Muž z oceli má potenciál nové příležitosti

Publikováno: 02.07.2013 21:28 | Dušan Horák ml., Jiří Hofbauer

Clark Kent se po sedmi letech vrací do kin. Nikoli jako hrdina v zářivě modré pláštěnce ale pod krycím jménem Muž z oceli. Že tenhle hrdina s ikonickým emblémem na prsou už nemůže přinést nic nového? To byste se divili.

2013_man_of_steel_movie-wide

Zdroj: IMDB

Nové zpracování příběhu o hrdinovi netlačí na temnou stránku tak, jak to bylo zvykem u trilogie Batman. Snaží se vytvořit prototyp postavy, který zachraňuje svět jako hrdina. Nikoliv jako životem zhrzený boháč. Snímek se zbavuje starých scénáristických postupů a usiluje se o nové pojetí filmů vytvořených podle komiksové předlohy. Musím uznat, že se mu to opravdu daří. Zábavná akční forma příběhu, které je přijatelné pro všechny věkové kategorie. Přesně tím chce DC Comics oslovit nové publikum. A hlavně přitáhnout fanoušky Marvel.

Občas se říká, že někteří herci se pro svoji roli narodili. Nebojím se říct, že Henry Cavill je pro nadcházející dekádu nejlepší volba pro ztvárnění tohohle nabušeného Kryptoňana. Netuctový herec, který umí hrát a neokouká se. Po dlouhé době dostal šanci předvést své herecké umění v opravdu velkém filmu i Kevin Costner. Role otce Clarka Kenta mu naprosto sedla. Stejně tak se povedl výběr herečky pro matku zázračného dítěte. Diana Lane má v sobě velké charisma i jistou mateřskost. Nikdy bych neřekl, že Michael Shannon dokáže zahrát postavu Generála Zoda. To je pro mě asi největší překvapení filmu. Po dlouhé době se objevila záporná postava, která by mohla vyzvat na souboj záporáka i Dartha Vadera. Konečně! Musím se přiznat, že mé srdce si získala postava Faora-Ul. Sice vedlejší postava ale výrazná krátkovlasá brunetka. Antje Traue je okouzlující a má v sobě potenciál, který už předvedla už ve filmu Symptom Pandorum.

Komiksový hrdina a komiksový žánr v posledních letech získal novou přidanou hodnotu. Už to není jen ten nezlomný dobrák co zachrání matku s kočárkem, na kterou se nekontrolovatelně valí kamion. Komiksový hrdina nové doby je ztělesněním národního patriotismu. Pokud bychom hledali mezi jednotlivými filmovými záběry pochopíme, že Batman, Sup... Muž z oceli, Spider-man je jistou alegorií na celý národ. Češi mají Blanické rytíře, Američané Kal-Ela s emblémem na hrudi. Musí v sobě najít sílu a bojovat proti čemukoliv co omezí jeho svobodu.

Zkuste se na chvíli povznést nad to, že tyhle snímky jsou od první klapky do posledního záběru předem odsouzené ke komerčnímu úspěchu. Zatímco dřívější zpracování příběhů o miliardáři Bruci Waynovi pouze vyprávěla příběh souboje mezi Batmanem a stále neuvěřitelnějším padouchem od té doby co se látky chopil Nolan získal netopýří muž reálné rysy v boji s tím nejtěžším soupeřem v životě – sebou samým. Už Temný rytíř naznačil, že svět není černobílý. Pak by bylo mnohem snazší přeskočit z jedné barvy do druhé. Třetí díl trilogie dokládá, že mnoho lidí se ztratí právě v té záplavě tónů mezi těmito dvěma protipóly. Zatímco Batman překonává sám sebe, Clark Kent sebe zná. Ví jaký je a ten fakt přijal. Co ho ale trápí je, jak se s tím vyrovnají druzí. A tady se nabízí otázka, zda je rozumné popírat sebe jen proto, že se obáváme jak se s tím vyrovnají druzí. Film tak dokládá, že i když budeme superlepší neznamená to, že nás společnost lépe příjme.

Snímek Muž z oceli je dle mého názoru po dlouhé době opravdový blockbuster, který splňuje vše potřebuje zábavný film pro všechny členy rodiny. Příjemná vizuál, příběh na hraně pohádky s autentickými prvky příběh a žádná krev.

Záměrně jsme se v celém článku vyvarovali použít pro označení rodáka z Kansasu tu přezdívku na S. Zajděte do do kina a zjistíte co tenhle stylizovaný symbol, který nám pozemšťanům připomíná písmeno S vlastně znamená. Ostatně je to skvělá předzvěst nového filmového univerza Justice League. Navíc dokázali byste si představit Henryho Cavilla jako Jamese Bonda? Je dost možné, že další agent ve službách Jejího veličenstva bude Američan.

Poznámka: Postava Supermana patří společnosti DC Comis. Jedná se o jedno z nejsilnějších komiksových vydavatelství na světě, kterí vlastní práva takové na komiksové postavy jako Batman, Green Latern nebo Green Arrow. Mezi největší konkurenty patří vydavatelství Marvel, které posílá do kin členy Avengers. 
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!