Ctirad Sára o hodnotách, které utvářejí značku BeWooden

Publikováno: 09.12.2013 10:28 | Jiří Hofbauer

Láska k řemeslu, přírodě a úcta k tradicím vytvořily novou českou značku BeWooden. Poměrně mladá leč expandující česká značka, zaměřená na ruční výrobu dřevěných módních doplňků, na trh vstoupila s pánskými motýlky, které vyrábí z kvalitního dřeva a exkluzivních látek. Propojení jedinečného materiálu, módy a funkčního designu vytváří výrobky s příběhem. „Originální módní doplněk vyzdvihne charisma každého muže,“ říká fotograf a designer a především zakladatel značky BeWooden Ctirad Sára, který v podhůří Beskyd se skupinou přátel ručně vyrábí pánské dřevěné motýlky z těch nejkvalitnějších tvrdých dřevin.

1120095_654510364559074_2056502574_o

Zdroj: BeWoodenJak to všechno začalo?

Na začátku všeho byla nějaká touha vytvářet produkty s hodnotou a příběhem. Život na vesnici a dennodenní výhled na Beskydy vás naučí a přivede k úctě k přírodě.Takže podstata projektu vychází skutečně z Vašeho přesvědčení.

Přesně tak. K dřevu, jeho struktuře mám zvláštní vztah. Dřevo je jedinečný obnovitelný materiál a svou čistotou a duší si mě získalo. Jelikož je mi blízká originalita a rozmanitost, které je v pánské módě nedostatek, zaměřil jsem se tímto směrem. Uchvátil mne pánský motýlek, jeho stoletá tradice a částečné zapomnění. Rozhodl jsem se proto obnovit jeho krásu s novým designem.Podařilo se vám pro projekt nadchnout i další lidi?

Postupně se do projektu zapojili i mí přátelé a velice mě těší, že mohu pracovat s lidmi, kteří jsou tak dobří ve svém oboru. S mým dlouholetým kamarádem Danem jsme vytvářeli první prototypy. Od začátku jsme si zakládali na kvalitě a preciznosti, proto trvalo několik týdnu, než jsme byli s výsledkem opravdu spokojeni.

46

Zdroj: BeWoodenKaždý kus je vlastně naprostý originál, protože u nikdy nezopakujete tu stejnou texturu dřeva.

Přesně tak. Každý motýlek originál, stejně tak jako každý člověk. My jsme pouze prostředníky ve vyprávění. Předáváme příběhy stromů, jejich krásy a užitečnosti, jejich daru – dřeva. Zbytek příběhu píší sami lidé, kteří nosí naše výrobky.

36

Zdroj: BeWoodenKromě dřeva na motýlky používáte i látku. I látky si vytváříte sami?

Autorkou všech látek je návrhářka Eva. Připravila řadu exkluzivních látek, které skvěle doplnily barevnost k textuře dřeva. Precizně, pak spojuje látky se dřevem naše švadlena Hanka.Jaké to je vyrábět tak specifické módní doplňky v zatím ještě poměrně konzervativním Česku?

Je úžasné vyrábět takto specifické výrobky. Každý kdo se podílí na výrobě má radost ze své práce, z každého výrobku a celkově z naší značky. Jistě, Česko je poměrně konzervativní, ale neznám lepší způsob, jak se této nálepky zbavit, než vytvářet pravý opak.

40

Zdroj: BeWoodenTakže jdete lehce proti proudu. Co zahraniční trhy?

Naše značka by se měla otevřít zahraničnímu trhu do konce letošního roku, na což se velice těšíme a již nyní máme velice dobré ohlasy z různých koutů Země.Z dřevěných motýlků se stal v Čechách tak trochu fenomén.

Naše ambice se vlastně dost shodují s naší filozofií. Chceme rozšířit možnosti módy, designu přemýšlení lidi a ukázat jedinečnost dřeva, tedy obnovitelného, kvalitního a krásného materiálu. Je to šance jak se vrátit zpátky k tradici, ruční práci, řemeslu, a stále tvořit s radostí.Jaký je váš zákazník?

Náš zákazník je každý, kdo má rád originalitu, vkus, módu, design, řemeslnou českou výrobu, přírodu. Dnes je motýlek celkem opomíjen a my bychom rádi vrátili doby 30.let, kdy byl motýlek povinným doplněk každého džentlmena. Zastáváme názor, že se hodí se proto jak pro běžné nošení, tak také pro významné události.

38

Zdroj: BeWoodenNeplánujete začít se skutečně masovou výrobou v zahraničí, kde by třeba i náklady byly nižší?

Snažíme se také naši filozofii vést s určitými pravidly a dodržovat zásady. Vždy si proto budeme stát za českou ruční výrobou, úctou k přírodě a tradicím. Největší odměnou za naši práci jsou pro nás spokojení zákazníci a kladné ohlasy. Přestože výroba je velmi nákladná rozhodně zůstaneme v České republice. Hodnoty pro nás jsou a budou důležitější než kvantita.

28

Zdroj: BeWooden
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!