Muži, kteří se rozhodli jít s kůží na trh

Publikováno: 29.02.2016 22:11 | Štěpán Molitor

Přirozeně, každý muž chce působit dobře. A to nejen vzděláním, kariérou, rozhledem, ale i tím, jak vypadá. Naštěstí, čím dál víc mužů pečlivě volí své oblečení a doplňky. Péče o tělo je ale také součástí komplexního obrazu, který si o nás okolí tvoří. Upravené vlasy, nehty, pleť, to vše by mělo být samozřejmostí. Co když ale nejen estetické problémy zasahují pod kůži? Plastické operace u mužů mohou být i v dnešní době kontroverzním tématem. Je to něco jako veřejné tajemství...

Florian-Sommet-men-12

Zdroj: Florian Sommet/ninaklein.com

Liposukce, jedna z metod zbavení se podkožního tuku, je zákrok, který je v současné době u mužů běžný. Principem je mechanické odsátí tuku pomocí podtlaku, napojeného na speciální odsávací kanyly. Liposukci je možné použít na různé oblasti těla, u mužů je časté odsátí tuku z oblasti břicha, boků, pak podbradku, méně často ze stehen. Zákrok může být proveden v místním umrtvení, tzv. tumescenci ambulantně a člověk může již několik dnů po výkonu fungovat v rámci klasické kancelářské práce. Větší fyzická zátěž se nedoporučuje přibližně jeden měsíc. Úplné zotavení probíhá do 8 týdnů. Po operaci se vždy přibližně 1 až 2 měsíce nosí kompresivní liposukční návlek. Cena liposukce jedné oblasti se pohybuje kolem 40.000 Kč.

Abdominoplastika je odstranění převislého břicha je u mužů indikováno méně, než u žen. Muži totiž mají jiný typ obezity a většina tuku není umístěná v podkoží, ale uvnitř břišní dutiny v tzv. omentu mezi střevy. Tento tuk lze sice chirurgicky odstranit, riziko komplikací, i smrtelných, je ale velmi vysoké a proto se tento výkon prakticky neprovádí. Jenom málo mužů má typické kožní a tukové převisy, které pak lze efektivně odstranit odříznutím. Někdy se výkon kombinuje se sešitím rozestupu břišních svalů nebo korekce kýly, většinou pupeční. Výkon se provádí v celkové anestézii za hospitalizace, po výkonu je nutné přibližně měsíc až dva nosit kompresivní pás. Kancelářská práce je možná za 1-2 týdny, plná zátěž cca po dvou měsících. Abdominoplastika stojí přibližně 60.000 Kč.

Cirkumcize, neboli obřízka je relativně malý chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna předkožka penisu. V současné době ji muži postupují z různých důvodů – mohou být náboženské, zdravotní, nebo hygienické, většinou jsou kombinované. Existují výzkumy, ve kterých je prokázáno, že ženy považují sex s obřezaným mužem za příjemnější. Po obřízce se nijak nezmenší citlivost penisu ani není omezena schopnost dosáhnout orgasmu. Zákrok se běžně provádí v místním umrtvení, je možné ale operovat v celkové anestezii (mnoho mužů volí tento postup, kdo by se jim divil?). Po zákroku je intimní funkce penisu omezena zhruba na měsíc, po této době už je možné mít sex. Cena obřízky se pohybuje kolem 15.000 Kč.

Pravé a dokonalé zvětšení penisu ve smyslu jeho zvětšení při ztopoření není možné. Nepravé zvětšování penisu se však dá provést. Existují dva způsoby. První možností je protnout vaz mezi tělem penisu a kostí pánve. Část penisu zanořená v pánvi se vysune cca o 3 cm dopředu. Tím se penis relativně prodlouží. Nevýhodou je ale možné ohrožení stability penisu při ztopoření nebo i poškození erektilní funkce. Druhou možností je lipofiling, tedy vyplnění podkoží penisu vlastní tukovou tkání, čím dojde ke zvětšení zevního obvodu penisu. Topořivá tělesa ale zůstávají stejně velká. Výkon se většinou provádí v celkové anestézii, sexuální funkce penisu je možná cca měsíc po výkonu.

Operace očních víček se provádí u mužů s přibývajícím věkem. Kůže víček je tenká i podkožní tkáně jsou jemné, proto dochází relativně lehce k jejich poklesu. Proces stárnutí se v této oblasti projevuje poměrně brzo. Postupem času vznikají kožní převisy v oblasti horních víček a povadlá kůže dolních víček vytváří pod očima nevzhledné záhyby. Ochablost vaziva se projevuje i vyklenováním tukových váčků z očnice, které tvoří typické vaky zejména na dolních víčkách. Převisy kůže mohou zužovat zorné pole oka. Problém se řeší chirurgickým odstraněním kůže, odstraněním tukových váčků, tzv. prolapsů a někdy korekcí kruhového očního svalu. Zákrok se provádí v místním umrtvení. Manažerská a kancelářská práce je možná cca po dvou týdnech, plná zátěž po měsíci. Cena operace v případě kombinace horních i dolních víček je kolem 35.000 Kč.

Pocení může být velmi nepříjemné a nejčastěji se projevuje v podpaží, ale je možné i v oblasti dlaní nebo obličeje, nejčastěji čela. Pocení nelze odstranit kompletně, lze ho ale výrazně omezit. Nejjednodušším způsobem omezení pocení je injekční aplikace botulotoxinu. Další možností vyhrazenou pro podpaží je laserová liposukce. Oba výkony lze provést v lokální anestézii ambulantně. Po aplikaci botulotoxinu není žádné funkční omezení, po liposukci se doporučuje cca měsíc klidu.

