Mýty pánského šatníku

Publikováno: 31.01.2014 08:56 | Aktualizace: 09.03.2015 08:00 | Jiří Hofbauer

Pokud uvažujete o tom, co by nemělo chybět ve vašem šatníku, neřiďte se jen pravidly, která stanovují módní časopisy. Stejně jako stylové fashion story i tyhle rady jsou pouhou inspirací. Smyslem je uchopit je a přetvořit k obrazu svému. Vemte v úvahu prostředí, kde pracujete, jaký dress code se po vás vyžaduje, kam se chodíte bavit, s jakými lidmi se potkáváte. A teprve potom se rozhodněte, jak moc užijete čtyři rozdílné obleky, troje různě barevné chinos a několik párů kožených bot.

myty

Zdroj: Mr Porter

Límeček u košile není měřítko vaší velikosti

Je to už legendární historka z obchodu s konfekcí. Prodavačka vám změří krk a podle toho vybere košili. Rozevírají se vám knoflíčky? Smůla, tohle je vážně vaše velikost. Rukávy vám končí někde v polovině stehen? Do toho dorostete. Tak už si vyberte, zaplaťte a vypadněte.

Dobrou košili (kromě jiného) nikdy nepodceňujte. Ať už máte dokonale konfekční postavu nebo výškou nebo šířkou ramen vybočujete z kolonek. Jistě, můžete zamířit do některého z velkých nákupních center a tam si za zhruba dva a půl tisíce koupit košili, která vám možná sedne. Pořád jste ale limitováni nabídkou. V krejčovském salónu košili na míru pořídíte bez nějakých drobných už od dvou tisíc. A můžete si vybrat materiál, barvu, knoflíčky nebo třeba monogram. Ale především bude vyrobena na vaši postavu.

Každý muž musí být minimálně dva obleky a smoking

Pravý muž ví, že nemusí nic, co nechce. Teď vážně. Základem šatníku byznysmena by měl být tmavý oblek, klidně i dva – černý a tmavě modrý, a šedý oblek. Smoking pak na plesy a návštěvy opery. Pokud se pohybujete v pracovním prostředí, kde se obleky nevyžadují a dresscode pracovního týdne si žádá třeba (jen kašmírový) svetr a čistý límeček u košile je trochu zbytečné hnát se do třídílného obleku s vestou. To ví každej blbec, že vestičky se letos nenosí. Tím nesnižujeme firemní morálku, ale připomínáme fakta. A pokud jste se našli v separátních variantách a přitom šéfovi to nevadí, není co řešit.

Formální oblečení je nepohodlné

Tohle je asi největší fáma ze všech. Pokud se v obleku nebo už i jen košili cítíte nepohodlně, není to dobře. Jestli se vás někdo bude snažit uchlácholit větou: „No, tak to je, no,“ tak lže. Pravdou je, že přechod z vytahaných mikin a džínsů se spadlým sedem do úzkým obleků je docela znatelná změna. Na druhou stranu to, že budete mít na sobě neforemný oblek neznamená, že budete vypadat dobře. Pak i mikina ze švédského řetězce udělá lepší službu.

V oblečení o velikost větší budete vypadat štíhlejší

Budete vypadat jako vagas. Jakože nevíte co vám sluší. Jakože neznáte svou velikost. Vlastně to funguje přesně naopak. Tvar těla v neforemných věcech nabývá na neforemnosti. Není to o tom chodit v upnutých věcech, ale dát tělu tvar. Fazónu. Dnes i konfekční značky nabízí služby krejčových, které vám zakoupené oblečení upraví na míru. Tak se nestyďte zeptat!

Na vestě se zapínají všechny knoflíčky

Tady platí stejné pravidlo jako u saka. Poslední knoflíček je tabu. Vždycky!

Oblek se hodí vždy a všude

Na oblek nedáme dopustit. Je to totiž cesta jak, budete vždy působit upraveně. Jsou ale situace, jako fotbalový zápas, sobotní grilování na zahradě nebo víkendové lyžování, kdy se oblek prostě nenosí. Tedy pokud nejste James Bond. Ten má povolenku. Pokud si na párty ke kamarádovi domů vezmete oblek, zatím co všichni vsadí na džínsy a triko, budete působit jako z komise na zkoumání piva. Stane se z vás ten divnej, co stojí v rohu a nikdo si s ním nechce dát panáka, protože všichni mají strach, že jim dá hned dýchnout. Tohle jen potvrzuje všeobecně platné pravidlo, že pokud se chcete účastnit jakékoliv akce měli byste dodržovat integritu. Zbytečně nevyčnívat z davu. Hodinky, které vám budou všichni závidět je jedna věc, oblečení, pro které se vás budou stranit je druhá.

Proč když se obléknu podle časopisu, tak mi to nesluší?

Fashion story se sestavují na efekt. Slouží pouze (právě) jako inspirace. Mají přinést nápad, který nějak bohatí váš šatník a váš styl. Pokud Jon Kortajarena pobíhá v polobotkách naboso zasněženými ulicemi a hlavu má utopenou v záplavě hrubě pletené šály, nechce se po vás, abyste ho kopírovali. Smyslem je ukázat, jak to nosit. Současně pamatujte, že tyhle fotografie musí dát vyniknout i jednotlivým produktům. Ostatně z tohohle si dělali legraci už v seriálu Dokonalý svět.

Stejně je na tom i tzv. hvězdný styl celebrit. To, že Justin Bieber nosí rozkrok u kolen, není důkaz, že je to cool. Na Staromáku by v takovém modelu vypadal spíš jako vůl.

Větší velikost spraví jedno vyprání

Jsou materiály, které se po vyprání trochu srazí. Ale nelze na to spoléhat. Z pytlovitých kalhot se slim nestanou, ani kdybyste je vyvařili.

Vyplatí se investovat jen do evergreenu

Kvalitní svetry, košile, klasické džíny a polobotky. To jsou věci, kam se nemusíme bát uložit peníze, protože je budete mít v šatně několik sezón. Pokud ale zatoužíte po nějakém akutně módním prvku s limitovanou dobou užitnosti, dá se celkem očekávat, že jej nepořídíte za pár korun. Praxí posledních let je, že konfekční značky přichází s vlastní verzí modelů velkých módní domů (netřeba jmenovat, všichni víme). Nicméně originál je jen jeden. Stejně jako vy.

unnamed

Zdroj: Mr Porter
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!