Muž, co dal světu denim

Publikováno: 26.09.2016 16:17 | Štěpán Molitor

Levi Strauss byl původem Němec. V 18 letech se přestěhoval do USA za svými bratry, kteří měli továrnu na textil. Firma se zabývala produkcí technického plátna na výrobu stanů a krytí vozů. Levi přišel na to, že látka by se pro svou odolnost hodila i rolníkům, dělníkům a zlatokopům. Začal dovážet látku z Francie, konkrétně z Nîmes. Serge de Nîmes – serž z Nîmes. Zkrácením vzniklo slovo denim. Z tohoto materiálu se začaly šít kalhoty, určené pro práci v těžkých podmínkách. Zbývalo ještě vyřešit problém krátké životnosti kapes u kalhot – s nápadem zpevnit švy nýty (rivets) přišel Leviho zákazník, krejčí Jacob Davis. Datum uznání patentu, 20. Května 1873, je uznávání jako den, kdy se zrodily džíny.

levis-archive1

Zdroj: Archiv značky

Historie Levis džínů:

 1873    Zrod džínů. Levi Strauss a nevadský krejčí Jacob Davis uzavřeli partnerství na patent na výrobu kapes zpevněných měděnými nýty u kalhot pro průkopníky Západu. Tyto nýty se staly prvním poznávacím znakem pětsetjedniček, tehdy známých jako XX. 20. května 1873 byl patent zaregistrován a zrodila se americká ikona. 

1890    K odlišení různých produktů značky Levi’s® byly poprvé použita čísla šarží (Lot numbers). Džíny 501®, jak jsou známé dnes, byly oficiálně pojmenovány podle čísla, přiřazeného k dnes již světově proslulým „montérkám do pasu s měděnými nýty (copper riveted waist overalls)“.

1922    V reakci na požadavky zákazníků a změny v pánské módě byly na džínách Levi’s® poprvé představena poutka na pásek.

1943    Jako ochranná známka byl zaregistrován slavný dvojitý oblouk (arcuate), který zdobí zadní kapsy pětsetjedniček od jejich zrodu. Ve své kategorii je kultovní a je jednou z nejstarších a dodnes používaných ochranných známek oblečení. 

aniversario_140_de_los_jeans_501_de_levis_2945_733x900

Zdroj: Pinterest

50. léta Rebelové padesátých let hrdě nosili džíny 501® - převzaté od dělníků po velké hospodářské krizi - a udělali z nich symbol revolty a solidarity. Nosil je každý, od Jamese Deana a Marlona Branda přes Jacka Kerouaca až po Jacksona Pollocka, a staly se symbolem mládí a vzpoury. Hollywoodské ikony stylu si zamilovaly džíny 501® poté, co se v nich objevila Marilyn Monroe ve filmu Řeka do nenávratna.

Marilyn-Monroe-denim-levis

Zdroj: Pinterest

1964    Kulturní dopad pětsetjedniček je natolik významný, že je do své stálé sbírky zařadilo muzeum Smithsonian Institution ve Washingtonu. 

60. a 70. léta  Mladí průkopníci, kteří píší dějiny a jsou všudypřítomní na akcích mírového hnutí nosí milióny pětsetjedniček.

80. léta Steve Jobs si vytvořil svůj typický vzhled: černý rolák, džíny Levi's® 501® a šedé tenisky New Balance.

Levis-501-jeans-men-fashion-trend-Steve-Jobs-clothes-

Zdroj: Pinterest

1989    Průkopníci nosí džíny 501® během pádu Berlínské zdi. 

90. léta Džíny 501®, typické pro hnutí grunge, i nadále zůstávají v čele změn napříč generacemi, jsou základem šatníku Kurta Cobaina a dalších rockových hvězd.

2000    Time Magazine vyhlašuje džíny 501® za „módní kousek 20. století“; porazily tak minisukni a „malé černé“. 

2009    Prezident Barack Obama má na sobě džíny Levi’s® 501® při prvním výhozu All Star Baseball Game.

2015    Levi’s® představuje nové džíny 501® CT (Customized & Tapered). Originál přizpůsobili moderním střihům zúžením nohavic.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!