Nábytek Wiesner-Hager v coworkingovém centru K10

06.10.2016 15:00 | Štěpán Molitor

Nové coworkingové centrum K10 v Koperníkově ulici na pražských Vinohradech se spojilo s rakouskou značkou Wiesner-Hager, která jeho prostory vybavila kancelářským nábytkem. Sdílené pracovní prostory se veřejnosti otevřely 1. června a naplno využívají více než 1000 čtverečních metrů neoklasicistní vily z počátku 20. století.

Společnost Wiesner-Hager založil Josef Wiesner v roce 1849 jako truhlářský závod. Synové pana Wiesnera následně přeměnou části stavební truhlárny na výrobu nábytku položili základní kámen pro druhé odvětví podniku. Na začátku se soustředili na židle a zahradní nábytek. Prvním úspěchem v historii společnosti Wiesner-Hager byl vývoz zahradního nábytku do Anglie ve 20. letech.  Nábytek bylo možné nalézt i na palubách dopravních lodích a v anglických koloniích, především v Indii. Světová hospodářská krize učinila v roce 1930 konec obchodování s Anglií. Období poté pro společnost Wiesner-Hager a pro mnoho dalších znamenalo skutečnou otázku přežití.  Milníkem pro společnost Wiesner-Hager byla zakázka z Lince - společnost zvítězila ve výběrovém řízení na zařízení kina Kolosseum. Tato zakázka založila dlouhou tradici ve vybavení kin.

Na počátku 2. světové války společnost nejprve vydělávala jako armádní dodavatel. Po roce 1939 se situace rok od roku zhoršovala kvůli stále většímu nedostatku materiálu a pracovních sil. Z převážné části to byly ženy, díky nimž byl provoz zachován v období let 1940 až 1945, dokud nebyl na konci války na několik měsíců úplně zastaven. Navzdory všem těžkostem v poválečných letech se společnost po skončení bojů rychle stabilizovala. Růst se v 60. letech 20. století oproti letům opětovného budování sice zpomalil, společnost Wiesner-Hager ale dokázala pokračovat ve své úspěšné cestě. Společnost těžila ze svého zaměření na kvalitní design.

Účinky druhého ropného šoku v roce 1979 vedly ke stagnaci rakouské ekonomiky a i pro společnost Wiesner-Hager zahájily obtížnou fázi ústupu a konsolidace. Rok 1984 znamená díky nástupu Markuse Wiesnera začátek nového strategického zaměření nábytkářské divize společnosti Wiesner-Hager. Nová rozhodnutí zahajují fázi restrukturalizace a zvyšování efektivity. Společnost se stahuje z obchodních oblastí, kterými jsou bydlení, kino, divadlo a gastronomie. Veškerá koncentrace je nyní věnována vybavení kanceláří a objektů. V roce 1995 je vedle hlavního podniku v Altheimu vybudován i výrobní závod v České republice.

„Projekt K10 nás nadchl, a proto jsme se rozhodli oslovit jeho zakladatele s nabídkou spolupráce. V rámci office consulting nabízíme plánování kancelářských prostor – a řešení coworkingových prostor, které stojí na podněcování vzájemné komunikace, patří k naší neoblíbenější práci. Máme rádi neobvyklé pracovní plochy, kde vymyslet vhodné řešení bývá docela náročné. A přesně takovým projektem je i K10, mimo jiné proto, že jsme zde pracovali s prostředím reprezentativní rezidenční vily, což je oproti moderním kancelářským budovám samozřejmě velký rozdíl,“ říká Zdeněk Brisuda, ředitel české pobočky Wiesner-Hager. 

Designové kousky zasazené do prostředí vinohradské vily si můžete prohlédnout v galerii.

K10_prostory_FB-16

Zdroj: Wiesner-Hager Official

K10_prostory_FB-21

Zdroj: Wiesner-Hager Official

K10_prostory_FB-26

Zdroj: Wiesner-Hager Official

K10_prostory_FB-34

Zdroj: Wiesner-Hager Official

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!