Na rovnátka není nikdy pozdě, pánové

Publikováno: 08.03.2016 09:47 | Jiří Hofbauer

Zdá se, že v současné době je vzhled stále důležitější a často rozhoduje i o pracovním úspěchu člověka. Stále více lidí touží mít dokonalý chrup, který výrazně přispívá k celkové atraktivitě člověka. Krásné zuby jsou známkou zdraví, vitality i síly. Ne každému sice příroda nadělila bezchybný úsměv – vrozené nedostatky lze ale v současné době již velmi efektivně řešit ortodontickou léčbou, neboli rovnátky. Ta lze nosit v podstatě v každém věku, rozhodujícím faktorem je jen stav zubů. U pacientů, kteří mají zuby bez kazů, zubního kamene a zánětů, lze se současnými možnostmi v ortodoncii vyrovnat jakoukoli vadu a v jakémkoli věku.

rovnatka_pic

Zdroj: Mens Health

Vybrat správná rovnátka ale není nic jednoduchého, na trhu se objevuje nespočet druhů a každý z nich pomáhá i vypadá trochu jinak, nemluvě o rozdílných cenách. Každý typ rovnátek s sebou přináší různé výhody i nevýhody, záleží na tom, jak závažnou vadu chrupu chcete léčit a jak dlouho. Zkušený ortodontista však každému individuálně umí doporučit tu nejlepší léčbu.

Snímací, nebo fixní rovnátka?

Rovnátka můžeme rozdělit na dvě základní skupiny - na snímací a fixní. V minulosti se hojně používala snímací tzv. desková rovnátka, tvořená dráty a pryskyřicí, tento typ však ortodontisté v současnosti doporučují již pouze výjimečně. Rovnání zubů je s nimi totiž zdlouhavé a nedokonalé a zuby mají tendenci se po léčbě vrátit do původní polohy. Tato rovnátka se ale dají využít například jako retenční po ukončené léčbě fixními rovnátky, aby se zuby nevracely na své původní místo.

Neviditelná rovnátka Invisalign

Velmi oblíbeným a pro pacienty v současné době jednoznačně nejkomfortnějším řešením při rovnání chrupu jsou průhledná snímatelná rovnátka Invisaling. Jedná se o sadu téměř neviditelných fólií, které přesně kopírují zuby a postupně je posouvají do žádoucí polohy. Folie jsou velmi tenké, nedochází tudíž k bolestem a podráždění sliznice v ústní dutině, jako je to běžné u rovnátek fixních, kde zejména na začátku léčby mohou zámky a dráty tváře rozedírat „Velkou výhodou tohoto typu rovnátek je spolu s extrémní nenápadností a efektivitou léčby bezesporu pohodlí, protože pacient může fólii kdykoli sám sejmout a opět nasadit. Může tak bez obav cokoli jíst a dokonale si čistit zuby, “ vyzdvihuje klady rovnátek Invisalign ortodontista MUDr. Ondřej Suchý z pražské ortodontické kliniky. U tohoto typu rovnátek navíc nehrozí „nehody“ jako například spadlé zámky, návštěvy v ordinaci ortodontisty proto nejsou tak časté jako s fixními rovnátky. Pacient navíc na počítačovém 3D modelu ještě před zahájením léčby vidí, jak jeho zuby budou vypadat během pouhých několika měsíců. Ceny snímacích průhledných rovnátek Invisalign se pohybují v rozmezí od 55 do 105 tisíc korun.

Fixní rovnátka

Pacienti s nerovnostmi chrupu mají ale i řadu dalších možností, jak mohou nepravidelnosti v ústech řešit. Nejčastější a jednou z nejúčinnějších cest jsou fixní rovnátka. U nich lze dále ještě zvolit buď zámky s barevnými gumičkami, Damon zámky (samoligovací) nebo lingvální rovnátka.

