Může konzumace piva kompletně nahradit pití vody?

Publikováno: 23.03.2013 12:03 | Petr Hájek

Většina lidí vidí alkohol jako močopudný prostředek, který v podstatě dehydratuje, takže není ani trochu překvapivé, že jako na stále používanou alternativu k pití (a vody obecně) je na něj nahlíženo s lehkým podezřením. Na druhou stranu, jsou zde i jiné hlasy, jimž je na místě dát prostor.

2013-03-23-1

Zdroj: Dvice

Ohledně dlouhodobého vlivu pití piva jsou tu dvě zásadní otázky - jak dlouho může osoba pít pouze pivo a za další, může opravdu nahradit vodu? Jeremy Singer-Vine ze Slate zkoumal první otázku a dospěl k závěru, že se pouze na pivu a ničem jiném dá přežít několik měsíců - pak dostanete kurděje jako námořníci dlouhodobě vystavení prostředí bez vitamínu C.

Co se týče té druhé, náhrady vody pivem pro běžné pití, zde Singer-Vine prostě nesouhlasí. To třeba takový profesor Manuel Castillo z University of Granada věci ale nejprve podrobněji otestoval. V jeho testu účastníci měli cvičit a posléze jedna skupinka dostala vodu a druhá pivo. Jeho závěr je pak zde: "Zjistili jsme, že rehydratace vodou a pivem (s nízkým obsahem alkoholu do 4-5 % a o obsahu maximálně 660 ml, tj. těsně přes pintu) nebyla horší ani lepší".

Další studie publikovaná v roce 2011 v magazínu Medicine & Science in Sports & Exercise dospěla zase k tomu, že pivo má pro atlety spousty pozitivních efektů, nutno ovšem podotknout, že to bylo pivo nealkoholické.

A ještě si zmiňme Journal of Applied Physiology, jenž v roce 1996 zveřejnil vyjádření na téma rehydratace organismu po cvičení. Ten užil piva alkoholického a jeho výsledky odpovídají nachlup tomu, co řekl prof. Castillo o pár odstavců výše, tedy, je to zřejmě jedno.

Zdá se, že nahrazením vody pivem podle všeho nic nepokazíte, navíc to vypadá, že za chvíli bude pivo stejně levnější jako voda z kohoutku, jsou ale jisté situace, kdy navrhujeme přece jen zůstat u vodní klasiky - namátkou při čištění zubů a vaření...
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!