Nechte na hlavě: jak nosit klobouky

Publikováno: 07.04.2014 15:47 | Aktualizace: 28.05.2015 10:00 | Jiří Hofbauer, Václav F. Mensa

Stejně jako běžně nošený oblek byl nahrazen džínami, i klobouk nevydržel náporu módy a byl nahrazen buď pletenými čepicemi, nebo hůře, čepicemi s kšiltem. Je to možná tím, že klobouk si může dovolit jen opravdu muž se sofistikovaným chováním. Tento doplněk, který byl v mužské módě celá staletí, se dnes dostal na specifický post. Berte jej jako připomínku starých časů a dělejte mu čest gentlemanským chování.Fedora

klobouky_il_1

Zdroj: Tumblr

Co může být větší výraz gentlemanství, než muži zlaté éry Hollywoodu. Gregory Peck a Humphrey Bogart bez Fedory nevycházeli. S tímto kloboukem opravdu docílíte klasického, sofistikovaného looku. Avšak s ním nelze kombinovat cokoliv casual. Denimové kalhoty a svetr nepřipadají v úvahu. To jen vytvoří dojem náhodně vybrané pokrývky hlavy, když vlastně máte úplně jiný styl. Zvolte proto dobrý, tradiční oblek, skvělou kravatu a navrch popřípadě světlý trenčkot nebo kabát v barvě velbloudí srsti. Outfit vhodnější spíše k oficiálním příležitostem bude jednoduše s tímto kloboukem na úplně jiné úrovni stylu.

klobouky_fedora_2

Zdroj: Trashness, Tumblr, Facebook, Pinterest,

Temně šedá fedora Lock and Co. Hatters, 12 500 Kč

klobouky_il_2

Zdroj: Archiv značkyPletená federa s grogénovou stuhou Brooks Brothers, 8 300 Kč

klobouky_il_3

Zdroj: Archiv značkyTrilby

klobouky_il_4

Zdroj: Tumblr

V dnešní době asi nejznámější druh klobouku lze koupit v každém druhém obchodě. Je to kus vhodný spíše k volnočasovému outfitu. Ale i tak, zas to neznamená tepláky a mikinu. Pořiďte si Trilby třeba v čokoládově hnědé nebo tradičně černé barvě. I temně šedá nebude k zahození. Na rozdíl od Fedory, tento lze vzít k džínům a doslova, perfektnímu cardiganu. Jednoduše s jinými doplňky. Rozhodně vynechte šátek. Výsledek by byl překombinovaný. Hodně uvolněná varianta by mohla být v kombinaci s košilí, šedými chinos a k tomu bez problému širší šle. Na léto si klidně v tomto tvaru pořiďte slamák. Ke světlým kalhotám a pastelovému polu. Dobré brýle, hodinky…Pokud však hledáte elegantnější klobouk na léto, zvolte Panamu.

klobouky_trilby_2

Zdroj: Trashness, Tumblr, Facebook, Pinterest,

Trilby z králičí plsti Larose, 6 570 Kč

klobouky_il_5

Zdroj: Archiv značkySkimmer / Boater hat

klobouky_il_6

Zdroj: Tumblr

Italové mají styl. Vlastně se dá říci, že Italové styl vynalezli. Proto není překvapení, že jeden doslova z nejstylovějších klobouků je právě odsud. Skimmer, boater hat neboli u nás jednoduše slamák původně nosili a nosí Benátští gondoliéři. Ve 20. letech se začal posouvat i do dalších zemí a různých tříd. Nelze napsat, co si k němu pořídit. Stačí jediné. Sebevědomí. Tenhle kus totiž vypadá skvěle naprosto se vším. Snad neexistuje oděv, se kterým byste šlápli vedle. Ať už džíny a triko, kožená bunda nebo perfektní světlý oblek od Brooks Brothers jako Jay Gatsby. I když je to s podivem, prostě to funguje. Toto je typ klobouku, kterým řeknete "neberu módu zase tak vážně ale zatraceně dobře vím, co dělám a jak to vypadá".

klobouky_boater_4

Zdroj: Trashness, Tumblr, Facebook, Pinterest,

Slamák ve stylu Velkého Gatsbyho Asos, 550 Kč

klobouky_il_7

Zdroj: Archiv značkyPanama

klobouky_il_8

Zdroj: Tumblr

Takzvané „panamáky“ jsou legendární. Nosili je totiž vždy velcí muži. Churchill, Roosevelt, Anthony Hopkins, Sean Connery. A to je jen začátek výčtu gentlemanů, kteří si ten „klobouk z trávy“ oblíbili. Panama je formálnější klobouk. Nesnažte se jej kombinovat s plavkami nebo bundou na jachtu. Naopak, lněný oblek nebo i klasický, tmavý oblek se perfektně hodí. Panamák má mnoho tvarů a mnoho podob. Proto při jeho nákupu vybírejte pečlivě a nechte si poradit. Nejde jen o to, aby vám seděl kolem obvodu hlavy. Musí pasovat k vašemu obličeji, ramenům. Nejlepší panamské klobouky se poznají tak, že je lze „srolovat“ do pouzdra na doutník a ani potom neztratí tvar. Proto se řadí k nejdražším.

klobouky_panama_2

Zdroj: Trashness, Tumblr, Facebook, Pinterest,

Král mezi panamami The Panama Hat Company, vyrábí se na zakázku od 13 500 Kč

klobouky_il_9

Zdroj: Archiv značkyKlobouk inspirovaný panamami Zara, 599 Kč

klobouky_il_10

Zdroj: Archiv značkyIvy / Flat / Drivers cap

klobouky_il_11

Zdroj: Tumblr

V naší zemi se jí říká „bekovka“. Tato pokrývka hlavy je neformální, přesto vysoce stylová. Temně modré denimové kalhoty a tvídový, lehký blazer. S cap sice můžete povolit uzdu představivosti ale jako u každého „klasického“ klobouku platí to, že nejlépe působí s ověřenými kombinacemi a tudíž, kompletně spojen s vysokým gentlemanstvím. Nikdy nebude klobouk vypadat tak dobře, jako s oblekem a s perfektním chováním.

klobouky_ivycap_2

Zdroj: Trashness, Tumblr, Facebook, Pinterest,

Bekovka ze směsi vlny a kašmíru Lock & Co. Hatters, 3 200 Kč

klobouky_il_12

Zdroj: Archiv značky
Připojte se k nám!

Víte o něčem, co by zajímalo i další naše čtenáře? Pošlete tip redakci!