Muž, co dal světu denim

Publikováno: 26.09.2016 16:17 | Štěpán Molitor

Levi Strauss byl původem Němec. V 18 letech se přestěhoval do USA za svými bratry, kteří měli továrnu na textil. Firma se zabývala produkcí technického plátna na výrobu stanů a krytí vozů. Levi přišel na to, že látka by se pro svou odolnost hodila i rolníkům, dělníkům a zlatokopům. Začal dovážet látku z Francie, konkrétně z Nîmes. Serge de Nîmes – serž z Nîmes. Zkrácením vzniklo slovo denim. Z tohoto materiálu se začaly šít kalhoty, určené pro práci v těžkých podmínkách. Zbývalo ještě vyřešit problém krátké životnosti kapes u kalhot – s nápadem zpevnit švy nýty (rivets) přišel Leviho zákazník, krejčí Jacob Davis. Datum uznání patentu, 20. Května 1873, je uznávání jako den, kdy se zrodily džíny.

levis-archive1

Zdroj: Archiv značky

Historie Levis džínů:

 1873    Zrod džínů. Levi Strauss a nevadský krejčí Jacob Davis uzavřeli partnerství na patent na výrobu kapes zpevněných měděnými nýty u kalhot pro průkopníky Západu. Tyto nýty se staly prvním poznávacím znakem pětsetjedniček, tehdy známých jako XX. 20. května 1873 byl patent zaregistrován a zrodila se americká ikona. 

1890    K odlišení různých produktů značky Levi’s® byly poprvé použita čísla šarží (Lot numbers). Džíny 501®, jak jsou známé dnes, byly oficiálně pojmenovány podle čísla, přiřazeného k dnes již světově proslulým „montérkám do pasu s měděnými nýty (copper riveted waist overalls)“.

1922    V reakci na požadavky zákazníků a změny v pánské módě byly na džínách Levi’s® poprvé představena poutka na pásek.

1943    Jako ochranná známka byl zaregistrován slavný dvojitý oblouk (arcuate), který zdobí zadní kapsy pětsetjedniček od jejich zrodu. Ve své kategorii je kultovní a je jednou z nejstarších a dodnes používaných ochranných známek oblečení. 

aniversario_140_de_los_jeans_501_de_levis_2945_733x900

Zdroj: Pinterest

50. léta Rebelové padesátých let hrdě nosili džíny 501® - převzaté od dělníků po velké hospodářské krizi - a udělali z nich symbol revolty a solidarity. Nosil je každý, od Jamese Deana a Marlona Branda přes Jacka Kerouaca až po Jacksona Pollocka, a staly se symbolem mládí a vzpoury. Hollywoodské ikony stylu si zamilovaly džíny 501® poté, co se v nich objevila Marilyn Monroe ve filmu Řeka do nenávratna.

Marilyn-Monroe-denim-levis

Zdroj: Pinterest

1964    Kulturní dopad pětsetjedniček je natolik významný, že je do své stálé sbírky zařadilo muzeum Smithsonian Institution ve Washingtonu. 

60. a 70. léta  Mladí průkopníci, kteří píší dějiny a jsou všudypřítomní na akcích mírového hnutí nosí milióny pětsetjedniček.

80. léta Steve Jobs si vytvořil svůj typický vzhled: černý rolák, džíny Levi's® 501® a šedé tenisky New Balance.

Levis-501-jeans-men-fashion-trend-Steve-Jobs-clothes-

Zdroj: Pinterest

1989    Průkopníci nosí džíny 501® během pádu Berlínské zdi. 

90. léta Džíny 501®, typické pro hnutí grunge, i nadále zůstávají v čele změn napříč generacemi, jsou základem šatníku Kurta Cobaina a dalších rockových hvězd.

2000    Time Magazine vyhlašuje džíny 501® za „módní kousek 20. století“; porazily tak minisukni a „malé černé“. 

2009    Prezident Barack Obama má na sobě džíny Levi’s® 501® při prvním výhozu All Star Baseball Game.

2015    Levi’s® představuje nové džíny 501® CT (Customized & Tapered). Originál přizpůsobili moderním střihům zúžením nohavic.

Hodnocení článku:Komentáře

Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Univerzitní vlci aneb jak zvládnout zkouškové období Dnes je kolikátého? CO?! To ale musí znamenat, že tu zkoušku mám... za tři dny. Tři dny. Tři! Zdroj: Arnaldo Anaya-Lucca/Tumblr Přesně... Předchozí článek Slávek Horák: Pracovat na filmu? Nejlíp prožitý život! Slávek Horák: Pracovat na filmu? Nejlíp prožitý život! Před rokem znalo jeho jméno v podstatě jen pár lidí v reklamní branži. Po uvedení své filmové prvotiny Domácí péče na MFF v Karlových... Další článek

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!