Gynekomastie je v pravém významu zvětšení prsní žlázy u mužů. Všeobecně se takto označuje i pseudogynekomastie, tedy nahromadění tukové tkáně v místě prsů. Tento problém je velmi nepříjemný z estetického hlediska. Řešení může být pomocí cvičení, hubnutí a hormonální léčby, pokud toto nezabírá, odstraňuje se část zbytnělé žlázy chirurgicky. Operuje se většinou v celkové anestezii. Řez se volí takovým způsobem, aby výsledná jizva byla co nejmenší a nejméně nápadná, většinou lze provést výkon řezem obkružujícím prsní dvorec přibližně z poloviny. Rekonvalescence po operaci trvá zhruba měsíc. Cena operace gynekomastie je od 25.000 Kč.

Florian-Sommet-men-12 (kopie)

Zdroj: Florian Sommet/ninaklein.com

Rhinoplastika je operace nosu při tvarových odchylkách. Cílem je sladit tvar a velikost nosu s ostatními rysy obličeje. Nos je naprostá dominanta obličeje a proto jeho vzhled je velice důležitý. Je možné upravit jen měkkou tkáň nosu, anebo kostěnou. Zajímavé je, že při operaci nosu se většinou operuje zevnitř, přes nosní dírky. Proto ve výsledku nevznikají vůbec žádné viditelné jizvy. Jenom občas je nutné provést tzv. otevřenou rhihoplastiku, kdy vznikne malá jizva na kolumele – sloupku mezi nozdrami. Zákrok je většinou v celkové anestézii ale lze ho provést i ambulantně, v lokální anestezii. V případě operace tvrdého nosu je potřebné nosit cca 2 týdny malou dlažku. Běžná kancelářská práce je ale možná po týdnu, plná zátěž s chráněním nosu před úrazem cca po měsíci. Cena se pohybuje kolem 35.000 Kč.

Otoplastika je označení pro operace odstálých boltců získává stále větší oblibu i u mužů. Principem operace je obnažení chrupavky boltců, její změkčení a modelování do příznivějšího tvaru. V tomto tvaru musí chrupavka pevně srůst. Výkon se většinou provádí v místním umrtvení ambulantně, po výkonu je nutné přibližně 2 týdny nepřetržitě, nosit pevný obvaz nebo čelenku, další měsíc je vhodné chránit boltce před úrazem jemnou čelenkou. Manažerská či kancelářská práce je možná několik dnů po operaci, plná zátěž cca po měsíci. Otoplastika stojí zhruba 16.000 Kč.

Facelift a necklift jsou to výkony k vypnutí kůže obličeje a krku a jsou rezervovány spíše pro muže zralého středního a vyššího věku. Operací se odstraní přebytečná kůže obličeje a krku a často se vypíná i tvářová povázka, tzv. SMASS. Dochází tím k mladistvějšímu vzhledu obličeje. Výkon se dá provést v místním umrtvení ambulantně, většinou se ale provádí v analgosedaci, nebo celkové anestézii. Přibližně dva týdny po výkonu se nosí kompresivní návlek na tvář a krk. Kancelářská práce je možná již po týdnu nebo i dříve, plná zátěž přibližně po měsíci. Cena záleží na typu výkonu.

Postbariatrické operace jsou to výkony, které odstraňují velké přebytky kůže a podkožního tuku po výrazném zhubnutí, nejčastěji po bariatrických operacích (chirurgický výkon na trávicím traktu, který vede k hubnutí). Po výrazném zhubnutí většinou zůstávají kožní převisy na pažích, hrudníku, břichu, zádech i stehnech. Jejich chirurgické odstranění je možné ale nelze odstranit vše v jedné operaci. Proto se tyto operace provádí v etapách. Všechny tyto výkony jsou v celkové anestézii, je po nich nutné nošení kompresivního prádla cca měsíc. Kancelářská práce bývá možná po dvou až třech týdnech, plná zátěž po dvou měsících. Cena je velmi individuální a závisí na počtu a typu operací.

Anestézie

Místní umrtvení (lokální anestézie) operační pole se znecitliví pomocí injekce umrtvující látky. Je to nejšetrnější způsob anestézie a většina výkonů se dá provést ambulantně. Analgosedace je kombinace částečného uspání a místního umrtvení. Pacient je uspán pomocí nitrožilní aplikace účinné látky, dýchá sám bez pomocí přístroje. Operační pole se současně umrtví injekcí místního anestetika. Výkony v analgosedaci se dají provést ambulantně, je nutné cca 2 hodiny tzv. dospání na klinice, poté může být pacient propuštěn do domácí péče.

Celkové umrtvení (celková anestézie) narkóza je nejinvazivnější způsob, pacient je silně uspán, jsou zajištěné dýchací cesty a za pacienta dýchá přístroj. Síla uspání je taková, že není nutné umrtvování operačního pole. Výkony v celkové anestézii vyžadují většinou minimálně jednodenní hospitalizaci.

MUDr. Martin Molitor, Ph.D. patří mezi přední české chirurgy. Specializuje se na plastickou a rekonstrukční chirurgii, zvláště na chirurgii ruky. Doktor Molitor má za sebou mnohaletou praxi, je aktivní v publikační a vzdělávací činnosti, pravidelně se účastní humanitárních misí (Sierra Leone, Jordánsko). V současné době působí jako lékař kliniky plastické chirurgie nemocnice Na Bulovce a jako primář kliniky plastické chirurgie Yes Visage.

724645

Zdroj: Yes Visage
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!