Zámky s barevnými gumičkami

Zámky s gumičkami lze pořídit buď v kovovém, nebo keramickém provedení. S kovovou variantou se obvykle používají barevné gumičky. Z důvodů pestrosti tuto kombinaci volí hlavně děti. Dospělí preferují méně nápadný vzhled – keramické zámky s průhlednými gumičkami. Zámky s gumičkami jsou spolehlivé, ale nápadné, a to i když se použijí v keramické variantě. Průhledná gumička keramických zámků totiž rychle zežloutne a zámky poté již nevypadají esteticky. Jedná se o nejlevnější a nejpoužívanější typ fixních rovnátek v Česku. Léčba fixními aparáty s kovovými zámečky stojí v rozmezí od 39 do 50 tisíc korun. Za každý keramický či safírový zámek se platí příplatek v řádu několika set korun. Léčí široké spektrum vad chrupu a hodí se tak téměř pro každého. Tento typ rovnátek se ve víceméně nezměněné podobě používá již padesát let. Vývoj v ortodoncii za tuto dobu ale pokročil a ve světě jsou tato rovnátka na ústupu. Celosvětově se používají hlavně Damon zámky a jiné typy zámků samoligovacích. S těmi je léčba pohodlnější, rychlejší a vede i k hezčím výsledkům.

Zámky Damon

„U modernějších samoligovacích zámků dochází k nižšímu tření mezi zámkem a drátem než u zámků s gumičkami, což zjednoduší a, dle mé zkušenosti, zrychlí léčbu až o třetinu,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Suchý. Stejně jako zámky s barevnými gumičkami lze i Damon zámky pořídit v kovovém i keramickém provedení. Výhodou těch keramických je, že jsou celé keramické, nevyužívají gumičky, a tudíž nemohou zežloutnout. Samotné použití Damon zámků ale neznamená lepší léčbu než při použití zámků s gumičkami. Je třeba, aby byl lékař seznámen s tzv. Damon systémem, což je značně odlišný přístup k rovnání zubů. Teprve tak lze léčbu urychlik a dosáhnout také výrazně lepších výsledků než při použití zámků klasických. Léčba Damon zámky je obvykle o několik tisíc korun dražší než léčba zámky klasickými.

„V naší ordinaci používáme všechny typy rovnátek a pacient se může sám rozhodnout, kterou variantu léčby zvolí. Kdyby to ale bylo jen na mém rozhodnutí, používal bych z fixních rovnátek pouze Damon systém. Denodenně totiž vidím, o kolik je s nimi léčba snazší a rychlejší, ale zejména také o kolik hezčí je úsměv po takové léčbě,“ říká MUDr. Ondřej Suchý.

Lingvální rovnátka

Nejméně nápadné jsou lingvální zámky, které se uchycují na zubech zezadu. Jsou estetické, ale zejména na začátku léčby je třeba počítat s určitým nepohodlím. Jazyk bývá po prvních dnech odřený a s lingválními zámky se zpočátku, než si na ně pacient zvykne, zhoršuje i výslovnost. Tyto potíže však časem vymizí. Lingválními zámky lze léčit v podstatě každou ortodontickou vadu, nelze je použít jen u obroušených zubů, na něž tento typ rovnátek nelze upevnit. Lingvální rovnátka jsou nejdražší, jejich cena se pohybuje od 130 tisíc korun.

Samoligovací rovnátka

samoligovací rovnátka

Zdroj: Dentální klinika Jan Stuchlík

Nejvhodnější rovnátka doporučí ortodontista, konečné rozhodnutí záleží na pacientovi

Každá vada postavení chrupu je specifická a vyžaduje také individuální řešení, které vždy doporučí lékař - ortodontista. Ten se svou volbu také snaží přizpůsobit životnímu stylu pacienta. Například pohodlné neviditelné fólie Invisalign jsou velmi vhodné pro časově vytížené pacienty, kteří s tímto typem rovnátek navštěvují svého ortodontistu pouze jednou za čtvrt roku. Na rozdíl od nich pacienti s fixními rovnátky musí počítat s častější frekvencí návštěv lékaře, i z toho důvodu, že zámky u fixních aparátů se občas uvolní a vyžadují neplánovaný zásah ortodontisty.

Délka léčby

Délka léčby záleží nejen na typu použitých rovnátek, ale především na obtížnosti vady. U dospělých trvá proces léčení fixními rovnátky většinou rok a půl až dva roky. V případě použití Damon zámků se nepravidelnosti chrupu doléčí až o třetinu času dříve. Léčba fóliemi Invisalign trvá v průměru jeden rok až rok a půl.  
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!