Muži tvídem posedlí

Publikováno: 01.10.2014 17:45 | Aktualizace: 23.09.2015 11:00 | Jiří Hofbauer, Václav F. Mensa

Většině mužů při zmínce o tvídu proběhne hlavou dědeček, vysokoškolský profesor s rukávem od křídy nebo britská šlechta s brokovnicí v ruce. Ano, to bývalo. Bývalo do té doby, než se tvíd opět dostal na vrchol a stal se nedílnou součástí gentlemenova šatníku.

Sako, Tommy Hilfiger, košile, pumky, oboje William And Son, pletená vesta, Nigel Cabourn, kašmírová kravata, J Lindberg.

bible_tvídu_1

Zdroj: Andreas Larsson/GQ

Pravý tvíd je poznáte velmi jednoduše. A to na cenovce. Je to jako "pravá kůže". Tvíd je ručně tkaný s vlny a barvený přírodními prostředky v irském kraji Donegal. Sako z pravého tvídu nebude stát ani 5000 ani 10000. Bude to víc ale na druhou stranu, stačí jediné a máte nekonečně kombinací pro casual outfit. Úplně původně vznikl na dvou malých ostrovech Vnějších Hebrid. Šlechtična a manželka majitele ostrovů si na konci 19. století všimla látek, které obyvatelstvo tkalo pro vlastní potřebu. Ukázala tvíd velké společnosti a tak vznikla chráněná značka Harris Tweed.

Kostkovaný oblek s vestou, Canali, košile, E Tautz, kašmírová kravata, J Lindberg, ponožky, Burlington, boty, Dunhill, dýmka, Butz Choquin, hřeben, Labour and Wait.

bible_tvídu_2

Zdroj: Andreas Larsson/GQ

I když by gentleman měl raději ušetřit na jediné kvalitní sako než na deset nesedících, pokud víte, že jej tak často nosit nebudete, pořiďte si alespoň jedno které tak alespoň vypadá. Avšak musí perfektně padnout.

Tvídové sako v pěkném, přírodním odstínu vypadá skvěle s tmavými džíny, černými chinos a zajímavě barevnými doplňky. Buď bílá košile a šál samostatně nebo kupříkladu pulover z kašmíru (další věc, na které by se šetřit nemělo) vytvoří moderní, uvolněný a přitom elegantní outfit.

Vesta, Ralph Lauren, košile, Paul Smith, kapesníček, J Lindberg, manšestrové kalhoty, Fred Perry.

bible_tvídu_3

Zdroj: Andreas Larsson/GQ

K béžovému či hnědému saku z tvídu jsou nejlepší hnědé boty, třeba oxford, nebo barevné mokasíny. Ale neberte si černé hladké. Výsledek by působil, jako že žádné jiné nemáte.

Tvídové sako, Daks, pletený svetr, Fredd Perry, kostkovaná košile, Tommy Hilfiger, pletená čepice, Margaret Howell.

bible_tvídu_4

Zdroj: Andreas Larsson/GQ

S probíhajícím podzimem může v pánském šatníku nastat problém, jaký si obléknout svrchní oděv. Na tmavý zimní kabát je moc brzy, na samotné sako je zima. A přitom je to tak snadné. Tvídový kabát s klasickým límcem v délce ke kolenům. Musí sedět na tělo. Jen nabízet dost prostoru na pár vrstev pod něj. Ale za boha nesmí mít větší ramena, než máte. Pokud tedy nechcete vypadat jako alternativní "umělec" z ještě alternativnější čtvrti. Ale s takovým kabátem se nebojte kombinovat. Oranžový opasek, taška v odstínu tan a třeba růžová košile.

Kostkované sako, vesta, manšestrové kalhoty, vše Huntsman, košile, Budo, kašmírová kravata, Paul Smith, brogues, J Lindeberg, ponožky, New and Lingwood.

bible_tvídu_5

Zdroj: Andreas Larsson/GQ

Chystáte-li se na elegantní pobyt někde venku (víkendový pobyt v hotelu nebo na chatě u jezera), tvídové kalhoty, pevné kožené boty a prošívaná bunda v temném odstínu je ten pravý outfit. Dodá vám jistý starosvětský luxus a především, zahřeje vás. Tvíd je nádherná látka ale jako většina kvalitních, musí se použít správně a opravdu, investice se vyplatí.
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!