Napříč čtvrtí Belleville podle Jakuba Polanky

23.09.2013 00:10 | Jiří Hofbauer

Práce Jakuba Polanky nadchla i Huberta de Givenchy nebo Philippa Starcka a pro mnoho studentů oděvního designu je životním vzorem. Polanka je jeden z mála Čechů, kteří vystudovali jednu z nejprestižnějších škol zaměřující se na oděvní design L'Institut Français de la Mode v Paříži. Ostatně právě v zahraničí se jeho práci stále dostává daleko většího uznání než doma.

I když se o něm často mluví jako o odměřeném a nepřístupném člověku je to spíše skromnost až jistá plachost a nikoliv arogance. Když však začne mluvit o své práci, jde skromnost stranou. A zcela oprávněně. Dostat se ze jihočeské Sušice, přes textilku v Brně a pražskou VŠUP až do Paříže chce opravdu hodně talentu násobeného tvrdou práci zabaleného do pokory.

Sám Polanka je vyznavačem spíše nenápadného, čistého stylu s citem pro detail, tónování a kombinaci materiálů a struktur. Svůj styl ostatně promítl i do obou kolekcí pro Pietro Filipi. Zaměřil se na eleganci, praktičnosti, běžnou nositelnost a přitom charisma a kreativitu. Z jeho stále dokonale upravených vlasů a vousů by si mohl vzít příklad nejeden český muž.

Jakub Polanka za svou práci získal ocenění Czech Grand Design – Designér roku 2009, cenu Elle Style Awards pro nejlepšího návrháře roku, ocenění Huberta de Givenchyho či Kontakt Award.

Jakub Polanka se při tvorbě kolekce inspiroval vlastním životem pařížské čtvrti Belleville. Sám Polanka vnímá město na na Seině jako neskutečně barevné – kontrastně kulturně a sociálně barevné. Tohle nadšení z rozmanitosti ho však po návratu do Čech lehce opustilo a proto je kolekce spíš výpověď dojmů než přímý report reality. Kolekce, kterou předvedl v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend, propojuje životní styl a kulturní původ všech místních obyvatel – řezníci, kurvy, snobové, umělci, modelky, Arabové, volnomyšlenkáři i radikálové. Přesto designér upozorňuje, že se jedná o jeho vlastní, subjektivní názor. Jaký úhel pohledu na tenhle svět ve městě zaujmete je jen na vás.

Jakub_Polanka_Belleville_Collection_1

Zdroj: Jakub Polanka / Belleville Collection

Jakub_Polanka_Belleville_Collection_2

Zdroj: Jakub Polanka / Belleville Collection

Jakub_Polanka_Belleville_Collection_3

Zdroj: Jakub Polanka / Belleville Collection

Jakub_Polanka_Belleville_Collection_4

Zdroj: Jakub Polanka / Belleville Collection

Jakub_Polanka_Belleville_Collection_5

Zdroj: Jakub Polanka / Belleville Collection

Jakub_Polanka_Belleville_Collection_6

Zdroj: Jakub Polanka / Belleville Collection

Jakub_Polanka_Belleville_Collection_7

Zdroj: Jakub Polanka / Belleville Collection

Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!