Může Facebook za vaši nadváhu?

Publikováno: 19.12.2012 11:51 | Petr Hájek

Ačkoliv nová studie v Journal of Consumer Research zjistila, že stačí 5 minut na Facebooku s přáteli, abyste si dočasně zlepšili své mínění sami o sobě, je tu i odvrácená stránka celé věci - toto zvýšené sebevědomí se odráží na dalších činnostech posléze, jako třeba touze dát si po Facebooku něco na zub.

2012-12-19-1

Zdroj: Article-3.com

Výzkumníci prozkoumali zvyky celkem 470 lidí a vyptávali se je na jejich zvyky ohledně používání Facebooku a internetu + k tomu i věcí týkajících se zdraví a finančního chování v offline světě. A výsledek? Častí uživatelé Facebooku se silnými přátelskými svazky měli průměrný BMI 26, proti tomu občasní návštěvníci Facebooku měli BMI pouze 24 (18,5 až 24,9 je považován za zdravý).

Výzkumníci zjistili i další podivné věci. Tak třeba, 84 náhodným uživatelům Facebooku nařídili, ať si čtou CNN.com nebo věci na Facebooku. Po akci byly osoby vyzvány, ať si vyberou mezi sladkou sušenkou a zdravotní tyčinkou. Ti, co četli CNN.com nevykázali žádné zvýšení sebevědomí a sladkost brali ve 30 % případů. Naopak osoby z Facebooku sáhly po sladkosti v 80 % případů (zato měly vyšší sebevědomí).

2012-12-19-1

Zdroj: Mens Health

A nejde tu jen o pár kilo navíc - vědci totiž rovněž v rámci celé studie odhalili souvislost mezi vysokým sebevědomím a sebekontrolou, jakou lidé aplikují při rozhodování, za co utratí své reálné peníze. V řeči čísel: častí uživatelé Facebooku měli v průměru o 1000 USD vyšší dluh na kartě, nežli občasní návštěvníci.

Relaxujte nicméně. Nemusíte být kompletně offline, aby to nebyl problém. I když sociální sítě způsobí zvýšené sebevědomí, není to totéž, jako když máte dobrý pocit třeba po náročném dni v posilovně. Facebook tedy není problém, ale míra nekritičnosti, kterou může vyvolat v některých věcech - jako třeba jídle nebo financích.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!