc jak sto let, je zelená bunda z voskovaného plátna. Když v roce 1894 začal John Barbour v South Shields vyrábět bundy z voskovaného plátna, okamžitě si získaly na popularitě a díky své kvalitě a všestrannosti z Barbour stala ikona. A ani po více jak století se modely nezměnily. Barbour, z pevného bavlněného plátna, se impregnuje směsí vosků a olejů. Látka vosk nasaje, ztěžkne a stává se odolnou vůči vodě a ostatním nepříznivým vlivům. Z plátna nových bund dokonce nějakou dobu odpadávají šupinky vosku. Proto je čas od času ji znovu naimpregnovat. Bundu v tradiční zemitě zelené barvě, s manšestrovým límcem, zapínáním na mosazné druky a typickými kapsami si oblíbili nejen diváci dostihů. Nedá na ni dopustit anglická královna, myslivci, módní rebelové i klasici a dokonce ani James Bond.

bike6 (kopie)

Zdroj: Michael Woolley for Style Magazine/DesignFever.com
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!